SM-guld i aerobic gymnastics till Alicia Andersson från Vänersborg
30.5.2026 17:43:40 CEST | Gymnastikförbundet | Pressmeddelande
Efter brons 2024 och silver 2025 tog Alicia Andersson, Vänersborgs GF, under lördagen hem sitt första SM-guld i aerobic gymnastics.

Det är en fullspäckad tävlingshelg som pågår i Staffanstorp utanför Malmö den 30-31 maj. Gymnaster i alla åldra och nivåer tävlar då i Riksmästerskapen, junior-SM och SM i aerobic gymnastics. Under söndagen avgörs även Perform aerobic cup som en del av arrangemanget.
SM-klassen var sist ut under lördagseftermiddagen. Fyra tävlanden hade genom sina prestationer under hösten och våren kvalat till tävlingen och stod redo att göra upp om medaljerna. Vi fick se explosiva och fartfyllda program av alla fyra samtidigt som publiken på plats hejade på med stor entusiasm. Rutinerade Alicia Andersson från Vänersborgs GF, som tävlar sitt femte SM, startade sist och visste då att poängen hon behövde slå var klubbkompisen AnnaFlora Jarais 16.400. Alicia bjöd på ett program med strålande utförande och fint artisteri. När poängen 16.650 ropades ut var det stort jubel på plats. Ännu tightare blev det i kampen om bronset mellan Ellinor Jonsson från Västerås GF och Miranda Jakobsson från Hyllie GF. Med endast 0.1 poängs marginal tog Ellinor hem bronsmedaljen.
Resultat SM
- Alicia Andersson, Vänersborgs GF (16.650)
- AnnaFlora Jarai, Vänersborgs GF (16.400)
- Ellinor Jonsson, Västerås GF (15.200)
- Miranda Jakobsson, Hyllie GF (15.100)
Tidigare under dagen avgjordes även JSM. Efter en jämn tävling var det Selma Appelkvist från Trelleborgs GD som vann.
Resultat JSM
- Selma Appelkvist, Trelleborgs GD (14.800)
- Lumina Krasniqi, Trelleborgs GD (14.550)
- Viola Åberg, Vänersborgs GF (14.500)
- Hilma Hecktor, Vänersborgs GF (14.100)
- Neema Jakobsson, Ale Aerobic och Dansstudio (13.800)
Nyckelord
Kontakter
Lotta DarlinMarknad- och kommunikationschefGymnastikförbundet
Tel:0708-912107lotta.darlin@gymnastik.seSara AttermalmKommunikatörGymnastikförbundet
Tel:073- 868 23 95sara.attermalm@gymnastik.seBilder



Svensk Gymnastik - Rörelse hela livet
Gymnastikförbundet är en av Sveriges största idrottsorganisationer med 241 000 aktiva medlemmar i 917 föreningar över hela landet. Gymnastikförbundets vision är Rörelse hela livet. Till vår hjälp har vi en verksamhetsidé som tydliggör vårt gemensamma uppdrag och uttrycker kärnan i verksamheten - Svensk Gymnastik möjliggör för alla att träna, tävla och uppleva rörelseglädje. Rörelse är vårt språk.
Följ Gymnastikförbundet
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Gymnastikförbundet
Sverige bäst i Norden i kvinnlig artistisk gymnastik23.7.2026 22:23:18 CEST | Pressmeddelande
Idag har den individuella mångkampen och lagtävlingen på NM i kvinnlig artistisk gymnastik genomförts på Åland och det blev en riktigt bra tävlingsdag för de svenska damerna som dominerade i Mariehamn.
Vincent Froiants tillbaka högst upp på pallen i parkour-SM27.6.2026 16:04:29 CEST | Pressmeddelande
Under lördagsförmiddagen avgjordes SM i parkour vid Sandgrundsudden i Karlstad som en del av SM-veckan. Vincent Froiants från Velox Freerun tog hem titeln efter en spännande finalomgång.
Måns Rudfeldt vinner sitt fjärde SM-guld i tricking26.6.2026 15:41:27 CEST | Pressmeddelande
Stora Torget i Karlstad var fullt av nyfikna åskådare när SM i tricking drog igång vid lunchtid på fredagen som en del av SM-veckan. Efter flera spännande battles korades Måns Rudfeldt från Street Mentality Stockholm till ny svensk mästare.
Guld i comebacken för Elis Torhall6.6.2026 17:44:26 CEST | Pressmeddelande
Efter svensk dominans i fredagens kval var det under lördagen dags för finaler i världscupen i parkour som under helgen pågår i Istanbul. Där lyckades Elis Torhall ta hem guldet i freestyle.
Tibbling och Torhall säkrar finalplatser i världscupen i parkour5.6.2026 18:36:13 CEST | Pressmeddelande
Istanbul är staden som står värd för helgens världscup i parkour. Under fredagen var det kval i damernas speed och herrarnas freestyle, där tog sig både Miranda Tibbling och Elis Torhall enkelt vidare.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum