Fiber som lyssnar på havet – världsunik testmiljö installeras på BTH
26.5.2026 16:15:00 CEST | Blekinge Tekniska Högskola | Pressmeddelande
Tre kilometer fiberoptisk kabel under vattnet skapar nya möjligheter för tester och forskning inom marin teknik. Kabeln kan registrera vibrationer, mäta temperaturförändringar och fånga upp ljudvågor längs havsbotten.

Projektet genomförs i nära samarbete mellan BTH, NKT, Sjöstridsskolan, Kruthusen, Roxtec och Affärsverken och ger aktörerna tillgång till en världsunik testmiljö inom marinteknik. Fokus ligger på att utveckla och demonstrera ny teknik för övervakning av undervattensinfrastruktur, samtidigt som projektet stärker den regionala forskningssatsningen inom marin teknik.
– Det här ger oss på BTH unika möjligheter att utveckla och testa nya AI-baserade metoder för att analysera data från kabeln. Samtidigt skapar det förutsättningar för fler intressanta forskningsprojekt, så det här är väldigt värdefullt för oss, säger Mattias Dahl, forskningsledare inom den regionala forskningssatsningen i marin teknik.
Den fiberoptiska kabel som läggs i vattnet fungerar som en sensor längs havsbotten och gör det möjligt att upptäcka och analysera händelser i omgivningen. Genom att registrera vibrationer, ljudvågor och temperaturförändringar kan systemet exempelvis identifiera när fartyg passerar eller när något påverkar infrastruktur under vattnet.
– Våra kablar utgör en viktig och kritisk del av den moderna energiförsörjningen, både inom länder och mellan länder. Därför är det mycket värdefullt att kunna upptäcka tidigt om något inte fungerar som det ska. För oss, och inte minst för våra kunder, kan en sådan välutvecklad förmåga i samarbete med BTH bli en stor fördel, säger Christofer Odehammar, senior projektledare, Cable Monitoring Solutions på NKT.
När kabeln väl är på plats i vattnet ansluts den till BTH:s byggnad och ett monitoreringssystem. Via systemet kan forskarna hämta data och utveckla nya typer av analyser för olika ändamål som kan leda till ökad effektivitet i energiöverföring eller tidig upptäckt av en fiskebåt som kommer för nära en kabelinstallation.
– Det känns väldigt bra att projektet nu är i gång på riktigt och att vi har etablerat ett starkt samarbete mellan flera viktiga aktörer. Nu går vi in i en ny fas med tester, samarbete och fortsatt utveckling, säger Mattias Dahl.
Kontakter
Sara Persson
Tel:0455-38 52 58Tel:070-146 11 83sara.persson@bth.seOm oss
Blekinge Tekniska Högskola, BTH, är globalt relevant och erkänt genom dual excellens, där akademisk spets och samhällsnytta förenas i starka utbildnings- och forskningsmiljöer.
Vi är nationellt och internationellt erkända för vårt bidrag till data- och teknikdriven konkurrenskraft, resilienta och hållbara samhällen och marina tillämpningar.
Genom långsiktiga och förtroendefulla partnerskap skapar vi konkret förändring för vetenskapen och samhället.
Besök oss gärna på www.bth.se
Följ Blekinge Tekniska Högskola
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Blekinge Tekniska Högskola
Uppdatering om dagens pressträff: Tre kilometer undervattenskabel och unikt samverkansprojekt inom marin teknik26.5.2026 09:53:55 CEST | Pressinbjudan
På grund av starka vindbyar går arbetet med att få undervattenskabeln på plats inte att genomföra som planerat. Förändringen innebär att HMS Frigg inte kommer vara på plats utanför BTH. Media är ändå välkomna för att höra mer om projektet.
Tre kilometer undervattenskabel och unikt samverkansprojekt inom marin teknik22.5.2026 10:31:31 CEST | Pressinbjudan
Tisdagen den 26 maj påbörjas installationen av en avancerad fiberoptisk kabel i vattnet utanför BTH. Media är välkomna att följa arbetet, som är ett samverkansprojekt mellan flera regionala aktörer.
Ny metod kan upptäcka Alzheimers tidigare – med ögat som verktyg22.4.2026 07:00:00 CEST | Pressmeddelande
Forskare vid BTH arbetar med att hitta enklare sätt att upptäcka Alzheimers sjukdom i ett tidigt skede. Målet är att utveckla metoder som är skonsamma för patienten och möjliga att använda i stor skala vid så kallad screening. Att studera näthinnan är ett sätt som forskarna undersöker.
Kraftigt ökat intresse för BTH – över 10 000 har sökt till höstens studiestart16.4.2026 14:36:26 CEST | Pressmeddelande
Igår, den 15 april, var sista dagen för att söka utbildning till hösten. Den preliminära sökstatistiken visar att intresset för Blekinge Tekniska Högskola ökar. Totalt har över 10 000 personer valt att söka till BTH:s utbildningar.
Regionfinalen i tävlingen Teknikåttan avgörs på BTH14.4.2026 07:00:00 CEST | Pressmeddelande
Torsdagen den 16 april är det regionfinal i tävlingen Teknikåttan – en nationell tävling som syftar till att stimulera elevers intresse för teknik. Vid regionfinalen på BTH avgörs vilken klass som får representera länet i riksfinalen av Teknikåttan, som genomförs i maj. Media är välkomna till regionfinalen på BTH.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum