Tullverket

Varning för farliga narkotikaklassade ämnen i e-cigaretter

6.5.2026 09:13:08 CEST | Tullverket | Pressmeddelande

Dela

Tullverket noterar återigen en rejäl ökning när det gäller beslagen av e-cigaretter som innehåller narkotikaklassade preparat. En e-cigarett vars rök både luktar och smakar hallon kan verka oskyldig men alltfler e-vätskebehållare innehåller istället THC eller cannabisrelaterade ämnen som tagits fram på syntetisk väg.

E-cigaretter eller vejps, som de också kallas, har blivit allt vanligare. Särskilt populära har de blivit bland ungdomar och unga vuxna. E-cigaretterna ses som ett alternativ till vanliga cigaretter och snus. Men vissa innehåller inte bara nikotin eller ofarliga fruktblandningar. Tullverkets laboratorium har i provtagningar upptäckt flera e-vätskebehållare som innehåller syntetiska eller semisyntetiska så kallade cannabinoider. De flesta av dessa ämnen är ännu inte narkotikaklassade och vissa kan vara särskilt farliga.

- Vi har analyserat e-cigaretter där tillverkarna på förpackningen påstår att innehållet är lagligt och helt utan risk för användarna. Men våra analyser visar tvärtom att de kan innehålla cannabinoider som kan vara farliga för den som använder produkterna, säger Jenny Åberg på Tullverkets laboratorium.

Varierar mellan åren
Under rekordåret 2023 stoppade Tullverket 17 615 stycken e-cigaretter som innehöll cannabinoider. Hela 17 344 av dessa innehöll syntetiska cannabinoider. Året efter, 2024, minskade antalet stoppade e-cigaretter som innehöll cannabinoider till 3 725 och nu ser Tullverket återigen en kraftig ökning. Under 2025 stoppades 10 674 stycken e-cigaretter och en överväldigande majoritet av dessa, 10 156, innehöll cannabinoider varav 6 709 visade sig vara syntetiska eller semisyntetiska.

Försöker runda lagen
Ett stort problem är att snabbt avgöra om en e-cigarett innehåller narkotika. Det krävs en laboratorieanalys för att säkert avgöra den saken. Om en substans är på väg att bli narkotikaklassad så kan tulltjänstemännen omhänderta varorna och efter beslut från åklagare destruera dem enligt den så kallade förstörandelagen. Då blir inte importören åtalad men köparen blir av med sina varor.

- Tillverkarna av e-cigaretter som innehåller narkotiska ämnen försöker hela tiden runda lagstiftningen genom att ändra något i den kemiska sammansättningen så att de har liknande effekt men inte längre är narkotikaklassade. Men den stora faran är att de då råkar skapa ett ämne som visar sig vara livsfarligt. Det var det som hände 2014 när olika syntetiska cannabinoider i rökmixar som kallades Spice orsakade flera dödsfall, säger Jenny Åberg.


För mer information och intervju med Jenny Åberg, kontakta Tullverkets presstjänst: 
0771-450 590 eller press@tullverket.se

Stillbilder för nerladdning finns i Tullverkets pressrum på https://via.tt.se/pressrum/3235930/tullverket

Nyckelord

Bilder

E-cigaretter som Tullverket har stoppat.
E-cigaretter som Tullverket har stoppat.
Arkivbild: Tullverket
Ladda ned bild
E-cigaretter som efter analys visade sig innehålla den syntetiska cannabinoiden EDMB-4en-PINACA som Folkhälsomyndigheten vill ha narkotikaklassad.
E-cigaretter som efter analys visade sig innehålla den syntetiska cannabinoiden EDMB-4en-PINACA som Folkhälsomyndigheten vill ha narkotikaklassad.
Foto: Tullverket
Ladda ned bild
Kapsel med e-vätska som innehöll den narkotikaklassade cannabinoiden Delta-8-THC.
Kapsel med e-vätska som innehöll den narkotikaklassade cannabinoiden Delta-8-THC.
Foto: Tullverket
Ladda ned bild
Kapsel med e-vätska som innehöll den narkotikaklassade cannabinoiden Delta-8-THC.
Kapsel med e-vätska som innehöll den narkotikaklassade cannabinoiden Delta-8-THC.
Foto: Tullverket
Ladda ned bild
Kapslar med e-vätska som innehöll THC.
Kapslar med e-vätska som innehöll THC.
Foto: Tullverket
Ladda ned bild
Kartonger med e-cigaretter som Tullverket stoppat.
Kartonger med e-cigaretter som Tullverket stoppat.
Arkivbild: Tullverket
Ladda ned bild
Jenny Åberg, expert på Tullverket laboratorium.
Jenny Åberg, expert på Tullverket laboratorium.
Foto: David Lagerlöf
Ladda ned bild

Om oss

Tullverket är en statlig myndighet som kontrollerar flödet av varor över Sveriges gränser. Med visionen att bara godkända varor ska passera gränsen hindrar vi olagliga varor från att komma in i landet och bidrar till ett tryggare samhälle. Vi förenklar handeln med andra länder och lägger grunden till ökad tillväxt och konkurrens på lika villkor. Tullverket, som grundades 1636, har i dag cirka 2 700 anställda och leds av generaltulldirektör Johan Norrman. 

Följ Tullverket

Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.

Senaste pressmeddelandena från Tullverket

Beslagen av narkotiska svampar ökar31.3.2026 07:10:00 CEST | Pressmeddelande

Under 2024 gjorde Tullverket 61 beslag av narkotisk svamp. 2025 ökade antalet till hela 386 beslag. I Tullverkets utredningar framgår att många beställer svamp på nätet för att självmedicinera mot bland annat depression. I förhör uppger beställare att de trott på de utländska webbplatser som marknadsför svampen som laglig. I själva verket är svampar som innehåller de verksamma ämnena psilocin och psilocybin narkotikaklassade.

I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.

Besök vårt pressrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye