Transportstyrelsen

Prognosen: Flygets återhämtning i sikte

20.5.2026 09:00:00 CEST | Transportstyrelsen | Pressmeddelande

Dela

Inom sex år kan passagerarantalet i luften vara tillbaka på de nivåer som förekom före pandemin – men med stora skillnader för in- och utrikesflyget. Det visar Transportstyrelsens nya långtidsprognos för åren 2026-2032. Osäkerheten bedöms dock vara stor på grund av kriget i Mellanöstern.

En kvinna som väntar på ett flygplan.
Året har börjat starkt för den svenska luftfarten. Foto: Adobe Stock

Året har börjat starkt när det kommer till passagerarsiffror inom den svenska luftfarten. Däremot bedöms den fortsatta utvecklingen under 2026 bli svag. Orsaken är oroligheter i omvärlden.

– Osäkerheten kring utvecklingen av Mellanösternkrisen gör att prognosen för innevarande och nästa år bör betraktas som mycket osäkra. Sedan kriget bröt ut har priset på flygbränsle fördubblats, vilket har lett till högre biljettpriser. Avgörande blir i vilken takt bränslepriserna kommer återgå till mer normala nivåer, säger Simon Posluk, enhetschef på Transportstyrelsen.

Siffror från prognosen

Det totala antalet avresande passagerare på de svenska flygplatserna uppgick år 2019 till 22,4 miljoner. Prognosen för innevarande år är satt till närmare 17,8 miljoner passagerare. För 2032 uppskattas siffran öka till drygt 22,1 miljoner vilket i det närmaste motsvarar 2019 års passagerarantal.

Om man tittar på inrikes- och utrikessiffrorna var för sig finns dock stora skillnader i prognosen. Medan utrikestrafiken i slutet av prognosperioden ser ut att ha uppnått 114 procent av 2019 års nivå, kommer inrikestrafiken endast upp i 64 procent.

Nyckelord

Kontakter

Bilder

En kvinna som väntar på ett flygplan.
Året har börjat starkt för den svenska luftfarten.
Foto: Adobe Stock
Ladda ned bild

Länkar

Transportstyrelsen arbetar för ett tillgängligt och säkert transportsystem

Transportstyrelsen arbetar för att uppnå god tillgänglighet, hög kvalitet, säkra och miljöanpassade transporter inom järnväg, luftfart, sjöfart och väg. Vi tar fram regler, ger tillstånd och följer upp hur de efterlevs. Med hjälp av våra register arbetar vi bland annat med avgifter, tillstånd och ägarbyten.

Vi finns på 13 orter i landet och vi har idag cirka 2 000 medarbetare. Den största delen av verksamheten finns i Borlänge, Norrköping och Örebro.

Följ Transportstyrelsen

Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.

Senaste pressmeddelandena från Transportstyrelsen

Nya förarstödssystem och pågående EU-process för Tesla11.5.2026 08:35:24 CEST | Nyheter

Nya regelverk för mer avancerade förarstödssystem har tagits fram inom UNECE och EU. Regelverken börjar nu träda i kraft, vilket innebär att nya fordon kan godkännas med sådan funktionalitet och snart finns på svenska vägar. Transportstyrelsen har varit delaktig i arbetet med att ta fram regelverken. – Vi ser positivt på teknikutvecklingen inom förarstödssystem, med trafiksäkerhet som en central utgångspunkt, säger Hans Nordin, utredare vid Transportstyrelsen.

Föreläggande om järnvägstrafiken mellan Stockholm och Arlanda5.5.2026 08:58:59 CEST | Pressmeddelande

Transportstyrelsen förelägger A-Train AB och Trafikverket att ändra hur utrymmet på järnvägen fördelas mellan järnvägsföretagen på sträckan Stockholm och Arlanda: – Idag råder det inte likvärdig konkurrens på sträckan. Kapacitet ska enligt järnvägsmarknadslagen tilldelas på ett konkurrensneutralt och icke-diskriminerande sätt, säger Carl von Utfall Kull, sektionschef på Transportstyrelsen.

I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.

Besök vårt pressrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye