RFSU - Riksförbundet för sexuell upplysning

RFSU och Bland Drakar och Dragqueens på prideturné – första stoppet West Pride i Göteborg

9.6.2026 09:07:32 CEST | RFSU - Riksförbundet för sexuell upplysning | Pressmeddelande

Dela

För att kraftsamla för kärlek och rättigheter går RFSU samman med teatergruppen Bland Drakar och Dragqueens inför pridesommaren. På West Pride i Göteborg blir det föreställningar för både barn och vuxna i helgen.

En person som håller i en prideflagga
RFSU krokar arm med Bland Drakar och Dragqueens under pridefiranden i Göteborg, Västerås, Jönköping och Luleå. Daniel Ivarsson

En majoritet av svenskarna vill att samhället gör mer för hbtqi-personers trygghet och välmående, som allt oftare hotas. Men motståndet är högljutt.

– Både Bland Drakar och Dragqueens och RFSU möter en del av detta motstånd i kommentarsfält, i skolor och på bibliotek. Därför är vi så glada att kunna kroka arm med Bland Drakar och Dragqueens under pridefiranden i Göteborg, Västerås, Jönköping och Luleå. Vi som står upp för mänskliga rättigheter behöver stå enade, säger Lina Fridén, förbundsordförande på RFSU.

Bland Drakar och Dragqueens ger två föreställningar under West Pride

Den här veckan är det West Pride i Göteborg. På lördag den 13 juni bjuder RFSU och Bland Drakar och Dragqueens in till två föreställningar. Dels barnpjäsen "Askungen", baserad på deras bok ”Bland drakar och dragqueens sagobok” och dels en för unga och vuxna, ”Dragshowens magiska värld” i Pride Park på Bananpiren.

– När samhällsklimatet hårdnar är det viktigt att tillsammans hissa regnbågsflaggorna högt. Vi viker oss inte för hat och hot – istället uppträder vi nu för ännu fler barn och ännu fler vuxna för att stå upp för alla människors rätt att få vara precis den man vill, säger Petter Wallenberg, regissör för Bland Drakar och Dragqueens.

Samtal om sexualundervisning och jämställdhet

Inför valet 2026 blir RFSU det fiktiva partiet Sexualdemokraterna, som har sex krav inför valet. Ett av kraven handlar om hbtqi-personers rättigheter. 73 procent av befolkningen vill att samhället ska göra mer för att skydda hbtqi-personers trygghet och välmående, enligt en  opinionsmätning från Novus. Men otryggheten är ändå stor i denna grupp.

Sexualdemokraterna bjuder även in till andra aktiviteter under West Pride. Till exempel ett seminarium om jämställdheten i Sverige och världen, och ett om den hotade sexualundervisningen.

– Donald Trump har sänt chockvågor över världen med sin politik, och vi ser jämställdheten backa i flera länder samtidigt som det internationella biståndet rasar. Samtidigt har den svenska riksdagen just röstat igenom ett förslag som kommer att leda till en försvagning av den svenska sexualundervisningen. Vi behöver fortsätta samtalen om hur vi säkrar rätten till sin kropp och sexualitet för unga och vuxna i Sverige och världen, säger Lina Fridén, ordförande för RFSU.

Bland Drakar och Dragqueens och RFSU på West Pride:

10 juni 14.00–14.45: Hur går det för jämställdheten och jämlikheten – i Sverige och i världen? Panelsamtal med Janine Alm Ericson, riksdagsledamot för MP, Katarina Bergehed, Amnesty och Lina Fridén, RFSU. Läs mer här.

10 juni 16.30–17.15: Rädda sexualundervisningen, panelsamtal med Oscar Linde Svedestad, Socialdemokraterna, Elias Fjellander, RFSL Ungdom och Jenny Bengtsson, forskare vid Göteborgs universitet. Läs mer här.

13 juni klockan 16.30: “Askungen”, Bland Drakar och Dragqueens sagostund för barn. Pride Park, Bananpiren.

13 juni klockan 19.00: “Dragshowens magiska värld”, Bland Drakar och Dragqueens föreställning för unga och vuxna. Pride Park, Bananpiren.

13 juni: Sexualdemokraterna finns på plats på Paradläktaren, Bältesbrännarparken.

Boka intervju med RFSU eller Bland Drakar och Dragqueens

För mer information, kontakta gärna RFSU:s pressjour på 076-160 33 07 eller press@rfsu.se.

Sexualdemokraterna är RFSU:s fiktiva parti, som vi startat för att sätta fokus på våra frågor inför valet. Läs mer på rfsu.se/sexualdemokraterna

Nyckelord

Kontakter

Bilder

Lina Fridén, RFSU:s förbundsordförande.
Lina Fridén, RFSU:s förbundsordförande.
Foto: Daniel Ivarsson. Upphovsrätt: Medieanvändning.
Ladda ned bild
Porträtt med Björta, Petter Wallenberg och Inga Tvivel.
Johannes Helje
Ladda ned bild

Länkar

Om RFSU

Riksförbundet för sexuell upplysning, RFSU, är en ideell organisation för sexualupplysning och sexualpolitik som har funnits sedan 1933. RFSU arbetar för varje människas rätt att uttrycka och bestämma över sin sexualitet, lust, reproduktion och sina relationer på sina egna villkor och genom hela livet.

RFSU har ett förbundskansli och en klinik på Rosenlundsgatan 9 på Södermalm i Stockholm. Runt om i landet finns 15 lokalföreningar, från Luleå i norr till Malmö i söder. Våra 55 internationella partnerorganisationer finns i åtta länder. Dessutom är vi medlemmar i IPPF, International Planned Parenthood Federation. 

Om Bland Drakar och Dragqueens

Bland Drakar och Dragqueens är Nordens största drag-teatersällskap som skriver böcker och framför sagostunder, teater och musikaler för barn, unga, vuxna och seniorer. Verksamheten grundades 2017 av författaren och regissören Petter Wallenberg i samarbete med Stockholms stadsbibliotek. Sedan dess har gruppen turnerat med uppåt 200 föreställningar per år, på bibliotek, teatrar, skolor, slott och festivaler.

Följ RFSU - Riksförbundet för sexuell upplysning

Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.

Senaste pressmeddelandena från RFSU - Riksförbundet för sexuell upplysning

I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.

Besök vårt pressrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye