HSB och Hanssons Hus (H2) satsar gemensamt i Täby
27.5.2026 07:00:00 CEST | HSB Regionalt | Pressmeddelande
Om två år ska ett nytt bostadskvarter stå klart i östra Roslags-Näsby. Inom planområdet Sågtorp 2 kommer HSB Bostad bygga bostadsrätter och Hanssons Hus (H2) hyresrätter. Även studentbostäder planeras att uppföras. HSB har avyttrat del av fastigheten till H2.

– Det känns mycket bra att vi är i mål med avtalet som innebär att vi gör en gemensam investering i det nya kvarteret. Det skapar både kraft och en god ekonomi i projektet och inte minst en fantastisk blandning av bostäder, säger Jenny Bergendorff, vd HSB Bostad.
– Avtalet med HSB gör att vi tillsammans med en trygg aktör kan utveckla området, och att vi på H2 kan fortsätta vår strategi att bygga vårt fastighetsbestånd för egen förvaltning, säger Rikard Hansson, vd Hanssons Hus.
Området kommer att byggas upp parallellt och stå färdigt i början av 2029. Försäljningen av byggrätten innebär att Hanssons Hus (H2) kommer kunna uppföra cirka 220 hyreslägenheter. Studentbostäder planeras att uppföras av annan aktör, medan HSB bygger bostadsrätter vilket ger en fin mix av bostäder och lokaler.
Samtliga delar i projektet, inklusive infrastruktur för kvartersgator, allmän platsmark och det underliggande parkeringsgaraget, kommer byggas av H2 Entreprenad.
Läs även: HSB säljstartar ny bostadsrättsförening i Täby | HSB Regionalt
Nyckelord
Kontakter
Linda YounesAffärsområdeschefHSB Bostad
Tel:073-403 42 54linda.younes@hsb.seBilder
Följ HSB Regionalt
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från HSB Regionalt
Dagkollo för familjer öppnar dörrar till nästa års sommarkollo för barn7.7.2026 13:05:00 CEST | Pressmeddelande
I helgen avslutades HSB Skånes sommarkollo på Magnarpskolonin utanför Ängelholm. För att öppna dörren till nästa års sommarkollo och för att nå fler familjer erbjuds dagkollo under kommande vecka.
Se Malmö från ovan när Turning Torso öppnar för sommarbesök29.6.2026 07:30:00 CEST | Pressmeddelande
I sommar öppnar HSB Malmö återigen upp de översta våningarna i Turning Torso för allmänheten. Mellan vecka 27 och vecka 35 får besökare möjlighet att uppleva den spektakulära utsikten från våning 54 och lära sig mer om Malmös mest välkända landmärke.
HSB Malmö erbjuder gratis simskola för barn och vuxna25.6.2026 08:00:00 CEST | Pressmeddelande
Trots den svenska närheten till hav och sjöar saknar omkring 1,5 miljoner svenskar grundläggande simkunnighet. För att bidra till ökad trygghet, och ge fler möjlighet att lära sig simma, erbjuder HSB Malmö sedan över 20 år tillbaka kostnadsfri sommarsimskola för sina medlemmar. Initiativet har lockat många intresserade även i år.
HSB Skåne ansluter till CoAction Lund25.6.2026 08:00:00 CEST | Pressmeddelande
HSB Skåne har signerat avsiktsförklaringen för CoAction Lund och blir därmed en del av den lokala samverkansplattformen för att nå ett klimatneutralt och attraktivt Lund till 2030.
Trendbrott: Högsta sparandet på fem år17.6.2026 11:00:22 CEST | Pressmeddelande
Under fjolåret höjdes den genomsnittliga avgiften bland bostadsrättsföreningar med 6 procent i snitt. Samtidigt ökade sparandet till framtida underhåll med 12,5 procent och når därmed den högsta nivån på fem år. Det visar rapporten Sveriges bostadsrättsbarometer.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum

