Högskolan i Gävle

55 miljoner till Högskolan i Gävles forskning för hållbar industri

1.6.2026 08:07:21 CEST | Högskolan i Gävle | Pressmeddelande

Dela

Högskolan i Gävle tilldelas 55 miljoner kronor i externa forskningsmedel från KK-stiftelsen för att stärka svensk industri. Den största satsningen går till forskningsprogrammet TIES, som tillsammans med industrin ska utveckla framtidens hållbara energilösningar. Samtidigt får forskningsprojektet MIRAI finansiering för att stärka företags strategiska beslut kring produktionslokalisering för ökad konkurrenskraft.

Per Hilletofth, Patrik Thollander och Mathias Cehlin.
Per Hilletofth, Patrik Thollander och Mathias Cehlin. Foto: HiG (Hilletofth och Cehlin) och Linköpings universitet (Thollander).

– Detta är en fantastisk framgång för Högskolan i Gävle och en bekräftelse på den höga kvaliteten i vår forskning och samverkan med näringslivet. Satsningarna stärker vår position inom industrinära forskning med stor betydelse för samhällets omställning. Det är också ett erkännande av ett långsiktigt strategiskt arbete som byggts upp systematiskt under en lång tid inom Högskolan, säger Anders Kottorp, rektor.

Forskningsprogrammet TIES (Transforming Industrial Energy Systems for Sustainability and Resilience) omfattar totalt 113 miljoner kronor över åtta år, varav 43,5 miljoner kronor från KK-stiftelsen. Med den omfattande finansieringen blir TIES en av de största externt finansierade forskningssatsningarna i Högskolan i Gävles historia. Programmet samlar forskare och industripartners kring utvecklingen av energieffektiva och hållbara lösningar för svensk industri.

– Vi ska utveckla lösningar som både effektiviserar energianvändningen och minskar industrins klimatpåverkan. Genom det långsiktiga programmet kan vi ta ett helhetsgrepp kring energiomställningen tillsammans med företagen, säger Patrik Thollander, professor i energisystem och programledare för TIES.

Forskningen genomförs i nära samarbete med ledande industriföretag, däribland Alleima, SSAB, Outokumpu, Gävle Energi, Micor Tooling och Iggesund Forest. Företagen bidrar både med finansiering och aktiv medverkan i forskningen.

– Det här är ett erkännande av vår forskningsmiljö inom energisystem. Vi bygger vidare på två decennier av samverkan med industrin för att möta dagens och framtidens energiutmaningar med konkreta lösningar, säger Mathias Cehlin, docent i energisystem och avdelningschef.

Långsiktig satsning på hållbar industri

TIES ska stärka svensk industris konkurrenskraft genom forskning om bland annat energieffektivisering, energiledning, digitalisering och sektorkoppling. Ett viktigt område är utvecklingen av Högskolans världsunika testbäddar för kylning av stål, där forskare och företag tillsammans utvecklar framtidens processer för stålindustrin.

– Nu kan vi vidareutveckla den här tekniken och skapa en långsiktig konkurrensfördel både för forskningen och för industrin i regionen, säger Mathias Cehlin.

Programmet bygger vidare på Högskolans etablerade forskning inom energisystem och har en stark koppling till utbildning, forskarutbildning och industrins behov.

Även stöd till forskning om industrins strategiska beslut

Parallellt med TIES beviljas forskningsprojektet MIRAI (Manufacturing Relocation Initiation: Interplay between Analytical Levels) som totalt omfattar 23 miljoner kronor över fyra år, varav 11,5 miljoner kronor från KK-stiftelsen. Projektet ska utveckla ny kunskap och beslutsstöd som hjälper företag att fatta strategiska beslut om produktionslokalisering i en allt mer osäker omvärld.

– Vi är mycket glada över att KK-stiftelsen valt att finansiera MIRAI. Tillsammans med våra industripartners ska vi utveckla beslutsstöd som stärker företagens förmåga att fatta välgrundade strategiska beslut, säger Per Hilletofth, professor i industriell ekonomi vid Högskolan i Gävle och projektledare för MIRAI.

MIRAI följer på fjolårets Synergiprojekt ENSURE (Ensuring Sustainability in the Upstream Supply Chain) och innebär att Högskolan i Gävle för andra året i rad får omfattande finansiering inom KK-stiftelsens Synergiprogram. Båda satsningarna bidrar till utvecklingen av en mer hållbar och konkurrenskraftig industri.

Nyckelord

Kontakter

Patrik Thollander, professor i Energisystem, programledare för TIES
Tel: 013-28 57 45
E-post: patrik.thollander@hig.se

Mathias Cehlin, docent i energisystem, avdelningschef BEM
Tel: 072-299 53 52
E-post: mathias.cehlin@hig.se

Per Hilletofth, professor i Industriell ekonomi, projektledare för MIRAI
Tel: 026-648524
E-post: per.hilletofth@hig.se

Anders Munck, pressansvarig, Högskolan i Gävle
Tel: 070-794 65 23
E-post: anders.munck@hig.se

Utbildning och forskning i naturskönt campus

Högskolan i Gävle har cirka 19 000 studenter och erbjuder ett sextiotal utbildningsprogram och påbyggnadsutbildningar, 330 fristående kurser inom humaniora, samhälls- och natur­vetenskap samt teknik.

Följ Högskolan i Gävle

Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.

Senaste pressmeddelandena från Högskolan i Gävle

I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.

Besök vårt pressrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye