Höga vinster och ökade utdelningar från Höganäshem – Hyresgästföreningen kräver återinvesteringar till hyresgästernas boendemiljöer
3.6.2026 11:00:00 CEST | Hyresgästföreningen Region Norra Skåne | Pressmeddelande
Höganäshem redovisar i sin årsredovisning ett kraftigt ökat resultat och höga marginaler – samtidigt som kommunen plockar ut miljoner i utdelning. Hyresgästföreningen reagerar skarpt och menar att pengarna i stället borde gå tillbaka till hyresgästerna.

Bolagets senaste årsredovisning visar ökade resultatet före skatt till cirka 24 miljoner kronor, jämfört med cirka 14,5 miljoner året innan. Samtidigt tog ägaren, Höganäs kommun, ut drygt 2 miljoner kronor i utdelning – den högsta nivån på fem år.
– Det är anmärkningsvärt att kommunen plockar ut höga vinster när många hyresgäster kämpar med höga hyror och ökade levnadskostnader. De här pengarna borde gå till underhåll, trygghet och rimligare hyresutveckling, säger Liz Jönsson, regionordförande Hyresgästföreningen norra Skåne.
Hyresgästföreningen kräver ansvar i ekonomiskt svåra tider och menar att det är särskilt problematiskt att utdelningarna sker i ett läge där många hushåll pressas ekonomiskt.
– Allmännyttan ska gå före och ta samhällsansvar. När vinsterna är så här höga är det rimligt att återinvestera i bostäderna i stället för att föra över pengar till kommunens budget, säger Liz.
Hyresgästföreningen varnar för att vinstuttag riskerar att bidra till ökade klyftor på bostadsmarknaden.
– När pengarna inte stannar i bostadsbeståndet riskerar det att slå direkt mot hyresgästerna – genom sämre underhåll eller fortsatt höga hyreshöjningar. Det är en utveckling vi måste bryta. Allmännyttan finns till för hyresgästerna – inte för att generera vinstuttag till kommunen, avslutar Liz.
Hyresgästföreningens krav:
- Stoppa eller minska utdelningar från allmännyttiga bostadsbolag
- Återinvestera vinster i upprustning, energieffektivisering och trygghet
- Prioritera rimliga hyror i en tid av ekonomisk oro
Nyckelord
Kontakter
Pressjour Norra SkåneHyresgästföreningen Norra Skåne
Norra Skåne omfattar kommunerna Helsingborg, Höganäs, Landskrona, Kävlinge, Svalöv, Eslöv, Hörby, Höör, Hässleholm, Kristianstad, Bromölla, Östra Göinge, Osby, Halmstad, Laholm, Falkenberg, Hylte och Nordvästskåne.
Om Hyresgästföreningen
Hyresgästföreningen är en demokratisk medlemsorganisation för dagens och morgondagens hyresgäster. Vi är partipolitiskt obundna och har över en halv miljon hushåll som medlemmar. Det gör oss till en av Sveriges största folkrörelser och den främsta företrädaren för hyresgästerna. Vårt uppdrag är allas rätt till en god bostad till rimlig kostnad. Dessutom ska alla hyresgäster garanteras ett boende med trygghet, inflytande och gemenskap.
Följ Hyresgästföreningen Region Norra Skåne
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Hyresgästföreningen Region Norra Skåne
Hyresgästföreningen sågar skiljemännens hyreshöjningar19.10.2026 14:12:58 CEST | Pressmeddelande
En oberoende skiljeman har beslutat om 2027 års hyror för cirka 9 000 hyreshushåll hos privata hyresvärdar i elva kommuner i norra Skåne. Beslutet innebär hyreshöjningar på mellan 2,5 och 3,1 procent från den 1 januari 2027. Hyresgästföreningen menar att utfallet ligger långt över vad årets ekonomiska förutsättningar motiverar. Beslutet är ännu ett tecken på att dagens skiljemannasystem inte fungerar som det är tänkt.
Seger för hyresgästerna i Perstorp – över en miljon kronor i depositioner säkras6.10.2026 09:44:59 CEST | Pressmeddelande
Över en miljon kronor i depositioner har säkrats för 72 hyresgäster i Perstorp efter att det konkursade bostadsbolaget Kupolen tagits över av det allmännyttiga bostadsbolaget Perstorps Bostäder. Efter önskemål från Hyresgästföreningen har den nya hyresvärden nu garanterat att depositionerna ska återbetalas till hyresgästerna vid en eventuell utflytt.
Hovrätten: Hyresvärdar får inte kringgå förhandlingsordningen med Airbnb-uthyrning24.9.2026 14:09:55 CEST | Pressmeddelande
En hyresvärd kan inte undgå sin förhandlingsskyldighet genom att hyra ut lägenheter för kortvariga fritidsändamål via Airbnb. Det slår hovrätten fast i en dom som ger Hyresgästföreningen rätt i en viktig fråga om det kollektiva förhandlingssystemet.
Hyresgästföreningen välkomnar att allmännyttan tar över Kupolens fastigheter11.9.2026 12:16:58 CEST | Pressmeddelande
Beskedet att det kommunala bostadsbolaget Perstorps Bostäder köper det konkursade fastighetsbeståndet från Kupolen är mycket positivt för hyresgästerna i Perstorp. Förvärvet omfattar 430 lägenheter och innebär att ett långsiktigt samhällsansvar nu tar plats där många hyresgäster under lång tid levt med brister och osäkerhet.
Pressinbjudan: Panelsamtal om tryggheten i Helsingborg4.9.2026 09:00:00 CEST | Pressinbjudan
Tisdag den 8 september arrangerar Hyresgästföreningen tillsammans med ABF en dag i demokratins och trygghetens tecken i Helsingborg. Medier bjuds in att delta under ett kvällssamtal om trygghet med en expertpanel på Radisson Blu.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum