Musik ska stärka barns sociala utveckling
5.5.2026 07:30:50 CEST | Örebro universitet | Pressmeddelande
Den 12 maj lanseras Musicalo vid Örebro universitet – ett nytt forskningsbaserat material där musik används för att stärka barns sociala utveckling och förebygga problem i samspelet med andra.

Bakom satsningen står Anna-Karin Andershed, professor i psykologi, och Fredrik Berglund, kompositör och musikpedagog. Materialet ges ut av Gehrmans Musikförlag och är ett av de första i sitt slag i Sverige. Det kombinerar forskning, musik och pedagogik i ett nytt format – med handbok, sångbok och sångkort för barn.
– Genom sångerna kan barn träna på att förstå känslor, hantera konflikter och hitta fungerande sätt att agera. Forskningen visar att det redan i tidig ålder går att stärka förmågor som minskar risken för problem längre fram, säger Anna-Karin Andershed.
Musicalo riktar sig till pedagoger och barn i förskola och tidiga skolår. Med hjälp av sånger, rörelser och samtal får barnen öva på empati, impulskontroll och samarbete – samtidigt som pedagoger får ett konkret stöd i sin dagliga verksamhet.
Lanseringen sker genom ett öppet event där besökare får ta del av musikinslag – bland annat med elever från Pops Academy – en kort presentation av forskningen bakom och möjlighet att bläddra i böckerna.
Tid: 12 maj kl. 15.00–16.00
Plats: Ljuspunkten, Långhuset, Örebro universitet
Mer information: www.musicalo.se
Nyckelord
Kontakter
Anna-Karin Andershed, anna-karin.andershed@oru.se, 019-30 38 96
Fredrik Berglund, fredrik.berglund@oru.se, 070-351 49 18
Jesper ErikssonKommunikatör
Tel:019-30 21 28Tel:070-324 65 67jesper.eriksson@oru.seBilder

Om oss
Örebro universitet är ett bredduniversitet med starka professionsutbildningar och forskning som spänner över 36 ämnen inom alla vetenskapliga fält. Vi har 17 000 studenter, 80 utbildningsprogram på grundnivå och avancerad nivå och ett stort utbud av fristående kurser. Örebro universitet har samlat spetskompetens inom tre profilområden: AI, robotik och cybersäkerhet, Mat och hälsa och Föroreningar och samhälle.
Följ Örebro universitet
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Örebro universitet
Ny studie: Matpriskrig och sårbara försörjningslinjer fanns redan på 1700-talet8.6.2026 14:31:43 CEST | Pressmeddelande
Maten fanns i lagren, men nådde aldrig soldaterna vid fronten. Det rysk-svenska kriget 1741–1743 blev ett logistiskt fiasko för Sverige – och bär på viktiga varningar för dagens svenska livsmedelsberedskap. Det visar ny forskning från Patrik Winton, docent och universitetslektor i historia vid Örebro universitet.
Ny AI-satsning för framtidens arbetsliv: 15 utbildningar vässar sitt innehåll3.6.2026 16:59:48 CEST | Pressmeddelande
15 utbildningar vid Örebro universitet kommer få ett förnyat innehåll för att studenterna ska ha rätt AI-kunskap för framtidens yrkesliv. – Omvärlden förändras och universiteteten får inte stå still. Vi måste ständigt utvecklas och förstå sammanhangen som vi utbildar för och AI har en direkt och nära påverkan. Som universitet måste vi alltid vara relevant för vår omvärld, säger Åke Ingerman, rektor vid Örebro universitet.
Avancerad diabetesteknik till fler patienter sparar pengar för samhället3.6.2026 08:25:52 CEST | Pressmeddelande
Moderna insulinpumpar som mäter glukosnivå och styr insulindosering med hjälp av en algoritm kan förbättra hälsan för personer med diabetes – och spara pengar för vården på lång sikt. Det visar ny forskning från Örebro universitet.
Ny nordisk vägledning minskar osäkerheten vid aggressiv bröstcancer2.6.2026 09:51:11 CEST | Pressmeddelande
I ett samarbete har forskare från Norden gått samman och tagit fram en behandlingsalgoritm, en vägledning som hjälper läkare att behandla trippelnegativ bröstcancer som är en särskilt svårbehandlad typ av bröstcancer. Behandlingsalgoritmen ska fungera som ett kliniskt beslutsverktyg när standardriktlinjerna inte räcker till.
Nytt patent kan minska livshotande blödningar vid operationer29.5.2026 06:54:04 CEST | Pressmeddelande
Patienter som behandlas med läkemedel som hämmar blodplättar riskerar allvarliga blödningar vid operationer. Nu beviljas forskarbolaget Neericor, med koppling till Örebro universitet, ett Europapatent för en lösning som kan göra kirurgi säkrare för dessa patienter.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum