Färre nya läkemedel når svenska patienter
19.5.2026 07:02:00 CEST | Lif | Pressmeddelande
Färre nya läkemedel når svenska patienter. Det visar den nya europeiska W.A.I.T-rapporten. Särskilt allvarligt är läget för patienter med sällsynta sjukdomar, där Sverige nu halkat långt efter många andra europeiska länder.

För sex år sedan nådde 63 procent av alla nya läkemedel svenska patienter. Idag är siffran nere på 49 procent. Det visar den nya W.A.I.T-rapporten, som mäter hur snabbt patienter i olika europeiska länder får tillgång till nya läkemedel efter godkännande på EU-nivå.
– Det är en negativ trend vi sett över lång tid. I grunden handlar det om att Sverige har ett system med lägre priser på läkemedel än andra jämförbara länder. Då kan vi inte heller förvänta oss lika bra tillgång som i länder där man är beredd att betala mer, säger Sofia Wallström, vd för Lif - de forskande läkemedelsföretagen.
Särskilt svag är tillgången till nya läkemedel mot sällsynta sjukdomar. Endast 22 procent av nya icke-onkologiska särläkemedel finns tillgängliga för svenska patienter enligt rapporten. Sverige placerar sig därmed långt ner i den europeiska jämförelsen, efter länder som Bulgarien, Litauen och Cypern.
– Svenskar får vänta på behandlingar som redan används i andra europeiska länder. Det kan handla om läkemedel som är avgörande för att bromsa sjukdom, förbättra livskvalitet eller förlänga liv, säger Sofia Wallström.
Utvecklingen sker samtidigt som den globala konkurrensen om forskning, innovation och investeringar hårdnar, och där USA:s nya läkemedelspolitik, Most Favored Nation (MFN), ökar pressen på Europa.
– I det nya internationella läget konkurrerar länder alltmer om innovation, investeringar och tidiga lanseringar. Då spelar hela systemet roll – hur snabbt patienter kan få tillgång till nya behandlingar, hur läkemedel värderas och hur attraktiv marknaden är totalt sett, säger Sofia Wallström.
Kontakt
Lifs vd Sofia Wallström finns tillgänglig för intervju.
För att boka intervju, eller för frågor kring W.A.I.T, kontakta presschef Erik Kjellin: 073 934 92 89 / erik.kjellin@lif.se
Fakta: EFPIA Patients W.A.I.T. Indicator 2025
• WAIT mäter hur snabbt patienter i olika europeiska länder får tillgång till nya läkemedel efter EU-godkännande.
• Rapporten omfattar 168 nya läkemedel godkända under perioden 2021–2024.
• Studien genomförs av IQVIA på uppdrag av den europeiska läkemedelsorganisationen EFPIA.
Se W.A.I.T. i bifogat material.
För tydligare överblick och jämförelse med tidigare statistik, se även "Utvecklingen av nationell finansiering av nya läkemedel i Sverige" i bifogat material.
Nyckelord
Kontakter
Erik KjellinPresschef
Tel:073-934 92 89erik.kjellin@lif.seBilder


Dokument
Lif - de forskande läkemedelsföretagen
Lif är branschorganisationen för de forskande läkemedelsföretagen i Sverige. Vi driver frågor som stärker Sveriges konkurrenskraft inom life science och arbetar för att patienter ska få snabbare tillgång till innovativa läkemedel.
Lif samlar närmare 100 medlemsföretag som tillsammans utgör kärnan i Sveriges forskningsbaserade läkemedelssektor.

Följ Lif
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Lif
Sjukvården största valfrågan bland stockholmarna – var tredje kan byta parti1.6.2026 07:32:00 CEST | Pressmeddelande
Sjukvården är stockholmarnas viktigaste valfråga inför 2026. Nästan var tredje stockholmare kan tänka sig att byta parti på frågan, och nio av tio tycker att det är oacceptabelt att tillgången till läkemedel skiljer sig mellan regioner. Det visar en ny Novusundersökning från Lif, branschorganisationen för de forskande läkemedelsföretagen.
Sjukvården viktigast i valet enligt skånska väljare – var tredje kan byta parti på frågan1.6.2026 07:32:00 CEST | Pressmeddelande
Sjukvården är skåningarnas viktigaste valfråga. Var tredje skåning kan tänka sig att byta parti på frågan, och 94 procent tycker att det är oacceptabelt att tillgången till läkemedel skiljer sig mellan regioner. Det visar en ny Novusundersökning från Lif, branschorganisationen för de forskande läkemedelsföretagen.
Sjukvården kan få var tredje väljare i Västra Götaland att byta parti - högst i landet1.6.2026 07:32:00 CEST | Pressmeddelande
Sjukvården är den viktigaste valfrågan för västsvenskarna. 35 procent säger att frågan är så viktig att den kan få dem att byta parti, högst andel i landet. Det visar en ny Novusundersökning från Lif, branschorganisationen för de forskande läkemedelsföretagen.
Ekonomisk rapport: Sverige måste stärka läkemedelsbranschens konkurrenskraft26.5.2026 14:45:20 CEST | Pressmeddelande
Läkemedelsbranschen bidrar med totalt 191 miljarder kronor till Sveriges BNP och skapar 87 000 årsarbeten. En ny rapport från PwC visar samtidigt att Sverige riskerar att tappa konkurrenskraft – och att stora värden går förlorade utan politiska reformer.
Pressinbjudan: Ekonomiskt seminarium – Läkemedelsbranschen i Sverige25.5.2026 14:50:07 CEST | Pressinbjudan
Lif bjuder in press till ett ekonomiskt seminarium, där en analys av läkemedelsbranschen i Sverige presenteras.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum