Avspark slår slutsignal när svenskarna laddar för Fotbolls-VM
9.6.2026 08:00:00 CEST | Spendrups Bryggeri AB | Pressmeddelande
När Fotbolls-VM drar i gång på torsdag börjar den stora fotbollsupplevelsen för många svenskar redan innan första målet. En färsk studie genomförd av Spendrups via Norstats visar att svenskarna framför allt ser mästerskapet som en familjefest - en social upplevelse som helst firas tillsammans med partner, familj och vänner. Till festen dukar svenskarna helst upp med chips och öl, allt för att skapa den perfekta fotbollskvällen.

Studien visar att matcherna framför allt blir något att samlas kring i sommar och att svenskarna laddar för familjefest. Närmare 53 procent uppger att de vill titta tillsammans med partner eller sambo, 44 procent med vänner eller kompisgäng och över 20 procent med barn eller barnfamilj.
Det är tydligt att öl har en stark och naturlig plats i den svenska fotbollskvällen. Drygt hälften uppger att öl ingår i den ultimata fotbollsupplevelsen, och 44 procent anser att öl är en naturlig del av att titta på fotboll. Bland de testade alternativen är det bara chips som rankas högre än öl.
– Fotbolls-VM är ett av de tillfällen då människor verkligen samlas. Det handlar om matchen, men också om en förväntan, gemenskap och ritualerna runt omkring. För många är receptet på den perfekta fotbollskvällen ganska enkel: tillsammans med personer man tycker om, med chips på bordet och en kall öl när matchen blåses i gång, säger Harald Steinbach, produktchef på Spendrups.
För de flesta uppger att ölen smakar bäst just vid avspark – före både mål, halvtid och slutsignal. Nästan fyra av tio svarar att det är just när matchen blåses i gång som ölen smakar allra bäst. Många väljer ögonblicket när nationalsången tonar ut. Det kan jämföras med drygt 27 procent som väljer tillfället direkt efter ett snyggt mål eller när slutsignalen går. Endast 7 procent svarar att ölen smakar bäst vid slutsignal.
Zlatan – en välkommen gäst under matchkvällen
När svenskarna fick svara fritt på vem de helst skulle ta en öl med under Fotbolls-VM hamnade partner och vänner i topp. Men bland de namngivna personerna sticker Zlatan ut tydligt som den mest återkommande kända personen. Även kungen finns med på listan. När svenskarna själva får välja vilket öl de helst firar ett svenskt vinstmål med hamnar Norrlands Guld i topp.
– Norrlands Guld är Sveriges mest sålda öl och ett av landets mest folkliga ölvarumärken. Därför är det inte förvånande att många förknippar det med stora gemensamma stunder, som en svensk fotbollssommar. Nu hoppas vi på blågult jubel, full folkfest och att Sverige återigen får gräva guld i USA, säger Harald Steinbach.
Även om gemenskapen står i centrum visar studien att svenskarna vill ha dramatik på planen. Drygt var fjärde uppger att det viktigaste under en VM-match är att underdogen överraskar. Men allra högst rankas något mer jordnära: att domaren har en bra dag. Det uppger 30 procent.
Om undersökningen
Undersökning är gjord i maj 2026 i Norstats paneler; 1000IP av Spendrups. Resultatet avser personer som planerar eller överväger att titta på Fotbolls-VM 2026.
Nyckelord
Kontakter
Annika SvenssonPresschef/Chef externa relationer
Tel:+46 70 455 24 19annika.svensson@spendrups.seBilder


Spendrups är ett svenskt familjebryggeri som förenar starka traditioner med nytänkande. Bryggeriet grundades 1897 i Grängesberg och drivs av familjen Spendrup i fjärde generationen. Vi finns på ett antal orter i Sverige med huvudkontor i Stockholm och produktion i Grängesberg, Hällefors, Stockholm och Visby. För oss står alltid hantverket och dryckesupplevelsen i fokus. I vårt breda sortiment finns varumärken som Mariestads, Norrlands Guld, Melleruds, Loka, Trocadero, Briska och vin- och spritproducenter som El Coto, Cantina Zaccagnini, Plantation och Tamnavulin. Spendrups har 1100 medarbetare och omsätter cirka 5 MDKR årligen. I Spendrupskoncernen ingår dotterbolagen Spring Wine & Spirits, Gotlands Bryggeri, OMAKA, Grythyttans Glöggfabrik, Hellefors Bryggeri och SWAGG. Våra anläggningar är certifierade enligt internationella standarderna ISO 14001 och FSSC 22000 avseende miljö respektive kvalitet och livsmedelssäkerhet.www.spendrups.se
Följ Spendrups Bryggeri AB
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Spendrups Bryggeri AB
En italiensk ikon gör comeback på Systembolaget – Menabrea Bionda återlanseras i 33 cl burk1.6.2026 08:00:00 CEST | Pressmeddelande
Den 1 juni återlanseras Menabrea Bionda 4,8 % i 33 cl burk på Systembolaget. Den italienska premiumlagern, med anor från 1846 och bryggd med alpvatten från norra Italien, uppskattas för sin balanserade smakprofil och långa bryggartradition.
Spendrups klättrar i ranking hos Financial Times – Europas klimatledande livsmedelsföretag 202628.5.2026 12:00:00 CEST | Pressmeddelande
Spendrups rankas nu högst av samtliga livsmedelsföretag i rankingen Europe’s Climate Leaders 2026, en årlig rankning som genomförs av Financial Times och Statista. Spendrups befäster därmed även fjolårets position som Europas klimatledande dryckesföretag, samtidigt som bolaget klättrar från 18:e till 13:e plats på den totala rankningen.
Liquid Industries lanserar The Fizz Project – en cider med smak av jordgubb och lime26.5.2026 08:00:00 CEST | Pressmeddelande
Lagom till sommaren presenterar Liquid Industries sin nya smak The Fizz Project Jordgubb & Lime – en frisk, ofiltrerad cider med tydlig sommarkaraktär som lanseras på Systembolaget 1 juni.
Norrlands Ljus anställer festivalproffs till Way Out West18.5.2026 08:00:00 CEST | Pressmeddelande
Spendrups och Norrlands Ljus söker tre personer till vad som kan vara Sveriges kanske roligaste sommarjobb. Genom Ljusuppdraget 2026 anställs festivalproffs med uppdraget att uppleva Way Out West från Norrlands Ljus perspektiv.
Spendrups tar ett stort kliv närmare sitt klimatmål7.5.2026 08:00:00 CEST | Pressmeddelande
Års- och hållbarhetsrapporten för 2025 visar att Spendrups fortsätter att göra stora och mätbara framsteg mot klimatmålet 2030. Genom åtgärder som omställning till fossilfri energi och helt fossilfria transporter, minskat klimatavtryck på förpackningar och satsningar på råvaror med lägre klimatavtryck har klimatpåverkan minskat med 50 000 ton CO2e 2025 jämfört med 2019.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum