Liza B. PR / A&R

Penny Arcade (James Hoare från Veronica Falls) är här med 'Double Exposure’

17.4.2026 11:10:00 CEST | Liza B. PR / A&R | Pressmeddelande

Dela
James Hoare
James Hoare

Double Exposure är kanske inte en direkt kursändring, men det nya albumet innehåller några av de råaste och mest nedmonterade ljud som James Hoare – från Veronica FallsUltimate Painting och Proper Ornaments – har spelat in hittills. Framför allt, och för första gången, tar gitarrerna ett steg tillbaka. Det är inte alls ett ”inga-gitarrer”-konceptalbum; det blev mest så genom hur skivan växte fram. Samtidigt vore det fel att säga att gitarrerna helt har försvunnit, särskilt med tanke på det dubbla sexsträngade solot som river genom högtalarna på den mäktiga öppningslåten Regrets. Det är kanske inte ”Skynyrd”, men det är definitivt en upplevelse som får håren att resa sig.

Lyssna här: https://open.spotify.com/album...

Efter 2024 års fantastiska debut-LP Backwater Collage under aliaset Penny Arcade är detta en hallucinogen upplevelse, där Double Exposure bygger på trummaskinen som låg till grund för låtskrivandet. Det är också ett album präglat av en söt dualitet. För all mörkret i den tidiga höjdpunkten Worst Trip – en spöklik, stapplande resa genom ”the worst trip I ever had” – följs den av You’ve Got the Key, en vackert knixig låt, så rik på en tydligt engelsk tolkning av psykedelika att det är svårt att tro att den inte spelades in på band för femtio år sedan. Stämningen växlar sedan från solig psykedelika till en dos blue-eyed soul i Everything’s Easy, som låter som soundtracket till melankoliska bilresor i solblekt ljus.

Albumet innehåller glimtar av gästinhopp, men till största delen är det ett soloexperimentellt verk, där idéer bubblar upp i stereobilden för att sedan tona bort igen. Ingenting är överanalyserat – detta är ett album av idéer. Trummaskinerna tar centrum i Rear View Mirror, som låter som Radiohead från In Rainbows-eran filtrerat genom Silver Apples — en tre minuter lång resa som man kan spela på oändlig repeat. Liksom mycket av albumet spelades låten in nästan omedelbart, med en enkelhet och råhet som tunga pålägg och minutiösa arrangemang aldrig skulle kunna uppnå. Det här är ett album som lever på stämning.

James förklarar:
”Jag förberedde en flytt till södra Frankrike när halva albumet spelades in. Det bidrog till skivans lo-fi-känsla; det behövde spelas in snabbt, och det ger vissa låtar en demo-lik kvalitet.” När en av albumets många höjdpunkter är en disig tvåminuterslåt kallad Instrumental No. 1 förstår man att det handlar om att rulla bandet och fånga känslan.

Klickande trummaskiner och svällande orglar samspelar med olika nyanser av gitarrarbete – från de raga-inspirerade tonerna i George Harrison-doftande Early Morning till det trippade, rökindränkta We Used to Be Good FriendsDouble Exposure är en okomplicerad samling låtar. Avslutningsspåret Riverside Drive – liksom många av albumets sublimt melankoliska höjdpunkter – dyker upp, tar form och löses sedan upp igen, utan att stanna för länge, och klingar mjukt kvar i öronen som en dagdröm.

Titeln är också passande. Double Exposure, uppkallat efter den fotografiska tekniken, består av lager av idéer som inte skrevs som separata delar utan som spontana melodier som bildar sin egen abstrakta bild. Albumet rör sig någonstans mellan Syd Barretts rastlösa experimentlusta och Tim Presleys obehindrade analoga innovationer som White Fence. Det är helt enkelt vad det är.

”Skivan spelades in på en 16-kanalig bandmaskin, och mycket fångades direkt eftersom det lät precis rätt där och då,” minns James. ”De flesta låtarna innehåller gamla, väldigt enkla trummaskiner och orglar; att försöka återskapa något av det är som att försöka fånga rök på flaska.”

— Rupert Morrison

Press page, Artwork and press pics - https://www.tapeterecords.de/artists/penny-arcade

Nyckelord

Kontakter

Bilder

PENNY ARCADE
PENNY ARCADE
Ladda ned bild
PENNY ARCADE
PENNY ARCADE
Ladda ned bild

Följ Liza B. PR / A&R

Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.

Senaste pressmeddelandena från Liza B. PR / A&R

Efter vårens succéturné med fullsatta föreställningar - Emil Gittansson Jensen förlänger i höst med den bejublade "Vi måste hålla kontakten".11.5.2026 11:00:00 CEST | Pressmeddelande

Vi måste hålla kontakten - en föreställning om vänskap av och med Emil Gittansson Jensen. En sprakande och makalöst rolig afton med scenkonst, ordkonst och innerlig musik. Den prisbelönte artisten och poeten har under våren turnerat runt hela landet med sin nya föreställning och mötts av fullsatta teatrar och konserthus med idel stående ovationer. Efter 21 föreställningar avslutas nu turnén, i helgen som gick med en utsåld extraföreställning på Scalateatern i Stockholm och nu den kommande helgen med ett extra utsålt datum i Lund. Ämnet kring vikten av vänskap har mötts av stor igenkänning och eftertanke kring vad som verkligen är viktigt i dessa tider. Med sin unika blandning av musik och tal, humor och allvar, personligt och globalt, gjuter Emil mod och kraft i sin samtid. ”Föreställningen kretsar kring temat vänskap som fenomen. Denna så undervärderade relation, livsnödvändig för oss som människodjur och grunden för all solidaritet”, säger han själv om temat. Genom att vända och vrid

Toussaint Chizas debutalbum It Takes A Village To Love A Child är här!8.5.2026 09:35:00 CEST | Pressmeddelande

Lyssna här: It Takes A Village To Love A Child i Toussaint Chiza - It takes a village to love a child Toussaints releasekonsert hyllas i DN: https://www.dn.se/kultur/touss... Efter att ha lämnat storbolagsvärlden skapar Toussaint musik på egna villkor – ett album som speglar hela hans resa: från barndomens Kongo och flykten till Uganda, genom uppväxten i Sverige, till återvändandet till Afrika och inspelningar med en hemlös gospelkör i Kapstaden. Albumet är en berättelse om identitet, familj och modet att äga sin egen historia.

I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.

Besök vårt pressrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye