Premiär för Gothenburg Docks – ny evenemangssatsning vid kajen
7.5.2026 07:30:00 CEST | Göteborg & Co AB | Pressmeddelande
I slutet av maj får Göteborg en ny reseanledning. Den 29–31 maj samlas flera stora evenemang längs vattnet mellan Lindholmen och Eriksberg under ett gemensamt namn: Gothenburg Docks. Under tre dagar fylls kajområdet av båtar, bilar, street food, musik och upplevelser för hela familjen.

– Gothenburg Docks är ett sätt att samla mycket av det bästa Göteborg har att erbjuda under en och samma helg och samtidigt visa bredden i området. Det blir en folkfest där man enkelt kommer kunna röra sig mellan historiska varvsmiljöer och nya mötesplatser, säger Kristian Ferrara på Göteborg & Co.
Premiär för Göteborgs nya street food-destination Vassen
En av helgens stora nyheter är öppningen av Vassen Market vid Götaverkens gamla varvsområde, mitt emot Stenpiren den 29 maj. På 4 500 kvadratmeter möts mat, kultur och upplevelser – med nio matstånd, fem barer, ölhall, livemusik, tatueringsstudio och mycket mer. Med internationella förebilder som Reffen i Köpenhamn får Göteborg nu en helt ny mötesplats vid vattnet med fri entré och öppet för alla.
Ny flytande båtmässa mitt i staden
Vid Eriksbergs Färjeläge har dessutom Göteborgs Flytande Båtmässa premiär – en helt ny satsning där över 130 båtar och ett hundratal utställare samlas direkt i sitt rätta element på älven. Här väntar aktiviteter för både barn och vuxna, och parallellt arrangeras även hem- och villamässan BoBra.
– Vi ser fram emot att skapa en mötesplats där båtintresserade, branschfolk och entusiaster kan samlas och inspireras. Eriksbergs läge, mitt i hjärtat av Göteborg, är perfekt för detta event, säger Ola Lundqvist, mässansvarig från At Event.
Motorsporthistoria i världsklass – ikonisk F1-bil till Lindholmen
Samtidigt intar Gothenburg Classic Car Weekend Lindholmen med över 500 klassiska fordon, rally, utställningar och liveaktiviteter.
Bland årets stora dragplåster finns en sällsynt Formel 1-bil från 1972 – March 721x – körd av svenske racinglegendaren Ronnie Peterson. Den restaurerade bilen ger en unik chans att komma nära ett stycke svensk och internationell motorsporthistoria – och väntas bli en stark publikmagnet.
Under lördagen rullar Gothenburg Classic Rally in i området med över 100 unika bilar, samtidigt som besökare kan uppleva supercars, utställningar och möta kända profiler från bilvärlden.
På söndagen står barnen i fokus med gokart, bilbingo, radiostyrda bilar och kreativa aktiviteter.
En helg som knyter ihop staden
Gothenburg Docks knyter samman stadens maritima arv med nya upplevelser och gör kajområdet till en levande del av Göteborgs evenemangsscen. Ambitionen är att helgen ska växa över tid, där fler aktörer längs vattnet kan ansluta och bidra till helheten.
– Det här är ett första steg i att etablera en ny återkommande helg i Göteborg, något både göteborgare och besökare utifrån vill återvända till, säger Kristian Ferrara.
För att göra det ännu enklare att ta sig till och från folkfesten utökas under helgen avgångstiderna för den gratis färjetrafiken mellan Stenpiren och Lundbystrand, med avgångar fram till kl. 23 på fredag och lördag samt kl. 20 på söndag.
Fakta: Gothenburg Docks
Datum: 29–31 maj 2026
Plats: Området mellan Lindholmen och Eriksberg, Göteborg
Evenemang: Vassen Market, Göteborgs Flytande Båtmässa, BoBra-mässan och Gothenburg Classic Car Weekend
Entré: biljetter från 249 kr på Gothenburg Classic Car Weekend (barn upp till 12 år gratis), BoBra och Göteborgs Flytande Båtmässa har fri entré men kräver registrering, en kombobiljett kan registreras på gfbm.se eller bobramassan.se/goteborg/. Vassen har fri entré.
Kontakter
Lisa AxelssonPR- & PresspecialistGöteborg & Co
Tel:070-733 42 92lisa.axelsson@goteborg.comBilder









Om oss
Göteborg & Co:s mål är att få fler att upptäcka och välja Göteborg.
Det görs genom att i bred samverkan leda och driva utvecklingen av Göteborg som hållbar destination, så att alla som lever och verkar här gynnas av en växande besöksnäring.
Göteborg & Co är moderbolag i klustret Turism, Kultur & Evenemang där Liseberg, Got Event och Göteborgs Stadsteater ingår. Göteborg & Co är en del av Göteborgs Stad.
Ladda ner bilder från vår mediabank.
Följ Göteborg & Co AB
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Göteborg & Co AB
Långborden återvänder till Avenyn under Göteborgskalaset18.8.2026 11:39:37 CEST | Pressmeddelande
Som en blinkning till 90-talets räkfrossa återvänder långborden till Avenyn under årets Göteborgskalas. Den här gången står bohuslänska musslor från fjordarna runt Orust på menyn.
Klimat, mat och mode på WOW Talks13.8.2026 07:57:23 CEST | Pressmeddelande
Valter Nilsson, Johan Rockström och Sofia B. Olsson är några av dem som medverkar på årets Greentopia Talks på WOW Talks-scenen. Under tre publika samtal får festivalbesökarna möjlighet att blanda konserter med spännande samtal om klimat, mat och mode.
O-Ringen tar över Göteborg – från elitsprint i city till folkfest i Slottsskogen13.7.2026 11:02:40 CEST | Pressmeddelande
Den 19–25 juli kommer O-Ringen till Göteborg. Under en vecka fylls staden av världens största orienteringsäventyr, med elit, motionärer och barnfamiljer från Sverige och världen – från elitsprint i centrala Göteborg till publikvänliga aktiviteter i Slottsskogen och en tillfällig O-Ringenstad på Stora Holm.
Volleybollnät smyckar Göteborg för att få fler att upptäcka damernas Volleyboll-EM7.7.2026 10:13:42 CEST | Pressmeddelande
Några av Europas främsta volleybollspelare, med världsstjärnan Isabelle Haak i spetsen, kommer till Göteborg när damernas Volleyboll-EM spelas i Scandinavium i augusti. Den 7 juli uppmärksammas World Volleyball Day med en publik aktivitet i Nordstan och runt om i city sätts volleybollnät upp för att uppmärksamma mästerskapet och få fler att upptäcka att världseliten kommer till Göteborg.
Nu startar Boule-SM i Göteborg – hundratals campar på Bananpiren5.7.2026 08:00:00 CEST | Pressmeddelande
Omkring 2 000 spelare från hela landet väntas till Frihamnen Arena i Göteborg när Boule-SM 2026 avgörs den 5–11 juli. Årets mästerskap är ett av de största på många år och samlar fler unga deltagare än tidigare. Samtidigt växer ett tillfälligt boulesamhälle fram på grannområdet Bananpiren, där hundratals spelare campar under tävlingsveckan.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum