Marcus Vögeli som Caligula i Albert Camus pjäs
12.5.2026 11:15:00 CEST | Kulturhuset Stadsteatern | Pressmeddelande
Romarriket år 37. Caligula utnämns till kejsare. Nyckfullt utövar han sin gränslösa makt och blir allt grymmare, något som får fasansfulla konsekvenser. Vad händer när en människa förlorar sin moraliska kompass? Albert Camus klassiska pjäs sätts upp med Marcus Vögeli i titelrollen. Bearbetning och regi Viktor Tjerneld. Premiär 6 november 2026 på Klarascenen, Kulturhuset Stadsteatern.

När Caligulas älskade syster Drusilla dör förändras allt. Ingenting spelar längre någon roll. Godheten är inte mer värd än ondskan. Mord, makt och total oförutsägbarhet präglar hans styre. Han leker med undersåtarnas förtroenden och roar sig med grymma infall. Deras liv blir bara brickor i ett spel där reglerna ständigt förändras.
– Caligula är en pjäs jag burit med mig länge, säger regissören Viktor Tjerneld, och nu när jag äntligen ska sätta upp den är det med en känsla av att världen hunnit ikapp Camus. Hans romerske kejsare är inte galen, han är förtvivlad. Han ser världens meningslöshet och väljer att följa den ända ut, tills allt spricker. I en tid där mänskliga rättigheter, internationell rätt och mänsklig moral plötsligt behandlas som subjektiva åsikter bland alla andra, är Caligulas logik inte längre en filosofiskt avlägsen tanke. Den är ibland oss, i allra högsta grad... Och det värsta är, att jag förstår honom allt för väl.
Författaren Albert Camus pjäs Caligula publicerades första gången 1944, men de första utkasten tros vara från 1938. Pjäsen hade urpremiär i Paris i september 1945. Året efter, 1946, satte Ingmar Bergman upp pjäsen på Göteborgs Stadsteater, hans första regiuppdrag för teatern.
Viktor Tjerneld är regissör, utbildad vid teaterskolan i Köpenhamn. Senast aktuell på Kulturhuset Stadsteatern med Härlig är jorden, I Danmark har han nyligen regisserat sin egen version av Två herrars tjänare på Det Kongelige Teater i Köpenhamn. Han har tidigare regisserat bland annat En Folkefiende på Göteborg Stadsteater och skrivit manus och regisserat Kejsarens nya kläder på Malmö Stadsteater.
Caligula, premiär 6 november på Klarascenen, Kulturhuset Stadsteatern.
Av: Albert Camus
Översättning: Hanna Nygren
Bearbetning och regi: Viktor Tjerneld
Scenografi och kostym Christian Albrechtsen
Ljus: Sofie Gynning
Komposition och ljud: Daniel Fogh
Mask: Frida Ullander
Rollista
Caligula: Marcus Vögeli
Cesonia: Sandra Huldt
Helicon: Pablo Leiva Wenger
Den unge Scipio: Kalle Einarsson*
Cherea: Yngve Dahlberg
Den gamle patriciern: Per Sandberg
Mereia: Ann-Sofie Rase
Mucius: Emil Hedayat
Skattmästaren: Andreas Kundler
Lepidia: Annika Hallin
Mercellia: Rebecka Harper
*Praktikant från Högskolan för scen och musik i Göteborg
Kontakter
Pia KellerStadsteatern
Tel:073-973 04 35pia.keller@kulturhusetstadsteatern.seBilder



Om oss
Kulturhuset Stadsteatern är en del av Stockholms stad och en av norra Europas största kulturinstitutioner. Ett brett spektrum av kulturevenemang pågår året runt. Kulturhuset Stadsteatern finns vid Sergels torg, i Skärholmen, Vällingby och Husby samt sommartid i Stockholms parker med Parkteatern. Kulturhuset Stadsteatern ska vara en angelägenhet för alla stockholmare med yttrandefrihet och den konstnärliga friheten som grund.
Följ Kulturhuset Stadsteatern
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Kulturhuset Stadsteatern
Pressvisning för Elisabeth Ohlson Retrospektiv8.6.2026 08:39:51 CEST | Pressinbjudan
Den 24 juni kl. 13.00 är det pressvisning på Kulturhuset Stadsteatern för en omfattande retrospektiv utställning med fotografen Elisabeth Ohlson, den första samlade presentationen av hennes konstnärskap i Stockholm. Utställningen samlar över 230 fotografier från mer än fyra decennier av Ohlsons konstnärliga arbete.
Parkteatern presenterar DET SKA VA’ TREVLIGT – en valrevy28.5.2026 11:23:59 CEST | Pressmeddelande
Astrid Menasanch Tobieson sätter upp DET SKA VA’ TREVLIGT – en valrevy som inviger Parkteatersäsongen med urpremiär den 3 juni i Galärparken. I rollerna ser vi Elisabet Carlsson, Anna Gunnarson, Emil Hedayat, Lucas Krüger, Ann-Sofie Rase och Anna Takanen. DET SKA VA’ TREVLIGT är en nyskriven valrevy som tar sig an årets politiska val med humor, musik och satir i ett försök att återupprätta en mer hoppfull och nyanserad samtalston. Turnén spelas i parker över hela Stockholm till och med 5 juli.
Lava – 30 år i demokratins tjänst25.5.2026 10:10:37 CEST | Pressmeddelande
Samma dag som Sverige går till val, den 13 september 2026, fyller Kulturhuset Stadsteaterns bibliotek Lava 30 år och firar tre decennier av ung kultur mitt i Stockholm. Jubileet uppmärksammar Lava som en del av stadens demokratiska infrastruktur – och lyfter ungdomars rätt att ta plats i det offentliga rummet.
Biljettsläpp för litteraturhösten22.5.2026 07:10:00 CEST | Pressmeddelande
Med gäster som Mieko Kawakami (Japan), Patrick Radden Keefe (USA) och Douglas Stuart (Skottland) samlar litteraturhösten på Kulturhuset Stadsteatern några av vår tids mest uppmärksammade författarskap. Säsongen rymmer även särskilt många nya internationella stjärnskott liksom svenska favoriter, och bjuder på allt från existentiella uppväxtskildringar och politiska reportage till episka familjeberättelser, dramatik och psykologiskt drama. Dessutom väntar bokcirklar i Kulturbiblioteket och den nya programserien Text och musik. Biljetterna släpps den 25 maj.
19 konserter på Taket, sommarvernissage i galleri 3 och utökade öppettider21.5.2026 09:00:00 CEST | Pressmeddelande
I sommar håller Kulturhuset Stadsteatern vid Sergels torg öppet till 19.30 varje dag. På Taket serverar restaurang Dotter Voltaire mat och dryck, det blir konserter under juni och augusti samt nypremiär för Marionetteaterns Gruffalon. Den 25 juni öppnar utställningen Elisabeth Ohlson – retrospektiv med vernissage i Galleri 3. Dessutom erbjuder Konstverkstan och Kulturhusets fyra profilbibliotek läsupplevelser och aktiviteter för alla åldrar.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum