Spendrups kammar hem silver i Beer World Cup för Guldkällan
27.4.2026 13:00:00 CEST | Spendrups Bryggeri AB | Pressmeddelande
Som enda svenska bryggeri kammade Spendrups hem en silvermedalj i World Beer Cup 2026 för den klassiska lagerölen Guldkällan i kategorin Dortmunder/Export or German-Style Oktoberfest. Det är andra året i rad som Guldkällan tar medalj i tävlingen.

World Beer Cup är en av världens största och mest etablerade internationella öltävlingar. Tävlingen arrangeras av Brewers Association och genomförs i samband med Craft Brewers Conference i USA och samlar bryggerier från hela världen.
World Beer Cup har arrangerats sedan 1996 och kallas inofficiellt “Olympics of Beer” på grund av sin storlek och att den samlar tävlande från hela världen. I år tävlade över 8 000 bidrag från 50 länder i och medaljerna delades ut 22 april i Philadelphia, USA. Tävlingen avgörs med blindprovning under strikt kontrollerade former av internationellt erkända sensoriska experter, utan kännedom om vare sig bryggeri eller varumärke.
För att ta medalj måste ölet hålla en internationellt fastställd kvalitetsnivå och tydligt representera sin stil. Juryn kan välja att inte dela ut medalj om inget öl motsvarar kriterierna i den kategorin.
Guldkällan 4,8 % vann ett silver i kategorin Dortmunder/Export or German-Style Oktoberfest i tuff konkurrens med 71 andra bidrag.
– Det känns makalöst roligt att ta ett silver. Vi deltog för att mäta oss med de som är bäst i världen och nu vet vi hur vi ligger till. Vi har världens näst bästa Dortmuner i vårt sortiment, säger Björn Ivarsson, marknadschef öl på Spendrups.
Spendrups har ett brett utbud av klassiska tyska öl och brygger alltid enligt de tyska renhetslagarna som innebär man endast använder humle, malt, jäst och vatten. Ingenting annat.
– Vi på Spendrups har bryggt lageröl i över 100 år i Grängesberg och tar kvalitet på största allvar. Malt, jäst, humle och vatten är de enda ingredienserna vi använder när vi brygger öl och det är vi oerhört stolta över. Det här priset är ett kvitto på att det lönar sig och det bekräftar också vår tes att öl bryggt enligt renhetslagarna går hem hos konsumenterna, säger Richard Bengtsson, chefsbryggmästare på Spendrups.
Fakta Beer World Cup 2026:
- 8 166 inskickade bidrag
- 1 644 bryggerier
- 50 länder
- 118 öl- och ciderkategorier
- 255 domare från 38 länder
För mer information se: The World's Most Prestigious Beer Competition | World Beer Cup
Om Spendrups bryggarfilosofi: Spendrups bryggarfilosofi - Spendrups Bryggeri
Nyckelord
Kontakter
Annika SvenssonPresschef/Chef externa relationer
Tel:+46 70 455 24 19annika.svensson@spendrups.seBilder
Spendrups är ett svenskt familjebryggeri som förenar starka traditioner med nytänkande. Bryggeriet grundades 1897 i Grängesberg och drivs av familjen Spendrup i fjärde generationen. Vi finns på ett antal orter i Sverige med huvudkontor i Stockholm och produktion i Grängesberg, Hällefors, Stockholm och Visby. För oss står alltid hantverket och dryckesupplevelsen i fokus. I vårt breda sortiment finns varumärken som Mariestads, Norrlands Guld, Melleruds, Loka, Trocadero, Briska och vin- och spritproducenter som El Coto, Cantina Zaccagnini, Plantation och Tamnavulin. Spendrups har 1100 medarbetare och omsätter cirka 5 MDKR årligen. I Spendrupskoncernen ingår dotterbolagen Spring Wine & Spirits, Gotlands Bryggeri, OMAKA, Grythyttans Glöggfabrik, Hellefors Bryggeri och SWAGG. Våra anläggningar är certifierade enligt internationella standarderna ISO 14001 och FSSC 22000 avseende miljö respektive kvalitet och livsmedelssäkerhet.www.spendrups.se
Följ Spendrups Bryggeri AB
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Spendrups Bryggeri AB
Avspark slår slutsignal när svenskarna laddar för Fotbolls-VM9.6.2026 08:00:00 CEST | Pressmeddelande
När Fotbolls-VM drar i gång på torsdag börjar den stora fotbollsupplevelsen för många svenskar redan innan första målet. En färsk studie genomförd av Spendrups via Norstats visar att svenskarna framför allt ser mästerskapet som en familjefest - en social upplevelse som helst firas tillsammans med partner, familj och vänner. Till festen dukar svenskarna helst upp med chips och öl, allt för att skapa den perfekta fotbollskvällen.
En italiensk ikon gör comeback på Systembolaget – Menabrea Bionda återlanseras i 33 cl burk1.6.2026 08:00:00 CEST | Pressmeddelande
Den 1 juni återlanseras Menabrea Bionda 4,8 % i 33 cl burk på Systembolaget. Den italienska premiumlagern, med anor från 1846 och bryggd med alpvatten från norra Italien, uppskattas för sin balanserade smakprofil och långa bryggartradition.
Spendrups Europas klimatledande livsmedelsföretag 202628.5.2026 12:00:00 CEST | Pressmeddelande
Spendrups rankas nu högst av samtliga livsmedelsföretag i rankingen Europe’s Climate Leaders 2026, en årlig rankning som genomförs av Financial Times och Statista. Spendrups befäster därmed fjolårets position som Europas klimatledande dryckesföretag.
Liquid Industries lanserar The Fizz Project – en cider med smak av jordgubb och lime26.5.2026 08:00:00 CEST | Pressmeddelande
Lagom till sommaren presenterar Liquid Industries sin nya smak The Fizz Project Jordgubb & Lime – en frisk, ofiltrerad cider med tydlig sommarkaraktär som lanseras på Systembolaget 1 juni.
Norrlands Ljus anställer festivalproffs till Way Out West18.5.2026 08:00:00 CEST | Pressmeddelande
Spendrups och Norrlands Ljus söker tre personer till vad som kan vara Sveriges kanske roligaste sommarjobb. Genom Ljusuppdraget 2026 anställs festivalproffs med uppdraget att uppleva Way Out West från Norrlands Ljus perspektiv.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum
