Sverige tvåa efter dramatisk sprintstafett i Schweiz
25.4.2026 19:09:34 CEST | Svenska Orienteringsförbundet | Pressmeddelande
Under lördagen avgjordes sprintstafetten i världscupen i Schweiz.
Norge tog förstaplatsen och kampen om andraplatsen stod mellan Sveriges första- och andralag där Sanna Fasth till slut säkrade andraplatsen för förstalaget.
”Jag hade ett bra utgångsläge och snabba ben”, säger Sanna Fasth.

Solen gassade på i Locarno, Schweiz, och gårdagens sprintvinnare, Hanna Lundberg, var först ut i Sveriges förstalag. Hon satte tonen direkt.
– Det var kul att börja. Det var som jag trodde; mycket folk i början, det gick ganska fort och det korsades mycket så det var bara att hålla koll på sitt och gasen i botten, säger Hanna Lundberg.
Hanna Lundberg växlade ut Emil Svensk, bara fem sekunder efter ledande Danmark.
– Jag hade ett jättebra utgångsläge så det var bara att gasa från start, men man vet att det kommer väldigt många snabba bakom så man får bedöma; springa fort eller säkert eller både, säger Emil Svensk.
Bakom Emil Svensk skuggade Norge genom Eirik Langedal Breivik. Han tog upp Norge i ledning under den andra sträckan och Emil Svensk växlade ut Isac von Krusenstierna som femma, 21 sekunder efter Norge.
På tredjesträckan svängde det. Norge, genom regerande världsmästaren Kasper Harlem Fosser, ökade takten. Sveriges andralag, anfört av Jonatan Gustafsson, tog sig upp på en andraplats, 21 sekunder efter Norge. Sveriges förstalag, genom Isac von Krusenstierna, var femma, 34 sekunder efter ledningen.
– Det var tufft, väldigt mycket löpning tyckte jag. Jag hade inga riktiga ryggar att gå på i början så det var bara att lita på de vägval jag tog. Två sämre sträckor i slutet som gjorde att jag tappade Finland och Frankrike, men det var kul att springa stafett, säger Isac von Krusenstierna.
Sanna Fasth visade redan på den individuella sprinten under fredagen att hon hade fart i benen och det visade hon igen idag. Efter en stark avslutning sprang hon in Sverige som tvåa, i en spurtstrid två sekunder före Sveriges andralag anfört av Vilma von Krusenstierna.
– Jag hade ett bra utgångsläge och kanske lite för pigga ben i början så det blev en rejäl krok i början av loppet, men jag lyckades rädda upp det helt okej till slut, säger Sanna Fasth.
Endast det bästa laget per nation räknas i resultatlistan.
Resultatlista, stafett, Locarno, Schweiz
1, Norge lag 1, 53:22
2, Sverige lag 1, + 0:45
3, Schweiz lag 1, + 01:01
4, Frankrike lag 1, + 01:03
5, Finland lag 1, + 01:21
6, Tjeckien lag 1, + 01:54
Nyckelord
Kontakter
Håkan CarlssonFörbundskapten & landslagschefSvenska Orienteringsförbundet
Tel:073-69 22 731hakan.carlsson@orientering.seTero MarjamäkiKommunikationschefSvenska Orienteringsförbundet
Tel:073-6537136tero.marjamaki@orientering.seBilder





Länkar
Svenska Orienteringsförbundet består av 600 föreningar med 84 000 medlemmar. Vi är en idrott för alla, med framgångsrika landslag, en omfattande tävlings- och ungdomsverksamhet samt aktiviteter som hittaut, naturpasset och motionsorientering för allmänheten. Våra medlemsföreningar arrangerar varje år runt 600 tävlingar och stora evenemang som Tiomila och O-Ringen.
Följ Svenska Orienteringsförbundet
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Svenska Orienteringsförbundet
Stora Tuna OK och OK Kåre vinner Stafettligans avslutning7.6.2026 19:58:55 CEST | Pressmeddelande
Stora Tuna OK tar hem Stafettligan för tredje året i rad på herrsidan. Det står klart när den avslutande omgången avgjordes under Ösaträffen. På damsidan var det OK Kåre som var starkast idag, totalsegern av Stafettligan på damsidan gick dock till trean IFK Göteborg Orientering som även de tar hem totalsegern för tredje året i rad och vinner även Mix-klassen.
Här är Sveriges VM-trupp – nio löpare jagar medaljer i Italien2.6.2026 13:24:22 CEST | Pressmeddelande
Den 7–11 juli avgörs Sprint-VM i orientering italienska Genua. Nu är det klart vilka nio löpare som får chansen att representera Sverige när medaljerna ska fördelas i sprint, knockout-sprint och sprintstafett.
Tung svenskdag på sprintstafetten i Skara31.5.2026 16:58:32 CEST | Pressmeddelande
Det blev inte den avslutning på hemmavärldscupen som det svenska laget önskat sig. Sveriges andralag slutade sexa och förstalaget blev åtta. ”Som lag är vi besvikna. Vi ville ju vara med och utmana”, säger landslagstränaren i sprint, Kalle Dalin. Norge vann stafetten före Tjeckien och Finland.
Sanna Fasth bäst på världscupsprinten i Skara30.5.2026 21:18:55 CEST | Pressmeddelande
Världscupsprinten i Skara på lördagen bjöd på utmanande sprintorientering. Solen sken allra mest på samboparet Kasper Harlem Fosser, Norge och Simona Aebersold, Schweiz som fick kliva högst upp på världscuppallen. Bäst av svenskarna var Sanna Fasth på tredje plats, sju sekunder före Hanna Lundberg som fyra. ”Jättekul! Det är min andra världscupsprint i livet”, säger Sanna Fasth. De svenska herrarna hängde inte riktigt med. Jonatan Gustafsson var bäst som åttonde man.
Ohlsson på pallen när världscupen avgjordes i Lidköping28.5.2026 20:58:12 CEST | Pressmeddelande
Karolin Ohlsson är tillbaka på världscuppallen. När knockout-sprinten avgjordes i Lidköping blev hon trea efter en dramatisk final, där även Sanna Fasth var med långt framme. På herrsidan tog sig tre svenskar till semifinal, men ingen nådde final.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum