Rådet för fria förskolor etableras – stärker arbetet för kvalitet, likvärdighet och valfrihet
6.5.2026 13:00:00 CEST | Almega Utbildning | Pressmeddelande
I dag etableras Rådet för fria förskolor, ett nytt råd inom Almega Utbildning. Rådet ska bidra med ökad kompetens, bidra med specialistkunskap och driva frågor som rör förskolor inom förbundet.

– Det finns ett stort engagemang och en stark vilja bland fria förskolor att bidra till förskolans utveckling. Rådet blir en viktig plattform för förskolor att samla perspektiv från verksamheterna och arbeta långsiktigt för att skapa bättre förutsättningar för Sveriges fristående förskolor och för svensk förskola, säger Sara Lindberg, sammankallande i Rådet för fria förskolor och segmentsområdeschef för Pysslingen förskolor.
De fria förskolorna är en viktig del av svensk förskola och bidrar med pedagogisk mångfald, valfrihet för familjer och utvecklingskraft i sektorn. Samtidigt står verksamheterna inför stora utmaningar kopplade till kompetensförsörjning, styrning och likvärdiga villkor. Rådet för fria förskolor ska arbeta för att dessa frågor får ökad uppmärksamhet och en tydligare röst i samhällsdebatten.
– De fristående förskolorna är en väletablerad och betydelsefull del av Sveriges förskolor. Genom Rådet för fria förskolor skapar vi en tydligare struktur för att samla erfarenheter, lyfta gemensamma utmaningar och konstruktivt bidra till utvecklingen av svensk förskola, säger Andreas Mörck, förbundsdirektör för Almega Utbildning.
Fokus för Rådets arbete kommer vara att stärka kvaliteten i verksamheten, värna likvärdighet mellan olika huvudmän samt värna mångfalden och valfriheten i förskolan. Den policy som rådet arbetat fram betonar bland annat vikten av rättvisa och konkurrensneutrala villkor, tydliga kvalitetskrav och ett regelverk som stödjer, snarare än försvårar, utveckling av verksamheter med hög kvalitet.
Ledamöter Rådet för fria förskolor är Sara Lindberg, Pysslingen förskolor, Jenny Löfgren, Sefif, Tobias Ankarswärd, Dibber, Angelica Hedin, Atvexa, Jessica Falk Petersson, Tallbackens förskola, och Oliver Brännström, Happy Kids.
Kontakter
Erica MikaelssonKommunikatör
Tel:0722390341erica.mikaelsson@almegautbildning.seOm oss
Almega Utbildning är bransch- och arbetsgivarorganisationen för fristående förskolor, grundskolor och gymnasieskolor. Våra medlemmar har sammanlagt drygt 45 000 medarbetare och driver fler än 2000 verksamheter i olika storlekar och med olika pedagogiska inriktningar och sätt att arbeta.
Följ Almega Utbildning
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Almega Utbildning
Ny rapport: Fakta om friskolor 202620.4.2026 09:00:00 CEST | Pressmeddelande
Fakta om friskolor sammanställer aktuell statistik och forskning om friskolor i Sverige. Årets rapport visar att friskolor i genomsnitt når goda kunskapsresultat, hög gymnasiebehörighet och att elever, föräldrar och lärare generellt är mer nöjda än i kommunala skolor.
Ny kampanj: Friskolor gör svensk skola bättre13.4.2026 06:00:00 CEST | Pressmeddelande
I dag lanserar Almega utbildning kampanjen “Friskolor gör svensk skola bättre”. Syftet är att lyfta fram de starka resultat som friskolor levererar i svensk skola och bidra med ett faktabaserat perspektiv i en debatt som ofta präglas av annat.
Idéburen Välfärd ansluter till Almega Utbildnings Råd för ideella friskolor8.4.2026 09:00:00 CEST | Pressmeddelande
Organisationen IV har fattat beslut om att ingå i Almega Utbildnings Råd för ideella friskolor. Genom beslutet tar generalsekreterare Mimmi von Troil plats i Rådet och kommer där att representera den idéburna sektorns perspektiv.
Reformerna kan lyfta skolan – om eleverna inte faller mellan stolarna17.3.2026 14:30:00 CET | Pressmeddelande
Regeringens propositionsförteckning för våren 2026 visar på en hög reformtakt för svensk skola. Flera av reformerna adresserar centrala frågor för att stärka kvalitet, trygghet och kunskapsfokus i skolan.
Rådet för Ideella friskolor etableras23.2.2026 11:15:00 CET | Pressmeddelande
Almega har etablerat rådet Ideella friskolor. Rådets syfte är att utgöra ett nav för de medlemmar som inte driver sin verksamhet i aktiebolagsform, eller som gör det utan möjlighet till vinstutdelning.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum