Aftonbladet förstärker Valkompassen med video till varje fråga
19.5.2026 12:01:00 CEST | Schibsted | Pressmeddelande
Nu lanserar Aftonbladet sin valkompass – med särskilt fokus på att hjälpa unga väljare navigera genom årets viktigaste valfrågor. Kompassen förstärks med pedagogiska videor till varje fråga, där användarna får hjälp att förstå partiernas olika ståndpunkter och argument.

Aftonbladet har en lång tradition av att göra en av Sveriges mest använda valkompasser. Inför förra riksdagsvalet genomförde 2,5 miljoner personer kompassen och en miljon osäkra väljare använde den under de två sista veckorna före valet.
– Vi vet att många, inte minst unga förstagångsväljare, söker stöd för att förstå vad partierna faktiskt tycker i olika frågor. Därför har vi lagt stor kraft på att göra årets valkompass både mer pedagogisk och mer engagerande än tidigare, säger Titti Jersler, projektledare för Aftonbladets valkompass.
Årets valkompass bygger på 30 aktuella politiska frågor. Till varje fråga finns nu även förklarande videor, anpassade för en yngre målgrupp, där Aftonbladets inrikespolitiska expert My Rohwedder och reportern Fanny Westling guidar användarna genom argumenten för och emot.
För Aftonbladet har målet varit att kombinera den journalistiska fördjupningen med ett format som är enkelt att ta till sig.
– Vår ambition är att göra det enklare att fatta ett välgrundat beslut när det är dags att rösta. Genom att kombinera journalistik, pedagogik och interaktivitet hoppas vi kunna nå ännu fler unga väljare i årets valrörelse, säger Victor Lundberg, projektledare för valet på Aftonbladet.
Valfrågorna och partiernas placeringar har tagits fram i samarbete med forskare från SOM-institutet vid Göteborgs universitet. Urvalet bygger på frågor där partierna faktiskt skiljer sig åt.
– Finns det ingen variation i partiernas svar är frågan ointressant att ha med. Därför har vi varit noga i urvalet och valt bort frågor där partierna är helt eniga. Målet är att spegla den politiska debatten och fånga årets viktigaste valfrågor, säger Patrik Öhberg, docent i statsvetenskap vid SOM-institutet, Göteborgs universitet.
När användaren har svarat på samtliga 30 frågor väntar dessutom en oväntad överraskning.
– Då dyker det upp en hälsning från någon de flesta svenskar kommer känna igen. Det är ett helt nytt grepp för svenska valkompasser, säger Emma Fägerwall, producent på Aftonbladet.
För ytterligare information, vänligen kontakta:
Victor Lundberg, projektledare. Telefon: 076-772 65 31. E-post: victor.lundberg@aftonbladet.se
Nyckelord
Kontakter
Petter OvanderCommunications ManagerSchibsted, Sverige
Tel:+46 70 268 26 64petter.ovander@schibsted.comBilder


Länkar
Oberoende journalistik – det är vårt uppdrag
Schibsted är ägare av redaktionella medier och den största nyhetsförmedlaren i Norden. Med varumärken som VG, Aftonbladet, TV4, MTV, Aftenposten, Svenska Dagbladet och Podme informerar, engagerar och underhåller vi varje dag miljoner människor i Sverige, Norge och Finland.
Tillit har varit en grundsten sedan 1839, när Christian Schibsted startade ett litet tryckeri i Oslo. I nästan tvåhundra år har vår journalistik gett människor insikt och inflytande, byggt gemenskaper, avslöjat maktmissbruk och stärkt demokratier.
Från allra första början har vi omfamnat innovation och utmanat givna normer. Vi tror att kreativitet och nyfikenhet, och att utforska nya lösningar och teknologier, är avgörande för vår mission:
Our democracies depend on independent journalism. That’s our business.
Följ Schibsted
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Schibsted
SvD passerar 158 000 – ökar över 60 procent på två år10.9.2026 07:01:00 CEST | Pressmeddelande
Allt fler väljer Svenska Dagbladet. På bara två år har antalet digitala prenumeranter gått från 98 000 till över 158 000 – en ökning med över 60 procent. Den starka tillväxten innebär att SvD redan i augusti nådde målet för hela 2026.
Sportbladet storsatsar på internationell fotboll – lanserar Fotboll Calling3.9.2026 12:09:34 CEST | Pressmeddelande
Sportbladet lanserar Fotboll Calling, en ny podd om internationell toppfotboll med ambitionen att bli Sveriges största inom området. I den nya podden samlas två av Sportbladets etablerade poddar, Sillypodden och Premier League-podden, under ett gemensamt namn. Det första avsnittet släpps idag, den 3 september.
Omni Podd gör comeback – starten på en större ljud- och videosatsning31.8.2026 07:01:00 CEST | Pressmeddelande
I morse klockan 06.30 vaknade tusentals svenskar återigen till nyheterna från Omni Podd. Efter nästan tre års paus är podden tillbaka – som första steget i en större satsning på ljud och video från Omni.
Alltid uppdaterat, aldrig tråkigt – Radio Aftonbladets första vecka24.8.2026 08:48:08 CEST | Pressmeddelande
67 timmar liveradio, 90 gäster och över 600 unika låtar. Radio Aftonbladets första vecka har rymt allt från direktrapportering under skolattacken i Fagersta till partiledare, Sveriges förste astronaut, Icona Pop och kärleksråd med Robert Aschberg. Nu väntar partiledarintervjuer, med statsminister Ulf Kristersson först ut.
Podmes ”Gynning & Berg” tar steget ut i nationell radio21.8.2026 10:33:17 CEST | Pressmeddelande
Med start imorgon lördag får Radio Aftonbladets lyssnare kliva rakt in i Carina Bergs och Carolina Gynnings oförutsägbara värld. Podmes succépodd ”Gynning & Berg” hörs varje lördag strax efter klockan 12. Nya poddavsnitt släpps fortsatt exklusivt på Podme.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum