55 miljoner till Högskolan i Gävles forskning för hållbar industri
1.6.2026 08:07:21 CEST | Högskolan i Gävle | Pressmeddelande
Högskolan i Gävle tilldelas 55 miljoner kronor i externa forskningsmedel från KK-stiftelsen för att stärka svensk industri. Den största satsningen går till forskningsprogrammet TIES, som tillsammans med industrin ska utveckla framtidens hållbara energilösningar. Samtidigt får forskningsprojektet MIRAI finansiering för att stärka företags strategiska beslut kring produktionslokalisering för ökad konkurrenskraft.

– Detta är en fantastisk framgång för Högskolan i Gävle och en bekräftelse på den höga kvaliteten i vår forskning och samverkan med näringslivet. Satsningarna stärker vår position inom industrinära forskning med stor betydelse för samhällets omställning. Det är också ett erkännande av ett långsiktigt strategiskt arbete som byggts upp systematiskt under en lång tid inom Högskolan, säger Anders Kottorp, rektor.
Forskningsprogrammet TIES (Transforming Industrial Energy Systems for Sustainability and Resilience) omfattar totalt 113 miljoner kronor över åtta år, varav 43,5 miljoner kronor från KK-stiftelsen. Med den omfattande finansieringen blir TIES en av de största externt finansierade forskningssatsningarna i Högskolan i Gävles historia. Programmet samlar forskare och industripartners kring utvecklingen av energieffektiva och hållbara lösningar för svensk industri.
– Vi ska utveckla lösningar som både effektiviserar energianvändningen och minskar industrins klimatpåverkan. Genom det långsiktiga programmet kan vi ta ett helhetsgrepp kring energiomställningen tillsammans med företagen, säger Patrik Thollander, professor i energisystem och programledare för TIES.
Forskningen genomförs i nära samarbete med ledande industriföretag, däribland Alleima, SSAB, Outokumpu, Gävle Energi, Micor Tooling och Iggesund Forest. Företagen bidrar både med finansiering och aktiv medverkan i forskningen.
– Det här är ett erkännande av vår forskningsmiljö inom energisystem. Vi bygger vidare på två decennier av samverkan med industrin för att möta dagens och framtidens energiutmaningar med konkreta lösningar, säger Mathias Cehlin, docent i energisystem och avdelningschef.
Långsiktig satsning på hållbar industri
TIES ska stärka svensk industris konkurrenskraft genom forskning om bland annat energieffektivisering, energiledning, digitalisering och sektorkoppling. Ett viktigt område är utvecklingen av Högskolans världsunika testbäddar för kylning av stål, där forskare och företag tillsammans utvecklar framtidens processer för stålindustrin.
– Nu kan vi vidareutveckla den här tekniken och skapa en långsiktig konkurrensfördel både för forskningen och för industrin i regionen, säger Mathias Cehlin.
Programmet bygger vidare på Högskolans etablerade forskning inom energisystem och har en stark koppling till utbildning, forskarutbildning och industrins behov.
Även stöd till forskning om industrins strategiska beslut
Parallellt med TIES beviljas forskningsprojektet MIRAI (Manufacturing Relocation Initiation: Interplay between Analytical Levels) som totalt omfattar 23 miljoner kronor över fyra år, varav 11,5 miljoner kronor från KK-stiftelsen. Projektet ska utveckla ny kunskap och beslutsstöd som hjälper företag att fatta strategiska beslut om produktionslokalisering i en allt mer osäker omvärld.
– Vi är mycket glada över att KK-stiftelsen valt att finansiera MIRAI. Tillsammans med våra industripartners ska vi utveckla beslutsstöd som stärker företagens förmåga att fatta välgrundade strategiska beslut, säger Per Hilletofth, professor i industriell ekonomi vid Högskolan i Gävle och projektledare för MIRAI.
MIRAI följer på fjolårets Synergiprojekt ENSURE (Ensuring Sustainability in the Upstream Supply Chain) och innebär att Högskolan i Gävle för andra året i rad får omfattande finansiering inom KK-stiftelsens Synergiprogram. Båda satsningarna bidrar till utvecklingen av en mer hållbar och konkurrenskraftig industri.
Nyckelord
Kontakter
Patrik Thollander, professor i Energisystem, programledare för TIES
Tel: 013-28 57 45
E-post: patrik.thollander@hig.se
Mathias Cehlin, docent i energisystem, avdelningschef BEM
Tel: 072-299 53 52
E-post: mathias.cehlin@hig.se
Per Hilletofth, professor i Industriell ekonomi, projektledare för MIRAI
Tel: 026-648524
E-post: per.hilletofth@hig.se
Anders Munck, pressansvarig, Högskolan i Gävle
Tel: 070-794 65 23
E-post: anders.munck@hig.se
Utbildning och forskning i naturskönt campus
Högskolan i Gävle har cirka 19 000 studenter och erbjuder ett sextiotal utbildningsprogram och påbyggnadsutbildningar, 330 fristående kurser inom humaniora, samhälls- och naturvetenskap samt teknik.
Följ Högskolan i Gävle
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Högskolan i Gävle
Högskolan beviljas 900 000 kronor till framtidens elsystem26.10.2026 08:00:00 CET | Pressmeddelande
Högskolan i Gävle beviljas 900 000 kronor från Ljungbergsfonden för att bygga en demonstrationsmiljö för framtidens elsystem. Studenter och unga ska få se hur solceller, batterier, elfordon och byggnader kan samverka och bidra till ett mer motståndskraftigt elsystem.
Natur och relationer ger svenskar stöd vid krigshot19.10.2026 08:00:00 CEST | Pressmeddelande
När människor i Sverige oroar sig för krig söker de mening och stöd i allt från nära relationer och natur till musik. Forskning vid Högskolan i Gävle visar att människors sätt att möta krig och krigshot formas av kulturella och historiska sammanhang. I en parallell studie i Ukraina framträder bland annat religion, personlig andlighet och historiska erfarenheter.
Digitalt våld fortsätter efter separationen12.10.2026 10:44:37 CEST | Pressmeddelande
Teknik gör det möjligt för förövare att fortsätta övervaka, hota och kontrollera på avstånd. En ny studie från Högskolan i Gävle visar hur det digitala eftervåldet kan begränsa kvinnors möjligheter att bygga upp ett nytt liv.
Ny belysning och inredning gav elever bättre fokus28.9.2026 08:00:00 CEST | Pressmeddelande
Hur klassrummet är belyst och inrett har stor betydelse för elevernas möjligheter till fokus på lärande. Det visar en ny studie från Högskolan i Gävle där forskare förändrade miljön i klassrummen på två svenska högstadieskolor.
Mer partnervåld i socioekonomiskt utsatta kommuner14.9.2026 08:00:00 CEST | Pressmeddelande
Kommuner med större socioekonomisk utsatthet har fler polisanmälda fall av våld riktat mot kvinnor i nära relationer. Det visar en ny studie från Högskolan i Gävle som omfattar alla Sveriges kommuner. Forskarna hoppas att resultaten kan ge kommunerna bättre underlag i arbetet mot våld i nära relationer.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum