PwC

Ljusa utsikter för företagsaffärer under 2026

2.3.2026 09:52:48 CET | PwC | Pressmeddelande

Dela

M&A‑aktiviteten tog fart under 2025, med både fler stora affärer globalt och ett kraftigt ökat totalt affärsvärde jämfört med året innan. Utvecklingen drevs till stor del av techsektorn, men även med flertalet stora affärer inom banksektorn och tillverkningsindustrin. Det här visar PwC:s senaste rapport Global M&A Industry Trends Outlook 2026.

Jonas Ericson
Foto: PwC

Det totala värdet av globala företagsaffärer ökade med 36 procent under 2025 enligt PwC:s rapport. Den största ökningen kom från de riktigt stora transaktionerna, över 5 miljarder dollar, som ökat i antal från 63 affärer under 2024 till 111 under 2025.

- Förra året såg vi en stark marknad när det gäller medelstora bolag i Sverige, och nu räknar vi med att de riktigt stora affärerna även tar fart här hemma under 2026. Det finns flera skäl till en sådan utveckling, bland annat en generell stabilisering av ekonomin och att både entreprenörer och riskkapitalbolagen ligger i startblocken till försäljningar, säger Jonas Ericson, M&A‑ansvarig på PwC Sverige.

De största affärerna inom tech, bank och tillverkningsindustri

När det gäller de största affärerna under 2025, var det tydligt att aktiviteten i allt större utsträckning koncentreras till ett fåtal sektorer enligt rapporten. Techsektorn fortsatte var drivande med hela 26 så kallade mega-affärer, men rapporten visar även på fler stora transaktioner inom områden som bank (13) och tillverkningsindustrin (11).

- Under 2026 förväntas techsektorn fortsätta attrahera de största investeringarna, särskilt med fokus på AI, datateknologi och digital infrastruktur. Även om rena AI-bolag inte alltid är i blickfånget, så är siktet många gånger inställt på tillgång till AI och ny teknik. Det kan till exempel handla om stora industribolag som vill köpa nischad teknik, för att positionera sig i det nya teknikskiftet, berättar Jonas Ericson.

Gränsöverskridande affärer eldas på av stora industriaktörer

Rapporten visar även på allt fler uppköp sker utanför det egna verksamhetsområdet, med fokus på bolag som bidrar med innovation, skalbarhet och långsiktig tillväxt. Även den här utvecklingen drevs framförallt av stora industribolag.

Om rapporten

PwC:s Global M&A Industry Trends Outlook publiceras två gånger om året, och innehåller en analys av globala företagsaffärer. Sammanställningen baseras på data från erkända källor inom de ingående branscherna. Värden och volymer har sin grund i officiellt tillkännagivna transaktioner som tillhandahållits av London Stock Exchange Group (LSEG) per den 31 december 2025. Vissa justeringar har gjorts i källinformationen för att passa PwC:s branschkartläggning. Här kan du läsa rapporten.

Om PwC

På PwC hjälper vi våra kunder att bygga förtroende och ställa om sin verksamhet för att öka konkurrenskraften. Vi är ledande inom skatt, revision och rådgivning och är en del av ett globalt nätverk med mer än 364 000 medarbetare i 136 länder. Genom att kombinera vår expertis och erfarenhet med den senaste tekniken, hjälper vi våra kunder att bli effektivare, anpassa sig till förändringar och alltid ligga steget före.

PwC Sverige är en självständig och oberoende juridisk enhet med drygt 3000 medarbetare runt om i landet. Vill du veta mer om PwC? Besök oss på pwc.se eller LinkedIn.

För mer information

Jenny Lilljeqvist, presschef PwC Sverige

jenny.lilljeqvist@pwc.com

0708188255

Bilder

Om PwC Sverige

På PwC hjälper vi våra kunder att bygga förtroende och ställa om sin verksamhet för att öka konkurrenskraften. Vi är ledande inom skatt, revision och rådgivning och är en del av ett globalt nätverk med 364 000 medarbetare i 136 länder. Genom att kombinera vår expertis och erfarenhet med den senaste tekniken, hjälper vi våra kunder att bli effektivare, anpassa sig till förändringar och alltid ligga steget före. 
 
PwC Sverige är en självständig och oberoende juridisk enhet med drygt 3000 medarbetare runt om i landet. Vill du veta mer om PwC? Besök oss på pwc.se eller LinkedIn.

Följ PwC

Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.

Senaste pressmeddelandena från PwC

Sverige i framkant när techföretagen förändrar försvarsbranschen3.6.2026 10:05:45 CEST | Pressmeddelande

Techbolag som riktar in sig på försvarslösningar går en ljus framtid till mötes enligt en ny rapport från PwC. Faktum är att intäkterna från området till och med kan femdubblas fram till 2034. Drivkrafterna bakom tillväxten är bland annat utvecklingen inom AI och autonoma system. Rapporten visar också att nordiska techföretag inom försvar, sticker ut inom områden som sensorteknik och kommunikationslösningar.

Ny rapport visar: Svårt att leva upp till nya penningtvättsregler22.5.2026 08:34:02 CEST | Pressmeddelande

Bara en tredjedel av EU:s finansiella institutioner menar att de kommer att vara redo när unionens nya AML‑regler börjar gälla i juli 2027. Dessutom förväntar sig många av aktörerna både operativa problem och ökade kostnader i samband med förändringen. Det här visar en ny undersökning från PwC, där banker, försäkringsbolag och andra finansiella aktörer från Europa, Mellanöstern och Afrika har medverkat.

Försvarsanläggningar ger kraftig tillväxt inom infrastruktur8.5.2026 05:00:00 CEST | Pressmeddelande

Det geopolitiska världsläget ger nu allt större avtryck inom infrastrukturområdet. Enligt en ny rapport från PwC, väntas globala försvarsinvesteringar i fysisk infrastruktur som militära anläggningar, transportnätverk och energilager mer än fördubblas fram till 2050. Men även om det storsatsas inom försvarsområdet, finns det tydliga utmaningar. Rapporten visar nämligen på att Sverige har ett omfattande investeringsgap fram till 2050 när det gäller infrastruktur.

I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.

Besök vårt pressrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye