Svenska Kennelklubben

SKK välkomnar EU-parlamentets ja till bättre djurskydd och spårbarhet

28.4.2026 14:25:00 CEST | Svenska Kennelklubben | Pressmeddelande

Dela

Svenska Kennelklubben välkomnar att EU-parlamentet idag röstade ja till att ge hundar och katter inom EU en gemensam miniminivå för välfärd och spårbarhet. Det här är viktiga steg för att stoppa oseriös uppfödning och hundsmuggling.

En katt och en border collie.

- Det är välkommet att EU lyckats enas kring att stärka skyddet för hundar och katter inom unionen, inte minst för djurens skull. För oss i Sverige blir det däremot inte så stora förändringar just vad gäller djurskyddet eftersom vi redan har en stark lagstiftning på området, säger Susanne Jidesten, generalsekreterare för Svenska Kennelklubben.

EU-parlamentet röstade på tisdagen igenom den kompromiss av Lagen om hundars och katters välfärd och spårbarhet som togs fram tillsammans med ministerrådet i slutet av förra året. Formellt måste nu ministerrådet också godkänna lagen innan den kan träda i kraft. Generellt börjar den därefter gälla efter två år men det finns också en hel del undantag där perioden innan lagen börjar gälla är längre.

Den nya lagstiftningen omfattar dels uppfödning och djurhållning, dels obligatorisk id-märkning och registrering i nationella databaser. Den är ett resultat av att existerande lagar, inte minst under pandemin, visat sig tandlösa gällande att hindra hundsmuggling, ofta av valpar födda under usla förhållanden.

Bättre skydd för tik och valpar

Glädjande är att åtminstone delar av det så kallade Annex I, som skyddar tikar i samband med parning, nu ska omfatta alla uppfödare som säljer valparna. Inga undantag görs längre för uppfödare med få kullar. Fån SKKs sida hade vi dock velat se att den även gällt när valparna skänks bort.

Eftersom alla länder har möjligheten att ha striktare nationell lagstiftning kan Sverige behålla nuvarande regler i de fall de går längre än EUs lagstiftning.

En stor del av lagstiftningen är fokuserad på att reglera den uppfödning som idag sker utanför den organiserade uppfödningen. Det här är något som SKK välkomnar. Samma krav och kontroll ska ställas på all uppfödning!

- EU har fokuserat på orättvisan i konkurrenssituationen mellan uppfödare som har en seriös verksamhet och personer som inte bedriver en seriös verksamhet. Vi menar att det är bra för hundarna och för köparna att det ställs samma krav på alla uppfödare och att det finns en kontroll som säkerställer att lagarna följs, säger Susanne Jidesten.

Uppfödarna registreras

SKK välkomnar att alla uppfödare ska finnas registrerade hos myndigheterna, att uppfödaren i hundregistret registreras som första ägare och att det görs av den som id-märker hunden. Uppgifterna sparas i fem år efter hundens död alternativt 25 år efter hundens födelse.

- EU-lagen i kombination med ändringarna i Tillsynslagen är kraftfulla verktyg för att få stopp på hundar som ställer till med skada. Nu får myndigheterna de nödvändiga verktygen för att hitta och stoppa olämpliga uppfödare och hundägare och det är upp till myndigheterna att verkligen använda dem, säger Susanne Jidesten.

Lagen ger EU-kommissionen i uppdrag att ta fram en lista över exteriöra överdrifter som ska bli förbjudna i avel från den 1 juli 2030 och en separat lista över genotyper som ska förbjudas från den 1 juli 2036. Det här arbetet pågår just nu.

Från SKKs sida menar vi att det är bekymmersamt att tiden för eventuell omställning kan bli mycket kort. Vi kommer självfallet att arbeta för att innehållet blir så välgrundat som möjligt.

Nyckelord

Kontakter

Bilder

Porträttfoto av Svenska Kennelklubbens generalsekreterare Susanne Jidesten
Svenska Kennelklubbens generalsekreterare Susanne Jidesten. Foto: Måns Engelbrektsson/SKK.
Ladda ned bild

Om oss

Svenska Kennelklubben, SKK, är hundägarnas riksorganisation och en av Sveriges största intresseorganisationer med omkring 300 000 medlemskap i över 1 100 klubbar. Vi arbetar för att ta tillvara hundarnas och hundägarnas intressen i samhället och för att visa upp glädjen i och nyttan med att ha hund. Ungefär två tredjedelar av alla valpar som föds i Sverige varje år kommer från en av Svenska Kennelklubbens uppfödare. Genom SKK-organisationens olika klubbar erbjuder vi Sveriges hundägare gemenskap, kurser och en omfattande tävlingsverksamhet.

    Följ Svenska Kennelklubben

    Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.

    Senaste pressmeddelandena från Svenska Kennelklubben

    I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.

    Besök vårt pressrum
    World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye