Transportföretagen

Stor ökning av sökande till sjöfartsutbildningar

20.4.2026 14:04:36 CEST | Transportföretagen | Pressmeddelande

Dela

Antalet sökande till landets sjöfartsutbildningar ökar kraftigt. De senaste tre åren har antalet förstahandssökande till sjökaptensprogrammet ökat med 58 procent, samtidigt som sjöingenjörsprogrammet sett en ökning med hela 162 procent.

Utbildningarna ges vid Chalmers tekniska högskola i Göteborg och Linnéuniversitetet i Kalmar och spelar en avgörande roll för kompetensförsörjningen inom svensk sjöfart. Branschen står inför omfattande pensionsavgångar och enligt Transportföretagens senaste prognos finns ett stort rekryteringsbehov de kommande åren.

– Det är mycket glädjande att vi ser ett så tydligt ökat intresse för sjöfartsutbildningarna. Branschen har ett stort rekryteringsbehov framöver och den här utvecklingen är ett viktigt steg i att säkra kompetensförsörjningen. Nu är det viktigt att antalet utbildningsplatser börjar spegla branschens efterfrågan på personal, säger Caj Luoma, chef för kompetensförsörjning, Transportföretagen.

Högt söktryck även till gymnasiet

Det höga söktrycket märks även på gymnasienivå. Flera skolor med sjöfartsutbildningar rapporterar att antalet sökande överstiger antalet utbildningsplatser redan efter den preliminära antagningen. Trenden ligger i linje med att allt fler unga väljer yrkesprogram.

Transportföretagen har under flera år arbetat aktivt för att öka intresset för sjöfartsyrken, bland annat genom medverkan på högskolemässor, samarbeten inom branschen och riktade informationsinsatser. Under hösten 2025 mötte organisationen tusentals besökare vid mässor, samtidigt som digitala kampanjer i sociala medier nått över 10 miljoner visningar. Transportföretagens kvalitetssäkringsarbete av gymnasieskolans utbildningar, Sjöfartscollege, är också en viktig del i arbetet och ett kvitto på att flera av landets sjöfartsgymnasier står beredda att höja sin utbildningskvalitet framöver.  

Kontakter

Transportföretagen är transportnäringens bransch- och arbetsgivarorganisation och samlar 9 200 medlemsföretag med cirka 200 000 anställda.

Följ Transportföretagen

Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.

Senaste pressmeddelandena från Transportföretagen

I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.

Besök vårt pressrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye