Alva Eriksson och Jacob Söderqvist vinner SM-guld i artistisk gymnastik
23.5.2026 20:03:49 CEST | Gymnastikförbundet | Pressmeddelande
Under lördagen avgjordes de svenska mästerskapen i artistisk gymnastik 2026. Nya svenska mästare i mångkamp blev Alva Eriksson från Stockholm Top Gymnastics och Jacob Söderqvist från KFUM.

Solen värmde utanför Baltiska Hallen i Malmö när tävlingsdagen drog i gång under lördagsförmiddagen. På schemat stod SM och JSM i artistisk gymnastik och under dagen skulle medaljerna i mångkamp delas ut.
Junior-SM inledde dagen. I damernas tävling utmärkte sig Sigrid Dahlström från Stockholm Top Gymnastics tidigt och efter en strålande avslutning i fristående är hon nu svensk juniormästarinna 2026. Det blev delat silver till Elwina Wennstedt från Umeå GF och Vera Oskolkova från GK Motus-Salto. I herrarnas tävling blev det spännande in i det sista och med bara två grenar kvar skiljde det endast 0.05 poäng mellan det som blev dagens etta och tvåa. Men med en fallfri mångkamp var det till slut Olle Bengtsson från Halmstad Frigymnaster som vann guldet. Silver gick till Oskar Il-Sung Melander och brons till Oscar Lundberg, båda från GK Motus-Salto.
Efter lunch intog seniorerna golvet. Det blev en jämn tävling i både herr- och damklassen och publiken hejade fram sina favoriter med stor entusiasm. Alva Eriksson från Stockholm Top Gymnastics spände bågen redan i sin första gren barr, och lyckades hålla en hög nivå utan större missar genom hela tävlingen. I herrarnas tävling var det över lag få missar bland toppkandidaterna. När alla sex grenar skulle summeras var det Jacob Söderqvist från KFUM som stod överst på resultatlistan som vinnare i mångkampen 2026.
Medaljerna i mångkamp damer:
Guld: Alva Eriksson, Stockholm Top Gymnastics
Silver: Nora Hanfelt, GK Motus-Salto (Malmö)
Brons: Maxine Finnberg, Umeå GF
Medaljerna i mångkamp herrar:
Guld: Jacob Söderqvist, KFUM Stockholm
Silver: William Hyll, Halmstad Frigymnaster
Brons: Joakim Lenberg, GK Motus-Salto (Malmö)
Under dagen avgjordes även den allra första mixedtävlingen i historien på SM. Vinnarna i den kategorin heter Joakim Lenberg och Nora Hanfelt från GK Motus-Salto. GK Motus-Salto tog även hem guldet i damernas lagtävling på hemmaplan.
Nyckelord
Kontakter
Sara AttermalmKommunikatörGymnastikförbundet
Tel:073- 868 23 95sara.attermalm@gymnastik.seBilder





Länkar
Svensk Gymnastik - Rörelse hela livet
Gymnastikförbundet är en av Sveriges största idrottsorganisationer med 241 000 aktiva medlemmar i 917 föreningar över hela landet. Gymnastikförbundets vision är Rörelse hela livet. Till vår hjälp har vi en verksamhetsidé som tydliggör vårt gemensamma uppdrag och uttrycker kärnan i verksamheten - Svensk Gymnastik möjliggör för alla att träna, tävla och uppleva rörelseglädje. Rörelse är vårt språk.
Följ Gymnastikförbundet
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Gymnastikförbundet
Värdefull erfarenhet för juniorlaget på JEM20.8.2026 20:50:49 CEST | Pressmeddelande
Tre av fyra juniorer gjorde mästerskapsdebut under veckans junior-EM i manlig artistisk gymnastik i Zagreb, Kroatien. Det blev ingen perfekt tävling den här gången, men värdefull erfarenhet samlades.
Svenska herrarna slutar 24:a på EM i Zagreb19.8.2026 22:20:36 CEST | Pressmeddelande
Under onsdagen var det herrarnas tur att gå ut på golvet under EM i artistisk gymnastik i Zagreb, Kroatien. Det svenska laget hade inte sin bästa dag på mattan och slutade på 24:e plats.
EM-silver, EM-brons och ett svenskt rekord i hopprep15.8.2026 21:57:24 CEST | Pressmeddelande
Under sista dagen på Europamästerskapen i hopprep stod hastighet på schemat för de svenska hopparna och Sverige fick sina första EM-medaljer.
Brons på JEM i hopprep!13.8.2026 23:53:40 CEST | Nyheter
Idag har två svenska juniorlag tävlat på JEM i hopprep i Norge och båda lagen presterat jättebra med placeringar högt upp i resultatlista i flera grenar.
Kämpigt EM-kval för de svenska damerna – reserverna blev viktiga13.8.2026 23:30:33 CEST | Pressmeddelande
Ett starkt svenskt damlag gick ut på mattan idag under EM i kvinnlig artistisk gymnastik som pågår i Zagreb under veckan. Tyvärr tvingades Jennifer Williams bryta tävlingen efter hopp och laget fick kämpa sig igenom resten av kvalet.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum