Nytt världscupsguld för Melina Andersson på K1 5000 m
17.5.2026 17:01:59 CEST | Svenska Kanotförbundet | Pressmeddelande
Kanotisten Melina Andersson från Bråvikens KK fortsätter att dominera världscupen på K1 5000 meter. Efter förra helgens seger i Szeged följde hon upp med ännu ett guld – denna gång efter en fullständigt överlägsen insats där segermarginalen skrevs till hela 26 sekunder.

Melina Andersson har fått en drömstart på säsongen och tog under helgen sin andra raka världscupseger på K1 5000 meter. Svenskan kopplade greppet om loppet redan vid det första lyftet och därefter växte ledningen successivt för varje varv och växling.
Efter segern i Szeged förra helgen, där marginalen var drygt sex sekunder, var Andersson den här gången ännu mer dominant. Ingen av konkurrenterna lyckades hota henne och vid målgång var avståndet ned till tvåan hela 26 sekunder.
Andersson visade återigen sin absoluta spetskompetens i långloppen, inte minst i lyften där hennes teknik håller världsklass. Med smidiga uppgångar ur kanoten, snabb löpning och säkra isättningar skapade hon gång på gång luckor till övriga fältet. Tillsammans med en imponerande uthållighet och förmågan att hålla hög fart ensam i ledning blev det en uppvisning från start till mål.
Det blev aldrig någon kamp om guldet, men desto hårdare om silver och brons. I det sista lyftet hade Melina Andersson redan hunnit ge sig ut på slutvarvet innan övriga medaljkandidater kommit in för sin sista växling.
Precis som förra helgen tog ungerskan Emese Kohalmi silvermedaljen. Bronset gick till Uladzislava Skryhanava.
Nyckelord
Kontakter
Petteri PitkänenHeadcoach Sprint Senior
Tel:+358 40 035 55 23petteri.pitkanen@kanot.comLänkar
Om oss
Svenska Kanotförbundet har organiserat paddling i Sverige sedan 1904 och erbjuder paddlingsglädje genom hela livet. Här sker fysisk och psykisk utveckling i balans med återhämtning oavsett drömmar och mål, allt från friluftsliv och motion till träning och tävling. Välmående medlemmar och natur är en förutsättning för vår verksamhet och vi verkar för en trygg och säker miljö, både i mötet mellan människor och på vattnet. Tillsammans förverkligar vi paddlingsdrömmar – stora som små.
Följ Svenska Kanotförbundet
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Svenska Kanotförbundet
Svenska landslaget redo – världscup i Brandenburg14.5.2026 08:00:00 CEST | Pressmeddelande
Efter en stark säsongsöppning i Szeged med världscupsguld till Melina Andersson väntar nu nästa utmaning för det svenska sprintlandslaget. Under Kristi himmelsfärdshelgen avgörs säsongens andra världscup i Brandenburg, Tyskland, där samma svenska trupp om tretton aktiva står redo för nya topprestationer.
Melina Andersson tog världscupsguld i Szeged10.5.2026 16:54:28 CEST | Pressmeddelande
Melina Andersson fortsätter att dominera världens långloppsscen. Under söndagens avslutande K1 5000 m på världscupen i Szeged tog svenskan ett övertygande guld – och gav Sverige en drömstart på den nya OS-kvalperioden mot Los Angeles 2028.
Nu startar resan mot OS LA28!8.5.2026 08:35:49 CEST | Pressmeddelande
I dag inleds årets första världscup i kanotsprint i Szeged – samtidigt startar den officiella jakten på kvalplatser till OS 2028 i Los Angeles. Sverige ställer upp med en trupp på 13 aktiva, fem damer och åtta herrar, som är redo att mäta sig med världseliten 8–10 maj i Ungern.
Nu startar tävlingssäsongen 20264.5.2026 14:42:51 CEST | Pressmeddelande
Under 2025 tog Sverige och svensk kanot tio internationella medaljer på mästerskap och världscup – alla inom sprint och maraton. Den mest framgångsrika kanotisten under 2025, precis som året innan, och som ensam stod för åtta av dessa, var Melina Andersson som briljerade i K1 i både sprint och maraton.
Dags att paddla, Sverige!30.4.2026 08:15:00 CEST | Pressmeddelande
Lördagen den 30 maj är det dags för Paddlingens dag – en nationell temadag som vill inspirera fler att upptäcka glädjen med paddling. Oavsett om du är nybörjare, barnfamilj, äventyrare eller elitkanotist finns en plats för dig på vattnet.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum