HSB brf Spanjoletten slutsålt
8.5.2026 07:30:00 CEST | HSB Regionalt | Pressmeddelande
Nu är samtliga 141 lägenheter i HSB brf Spanjoletten sålda. Intresset för projektet, som utsågs till årets bästa byggnad i Göteborg 2025, har varit stort och den sista lägenheten såldes i början av maj 2026.

För HSB innebär slutsålda brf Spanjoletten också avslutningen på ett av de mest uppmärksammade bostadsprojekten i Göteborg under de senaste åren. Brf Spanjoletten är HSB Göteborgs andra och sista etapp i utvecklingen av det historiska Fixfabriksområdet i Majorna. Projektet omfattar totalt 141 bostadsrätter i varierade former – från studios och etagelägenheter till taklägenheter och stadsradhus. Förra året utsågs projektet till Årets bästa byggnad av Göteborgs Stad.
– Intresset för projektet har varit stort redan från start och vi märker tydligt att många köpare uppskattar både arkitekturen och känslan i kvarteret. Bostäderna har en utformning som verkligen sticker ut och tillsammans med läget i Majorna gör det brf Spanjoletten till ett väldigt attraktivt boende, säger Christoffer Jonsson.
Fixfabrikens industriella arv lever vidare
Husen är ritade av Olsson Lyckefors Arkitektur och byggda av NCC. De kännetecknas av omsorgsfullt murat tegel samt tydliga referenser till områdets industriella historia. Bostadsrättsföreningens namn är hämtat från det klassiska fönsterbeslag som Fixfabriken tillverkade på platsen i över 70 år.
Tegelfasaderna präglas av en hög detaljrikedom med inspiration från Klippans historiska industribyggnader. Genom bevarandet av Fixfabrikens tidigare kontorsbyggnad och återbruk av bland annat tegel, garagedörrar och fönster lever områdets historia vidare som en del av Spanjolettens identitet. Till och med Fixfabrikens klassiska neonskylt från 1950-talet har återskapats i en modern LED-variant som nu åter pryder bostadsområdet.
– Det här är ett unikt projekt där många delar har samspelat på ett väldigt lyckat sätt – från arkitektur och hållbarhetsambitioner till platsens historia och identitet. Att samtliga bostäder nu är sålda är ett tydligt bevis på att Spanjoletten blivit ett uppskattat och attraktivt kvarter, säger Lena Josgård, chef Mark och projektutveckling på HSB Göteborg.
Brf Spanjoletten kommer att certifieras enligt Miljöbyggnad Silver med höga krav på bland annat energiförbrukning, innemiljö och materialval.
Projektet byggstartade hösten 2022 och de första boende flyttade in under 2024.
Med Spanjoletten avslutar HSB sin andra etapp i Fixfabriksområdet – ett projekt som under flera år har bidragit till att omvandla den tidigare industrimiljön till en levande och attraktiv del av Majorna.
Kontakter
Jens HolmbergPressansvarigHSB Göteborg och HSB Malmö
Tel:070-721 50 11jens.holmberg@hsb.seBilder

Följ HSB Regionalt
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från HSB Regionalt
Trendbrott: Högsta sparandet på fem år17.6.2026 11:00:22 CEST | Pressmeddelande
Under fjolåret höjdes den genomsnittliga avgiften bland bostadsrättsföreningar med 6 procent i snitt. Samtidigt ökade sparandet till framtida underhåll med 12,5 procent och når därmed den högsta nivån på fem år. Det visar rapporten Sveriges bostadsrättsbarometer.
HSB Göteborg i toppen när bostadsrättsföreningarnas sparande ökar17.6.2026 09:04:48 CEST | Pressmeddelande
Under 2025 uppgick det genomsnittliga sparandet hos HSB Göteborgs bostadsrättsföreningar till 270 kronor per kvadratmeter och år. Även på det nationella planet ökade sparandet med 12,5 procent och når därmed den högsta nivån på fem år. Det visar den färska rapporten Sveriges bostadsrättsbarometer.
Sparandet hos HSB Malmös bostadsrättsföreningar ökar17.6.2026 08:59:28 CEST | Pressmeddelande
Under 2025 uppgick det genomsnittliga sparandet hos HSB Malmös bostadsrättsföreningar till 210 kronor per kvadratmeter och år. På det nationella planet ökade sparandet med 12,5 procent och når därmed den högsta nivån på fem år. Det visar den färska rapporten Sveriges bostadsrättsbarometer.
HSB Stockholm förvärvar fastigheter i Årsta17.6.2026 07:00:00 CEST | Pressmeddelande
HSB Stockholm har förvärvat fyra fastigheter i Årsta med totalt 87 lägenheter. Säljare är Trångsunds Fastighetsförvaltning AB.
Solna stad antar detaljplan för Pampas Marina16.6.2026 07:00:00 CEST | Pressmeddelande
Detaljplanen för stadsutvecklingsprojektet Ekelund vid Pampas Marina är nu antagen av Solna stad. Planen omfattar cirka 800 nya bostäder med väntad byggstart 2028.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum