Nu utreds framtida placering av nytt sjukhus i Växjö
7.5.2026 15:14:48 CEST | Region Kronoberg | Pressmeddelande
Nu tar Region Kronoberg nästa steg på vägen mot ett nytt sjukhus i Växjö. Regionstyrelsen ger regiondirektören i uppdrag att göra en fördjupad analys av var sjukhuset skulle kunna byggas.
Analysen blir ett underlag för kommande beslut, tillsammans med tidigare utredning om ekonomiska förutsättningar för sjukhusbygge.
I arbetet tittar man på två alternativ: nuvarande sjukhusområde i Växjö och tomten i Räppe. Analysen görs i nära samverkan med Växjö kommun, som ansvarar för översikts- och detaljplanering.
– Det här är ett viktigt steg för att säkerställa att vi fattar långsiktigt hållbara beslut om framtidens sjukhus i Växjö. Vi behöver väga in både vårdens behov och hur sjukhusets placering påverkar hela regionens utveckling, säger Henrietta Modig Serrate (S), ordförande i regionstyrelsen.
Tidigare utredningar aktualiseras
Som grund i arbetet ligger tidigare utredningar av Räppe och nuvarande sjukhusområde i Växjö. Dessa ska nu aktualiseras, kompletteras och fördjupas.
– Förutsättningarna har förändrats sedan frågan senast utreddes, både i omvärlden och inom Region Kronoberg. Därför behöver vi ett uppdaterat och fördjupat beslutsunderlag, säger Ida Eriksson (M), ordförande i hälso- och sjukvårdsnämnden.
– Vi är eniga om att den nya analysen behövs för att kunna fatta ett välgrundat beslut om var ett nytt sjukhus i Växjö ska ligga. Det är ett beslut som påverkar kronobergarna – och länet – i många år framåt, säger Anna Zelvin (KD), regionstyrelsens andre vice ordförande.
Flera perspektiv i analysen
I arbetet ska flera olika frågor vägas in. Analysen ska bland annat visa hur olika placeringar påverkar arbetsmarknad och kompetensförsörjning. Även konsekvenser för transportinfrastruktur och kollektivtrafik ska analyseras, liksom behov av samordning med kommuner, Trafikverket och andra aktörer. En viktig del är att analysera sjukhusets externa infrastruktur, till exempel ambulansens framkomlighet, trafikflöden, angöring och logistik.
Analysen ska också bedöma hur nya sjukhuslokaler kan stärka regionens förmåga inom krisberedskap, robusthet och totalförsvar.
Fokus på effektiva vårdflöden
En del i analysen är att bedöma möjligheterna att skapa lokaler med hög nyttjandegrad, i linje med vad tidigare ekonomiska analyser pekat på. Den ska också beskriva hur väl de olika alternativen kan stödja effektiva vårdflöden och logistik – både under byggtiden och i den framtida driften av ett nytt sjukhus.
Uppdraget ska återrapporteras till regionstyrelsen i december 2026.
(När ärendet hanterades i regionstyrelsens arbetsutskott ställde sig S, M, SD, KD och V bakom att ge detta uppdrag till regiondirektören. C och L saknade ledamot som kunde yrka.)
Fakta: Detta ingår i uppdraget
- Analys av påverkan på regional utveckling, arbetsmarknad och kompetensförsörjning.
- Konsekvenser för infrastruktur, transporter och kollektivtrafik.
- Bedömning av sjukhusets externa logistik, tillgänglighet och ambulansflöden.
- Hänsyn till kulturmiljöer och kulturhistoriska värden.
- Analys av säkerhet, beredskap och totalförsvar.
- Jämförelse av två möjliga placeringar: Växjö sjukhusområde och Räppe.
- Bedömning av förutsättningar för effektiva vårdflöden och hög nyttjandegrad av lokalerna.
Kontakter
Henrietta Modig Serrate (S)Regionstyrelsens ordförande, Region Kronoberg
Tel:0720-83 18 84Tel:0768-95 53 75henrietta.serrate@kronoberg.seIda Eriksson (M)Ordförande hälso- och sjukvårdsnämnden
Tel:0738-25 26 13ida.eriksson@kronoberg.seKristina JordevikKommunikationsdirektör
Tel:0470-58 69 61Tel:0709-67 30 35kristina.jordevik@kronoberg.seFölj Region Kronoberg
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Region Kronoberg
Johnny Eriksson blir ny chef för rättspsykiatrin i Växjö6.5.2026 16:00:00 CEST | Pressmeddelande
Johnny Eriksson tillträder tjänsten som verksamhetsområdeschef för Rättspsykiatriska regionkliniken i Växjö den 1 september 2026. Säkerhetsprövning är påbörjad enligt rutin.
Ny avsiktsförklaring för tågtrafiken i Sydost – tre regioner samlas i Emmaboda6.5.2026 10:00:00 CEST | Pressinbjudan
Hur kan vi gemensamt stärka tillgängligheten i sydost? Den 11 maj samlas företrädare från tre regioner i Emmaboda, som är en viktig knutpunkt för tågtrafiken i sydost, för att skriva under en gemensam avsiktsförklaring.
Pressinbjudan: Välkommen på politikerträff i Braås5.5.2026 14:55:21 CEST | Pressinbjudan
Hur kan hälso- och sjukvård, kommun, skola, näringsliv och civilsamhälle tillsammans ta ansvar för invånarnas hälsa?
Försenad cancerdiagnos anmäls enligt Lex Maria4.5.2026 11:00:00 CEST | Pressmeddelande
Region Kronoberg anmäler en händelse där en patient inte fick rätt utredning i tid. Patienten sökte vård på ett av länets sjukhus för smärta och blödning från tarmen. Utredningen genomfördes inte på korrekt sätt eller inom rimlig tid, vilket ledde till att cancerdiagnosen fördröjdes.
Fördröjd diagnos av urinläckage efter förlossning30.4.2026 10:00:00 CEST | Pressmeddelande
Region Kronoberg har gjort en Lex Maria-anmälan av en händelse där en patient drabbades av urinläckage efter förlossning och kejsarsnitt på ett av länets sjukhus.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum