Vi sjunger hjärna – demenskörer i Göteborg, Lerum och Vårgårda
29.4.2026 14:39:19 CEST | Studieförbundet Bilda | Pressmeddelande
I Göteborg, Lerum och Vårgårda samlas varje vecka personer med demens eller andra minnesutmaningar och deras närstående för att sjunga tillsammans – och forskningen visar allt tydligare varför det gör skillnad.

Under de senaste månaderna har intresset för musikens påverkan på hjärnan fått ett tydligt uppsving – inte minst genom populärkultur, dokumentärer och nyhetsrapportering om ny forskning.
Denna utveckling har bidragit till en ökad medvetenhet om musikens kraft i vård och omsorg, och bekräftar det som Studieförbundet Bilda länge sett i praktiken genom sitt arbete med demenskörer.
Vi sjunger hjärna utformades från början av Bilda i samarbete med Alzheimer Sverige i ett projekt som finansierades av Allmänna Arvsfonden och har därefter förvaltats av Bilda. Körkonceptet vänder sig till personer med demenssjukdom eller andra utmaningar med minnet, samt deras närstående eller vårdpersonal.
Genom Vi sjunger hjärna vill Bilda erbjuda möjligheter att starta eller delta i körer runt om i landet. Idén föddes efter att ha tagit del av engelska Alzheimerförbundets koncept Singing for the Brain.
– När jag fick förfrågan att leda Vi sjunger hjärna-körer kändes det både väldigt spännande som utmanande. Att färdas genom tid och rum tillsammans är ett rent privilegium och synnerligen inspirerande. Att få känna den nästan elektriska stämningen i rummet då sången intensifieras och känslor svallar. Deltagare med i vissa fall till synes helt frånvarande och likgiltiga ögon. Ögon som ett par sånger senare blir glasklara och fyllda av liv. Alla dessa berättelser…, säger Mats Westling som är körledare i Göteborg.
– Det som jag tycker är så häftigt och fint med Vi sjunger hjärna är att musiken verkligen når fram där orden inte räcker till. För personer med demens så väcker det minnen, det skapar glädje och ger på riktigt en värdefull stund av närvaro här och nu. Det är betydelsefullt, berättar Bildas verksamhetsutvecklare Sara Sivertsson.
I dagsläget är sju Vi sjunger hjärna-körer aktiva i Göteborg, två i Lerum och en i Vårgårda.
Bakgrund
Studier visar allt oftare hur musik aktiverar flera delar av hjärnan samtidigt och kan väcka minnen, känslor och språkförmåga även när andra funktioner sviktar. I takt med att forskningen stärker evidensen för musikens positiva effekter, blir initiativ som Vi sjunger hjärna inte bara meningsfulla aktiviteter, utan också en viktig del i ett växande kunskapsfält där kultur och hälsa möts.
Kontaktpersoner
- Oskar Kvant, nationellt utvecklingsansvarig kultur: 070-437 22 78 oskar.kvant@bilda.nu
- Mats Westling, körledare Göteborg: mats.tore.westling@gmail.com 070-449 38 45
- Sara Sivertsson, verksamhetsutvecklare region Sydväst: 031-730 35 35
sara.sivertsson@bilda.nu
Nyckelord
Kontakter
Sara SivertssonVerksamhetsutvecklareStudieförbundet Bilda Sydväst
Tel:031-730 35 35Tel:0721-41 76 17sara.sivertsson@bilda.nuBilder
Länkar
Om oss
Studieförbundet Bilda för kyrka och samhälle är ett av Sveriges tio studieförbund. Med kristen livsåskådning som grund bedriver vi folkbildningsarbete och erbjuder kurser, studiecirklar och kulturprogram. Verksamheten vilar på folkbildningens grundsyn och är fri och frivillig och öppen för alla oavsett bakgrund och utbildning.
Följ Studieförbundet Bilda
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Studieförbundet Bilda
Studieförbundet Bilda erbjuder gärna ”Vi sjunger hjärna”29.4.2026 07:00:00 CEST | Pressmeddelande
Studieförbundet Bilda har under många års tid arrangerat demenskörer på flera orter. Under de senaste månaderna har intresset för musikens påverkan på hjärnan fått ett tydligt uppsving, inte minst genom populärkultur, dokumentärer och nyhetsrapportering om ny forskning.
Musikschlaget Göteborg – en musiktävling för och av musiker med funktionsnedsättning21.4.2026 11:56:32 CEST | Pressmeddelande
Musikschlaget är Sveriges stora musikfest för och av musiker med intellektuell och neuropsykiatrisk funktionsnedsättning. En musikalisk gemenskap där alla kan bidra på sitt eget sätt. På scenen medverkar band och soloartister med eget material eller covers. Den 3 maj är det dags för Göteborgs deltävling på Clarion Hotel Draken.
Familjen i fokus på Existentiell Filmfestival Dalarna13.4.2026 14:40:58 CEST | Pressmeddelande
Årets festivalreflektörer på Existentiell Filmfestival Dalarna är journalisten och prästen Helle Klein samt filmkritikern och journalisten Göran Everdahl. Under festivalens medverkar även skådespelaren Gustaf Hammarsten i ett samtal om filmskapande och hans relation till filmmediet.
Nationell satsning för tryggare kyrkor9.3.2026 12:09:54 CET | Pressmeddelande
Studieförbundet Bilda har beviljats stöd från Allmänna arvsfonden för den treåriga nationella satsningen ”Värna och vissla”. Syftet är att förebygga sexuella övergrepp mot barn och unga inom kyrkor och kristna organisationer samt stärka stödet om övergrepp sker.
“If I Had Legs I’d Kick You” inviger Light Till Dark 202626.2.2026 12:00:00 CET | Pressmeddelande
Light Till Dark Fantastic Film Festival 2026 drar igång den 26 mars med en exklusiv förhandsvisning av den omtalade psykologiska thrillern “If I Had Legs I’d Kick You” med Rose Byrne i sitt livs roll som även har gett henne en Oscarsnominering. Efter filmen bjuds det på pizza och mingel på Bio Roxy.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum

