Förbättrat resultat – åtgärder ger effekt
30.4.2026 12:17:47 CEST | Green Cargo | Pressmeddelande
Det första kvartalet 2026 visar ett förbättrat resultat för Green Cargo, drivet av genomförda kostnadsanpassningar och stärkt operativ kvalitet. Punktlighet och regularitet har förbättrats, vilket har ökat leveransprecisionen och bidragit till mer stabila transportflöden. Åtgärder för att stärka effektivitet, leveransförmåga och konkurrenskraft fortsätter.

Koncernens nettoomsättning för perioden uppgick till 1 054 (1 093) MSEK
Koncernens rörelseresultat uppgick till 8 (–75) MSEK
Koncernens organiska rörelseresultat uppgick till –53 (–128) MSEK
Koncernens resultat efter skatt uppgick till –13 (–65) MSEK
Green Cargo tecknade nya och förlängda transportavtal till ett totalt kontraktsvärde om 305 (235) MSEK
Det första kvartalet 2026 visar en tydlig resultatförbättring jämfört med motsvarande period föregående år. Utvecklingen drivs av genomförda kostnadsanpassningar i kombination med förbättrad operativ kvalitet.
Under kvartalet har produktionen anpassats genom riktade frekvensneddragningar och en mer sammanhållen planering av nätverket. För att anpassa kostnadsbasen till affärens förutsättningar har personalneddragningar genomförts enligt plan. Åtgärderna har sammantaget förbättrat resursutnyttjandet, med högre fyllnadsgrad och lägre kostnader per transport som följd.
Den operativa kvaliteten har stärkts, med högre punktlighet och regularitet som bidrar till ökad leveransprecision och mer stabila flöden. Detta ger bättre planeringsförutsättningar och stödjer en effektivare produktion.
Utvecklingen under kvartalet, med en successiv förbättring från januari till mars, visar att förändringar i produktion och arbetssätt får genomslag i både leveransförmåga och effektivitet.
Efterfrågan påverkas fortsatt av ett osäkert konjunkturläge, och indikationer finns på ett något lägre transportbehov i delar av industrin kommande månader. Samtidigt kvarstår de långsiktiga drivkrafterna för järnvägsbaserade transporter. Under kvartalet har Green Cargo fått förnyat förtroende från en av sina största kunder inom fordonsindustrin genom ett förlängt transportavtal.
– Våra åtgärder ger effekt i både leveransförmåga och resultat. Vi ser en ökad stabilitet i produktionen och en förbättrad kostnadseffektivitet, samtidigt som vi har mer kvar att göra för att nå ett positivt organiskt resultat, säger Henrik Dahlin, vd Green Cargo.
Nyckelord
Kontakter
Pressjour
Tel:010-455 40 02Stephan RayChef Kommunikation & Public AffairsGreen Cargo AB
Tel:0104554333stephan.ray@greencargo.comDokument
Om oss
Green Cargo erbjuder näringslivet säkra, kapacitetsstarka och hållbara transporter till cirka 200 platser i Skandinavien och med partners når vi närmare 1 000 i övriga Europa. Våra kunder finns inom basindustrin där skog, stål och papper dominerar, men även inom branscher som kemi/energi, verkstadsindustri, fordonsindustri och dagligvaruhandel. Nästan 98 procent av vårt totala transportarbete sker med eldrivna lok där elen uteslutande kommer från fossilfria källor. Vi är 1 750 engagerade medarbetare som tillsammans arbetar för att nya insikter och idéer ska utveckla vår verksamhet. Godstransporter på järnväg är en viktig grund för Sveriges välstånd och konkurrenskraft.
Följ Green Cargo
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Green Cargo
Green Cargo tecknar nya avtal för SFL:s transporter18.6.2026 07:00:00 CEST | Pressmeddelande
Green Cargo har tecknat ett nytt flerårigt avtal med ScandFibre Logistics, SFL. Avtalet heter Rail27 och innebär att Green Cargo fortsätter att ansvara för SFL:s inrikes järnvägstransporter. Samtidigt har Green Cargo tillsammans med det tysk-franska bolaget Forwardis tecknat ett nytt flerårigt avtal gällande volymer för SFL vidare till kontinenten. Detta stärker Green Cargos position som transportpartner till svensk skogsindustri och som aktör i internationella järnvägsflöden.
Green Cargo tar över driften av Jernhusens kombiterminal i Årsta17.6.2026 07:30:00 CEST | Pressmeddelande
Green Cargo och Jernhusen har tecknat avtal om drift av Årsta kombiterminal. Genom avtalet blir Green Cargo terminaloperatör för en av Sveriges viktigaste kombiterminaler och Jernhusen säkerställer att knutpunkten för intermodala transporter fortsätter att utvecklas. Green Cargo tillträder som terminaloperatör tidigast den 1 oktober 2026.
Green Cargo får fortsatt förtroende i flerårigt industriuppdrag11.6.2026 07:00:00 CEST | Pressmeddelande
Green Cargo har fått fortsatt förtroende genom ett flerårigt avtal med ett större svenskt industriföretag. Avtalet, som tidigare har omnämnts i Green Cargos finansiella rapportering, innebär att Green Cargo fortsätter att ansvara för transporter inom kundens logistiknätverk. Uppdraget omfattar transporter av industriprodukter mellan produktionsanläggningar i Sverige och utlandet och stärker Green Cargos långsiktiga volymbas.
Green Cargo får förtroendet för Stegras järnvägstransporter9.6.2026 07:01:42 CEST | Pressmeddelande
Green Cargo har fått förtroendet att operera järnvägstransporterna till och från Stegras kommande anläggning i Boden. Uppdraget omfattar transporter av insatsvaror till anläggningen och färdiga produkter från anläggningen till hamnar i norra Sverige.
Remissyttrande: Tillfälligt sänkt skatt på bensin och diesel7.4.2026 18:54:51 CEST | Pressmeddelande
Green Cargo varnar för att förslaget om sänkt skatt på bensin och diesel riskerar att snedvrida konkurrensen i transportsystemet. Samtidigt som järnvägsgods i stort sett bär sina samhällsekonomiska kostnader, får tung lastbilstrafik ytterligare kostnadsfördelar. Konsekvensen kan bli ökade samhällskostnader och en överflyttning av gods från järnväg till väg.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum