Gymnastikförbundet

Alva Eriksson och Jacob Söderqvist vinner SM-guld i artistisk gymnastik

23.5.2026 20:03:49 CEST | Gymnastikförbundet | Pressmeddelande

Dela

Under lördagen avgjordes de svenska mästerskapen i artistisk gymnastik 2026. Nya svenska mästare i mångkamp blev Alva Eriksson från Stockholm Top Gymnastics och Jacob Söderqvist från KFUM. 

En glad gymnast håller upp en pokal och en blombukett i en segergest. Tre andra gymnaster står tillsammans med blommor och priser.
De svenska mästarna i artistisk gymnastik 2026. Foto: Zhengmu Wang

Solen värmde utanför Baltiska Hallen i Malmö när tävlingsdagen drog i gång under lördagsförmiddagen. På schemat stod SM och JSM i artistisk gymnastik och under dagen skulle medaljerna i mångkamp delas ut.

Junior-SM inledde dagen. I damernas tävling utmärkte sig Sigrid Dahlström från Stockholm Top Gymnastics tidigt och efter en strålande avslutning i fristående är hon nu svensk juniormästarinna 2026. Det blev delat silver till Elwina Wennstedt från Umeå GF och Vera Oskolkova från GK Motus-Salto. I herrarnas tävling blev det spännande in i det sista och med bara två grenar kvar skiljde det endast 0.05 poäng mellan det som blev dagens etta och tvåa. Men med en fallfri mångkamp var det till slut Olle Bengtsson från Halmstad Frigymnaster som vann guldet. Silver gick till Oskar Il-Sung Melander och brons till Oscar Lundberg, båda från GK Motus-Salto.

Efter lunch intog seniorerna golvet. Det blev en jämn tävling i både herr- och damklassen och publiken hejade fram sina favoriter med stor entusiasm. Alva Eriksson från Stockholm Top Gymnastics spände bågen redan i sin första gren barr, och lyckades hålla en hög nivå utan större missar genom hela tävlingen. I herrarnas tävling var det över lag få missar bland toppkandidaterna. När alla sex grenar skulle summeras var det Jacob Söderqvist från KFUM som stod överst på resultatlistan som vinnare i mångkampen 2026.

Medaljerna i mångkamp damer:
Guld: Alva Eriksson, Stockholm Top Gymnastics
Silver: Nora Hanfelt, GK Motus-Salto (Malmö)
Brons: Maxine Finnberg, Umeå GF

Medaljerna i mångkamp herrar:
Guld: Jacob Söderqvist, KFUM Stockholm
Silver: William Hyll, Halmstad Frigymnaster
Brons: Joakim Lenberg, GK Motus-Salto (Malmö)

Under dagen avgjordes även den allra första mixedtävlingen i historien på SM. Vinnarna i den kategorin heter Joakim Lenberg och Nora Hanfelt från GK Motus-Salto. GK Motus-Salto tog även hem guldet i damernas lagtävling på hemmaplan.

Nyckelord

Kontakter

Bilder

Resultat SM i manlig artistisk gymnastik 2026.
Resultat SM i manlig artistisk gymnastik 2026.
Foto: Zhengmu Wang
Ladda ned bild
Resultat SM i kvinnlig artistisk gymnastik 2026.
Resultat SM i kvinnlig artistisk gymnastik 2026.
Foto: Zhengmu Wang
Ladda ned bild
Resultat JSM i kvinnlig artistisk gymnastik 2026.
Resultat JSM i kvinnlig artistisk gymnastik 2026.
Foto: Zhengmu Wang
Ladda ned bild
Resultat JSM i manlig artistisk gymnastik 2026.
Resultat JSM i manlig artistisk gymnastik 2026.
Foto: Zhengmu Wang
Ladda ned bild
Resultat mixedtävlingen SM  2026.
Resultat mixedtävlingen SM 2026.
Foto: Zhengmu Wang
Ladda ned bild

Länkar

Svensk Gymnastik - Rörelse hela livet

Gymnastikförbundet är en av Sveriges största idrottsorganisationer med 241 000 aktiva medlemmar i 917 föreningar över hela landet. Gymnastikförbundets vision är Rörelse hela livet. Till vår hjälp har vi en verksamhetsidé som tydliggör vårt gemensamma uppdrag och uttrycker kärnan i verksamheten - Svensk Gymnastik möjliggör för alla att träna, tävla och uppleva rörelseglädje. Rörelse är vårt språk.

Följ Gymnastikförbundet

Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.

Senaste pressmeddelandena från Gymnastikförbundet

I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.

Besök vårt pressrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye