Spårspring i Sydöstra regionen har hittills orsakat 11 500 förseningsminuter på järnvägen
11.6.2026 14:55:34 CEST | Trafikverket | Pressmeddelande
Obehöriga personer i järnvägsspåren står fortsatt för en betydande del av förseningarna i tågtrafiken. Spårspring är ett stort problem som är livsfarligt och leder till stora trafikstörningar och allvarliga konsekvenser för både resenärer och personal.

Att ta genvägar över spåren för att spara några sekunder kan få allvarliga konsekvenser och i värsta fall leda till dödsolyckor. Skolavslutning innebär att fler barn och ungdomar vistas utomhus. Järnvägsområdet kan uppfattas som spännande, men det är samtidigt en mycket farlig miljö att vistas i.
För lokförare är personer i spårområdet en av de mest utsatta och allvarliga situationerna som kan uppstå, eftersom tågen inte kan stanna omedelbart. Tågen är i dag både tystare och snabbare än vad många tror. Ett X2000 som nödbromsar har en bromssträcka på 1200 meter. Lokföraren har inte en chans att stanna för dig.
Under de första fem månaderna 2026 tyder utvecklingen på att antalet spårspringshändelser fortfarande är ett stort och allvarligt problem för järnvägstrafiken. Fram till den 1 juni har tågtrafiken försenats med närmare 11 500 minuter till följd av att obehöriga vistats i spårområdet, vilket har lett till trafikstopp eller att tåg fått köra med lägre hastighet. Varje händelse får omfattande konsekvenser och orsakar förseningar som drabbar tusentals resenärer.
Att vistas på eller nära järnvägsspår är förbjudet enligt lag och förenat med livsfara. Polisen har rätt att ingripa och spårspring kan leda till böter på upp till 3 000 kronor.
– Förutom att du försenar andra resenärer genom att vistas där det är förbjudet, kan det kosta dig livet att springa över spåret på fel plats. Du får bara korsa spåret på järnvägsövergångar, via gångtunnlar eller broar. Se dig alltid för innan du korsar en järnvägsövergång. Kort sagt, välj alltid den säkra vägen över järnvägen, säger Mathias Bonnevier, Regionchef Trafik Sydöstra regionen Trafikverket.
Obehöriga i spår de tio mest drabbade platserna i fallande ordning
- Linköping
- Norrköping
- Kimstad
- Jönköping
- Fiskeby
- Aneby
- Tranås
- Nässjö
- Mantorp
- Vikingstad
Vad gör vi för att minska spårspringet i Sverige
Trafikverket arbetar systematiskt med åtgärder på drabbade platser och sträckor. Exempelvis förbättras säkerheten på stationsområden, vi sätter upp stängsel och skyltar, röjer växtlighet för bättre sikt och informerar. Ibland kan det även vara befogat med kameraövervakning.
För att göra det svårare för obehöriga att komma ut på spåren sätter Trafikverket upp två meter höga stängsel som är svåra att klippa sönder.
Vi kompletterar också med kameror på utsatta sträckor för att kunna upptäcka om ett intrång ändå sker.
Genom samverkan och kommunikation mellan tågtrafikledning, polis, räddningstjänst och stationspersonal kan vi också ingripa snabbare om det ändå sker. Den som blir påkommen kan få böter.
Vi genomför åtgärder som rör ökad säkerhet i plankorsningar, skydd vid plattformsändar och tydligare skyltning.
I samarbete med branschen genomför vi insatser för att skapa en säker arbetsmiljö för de som arbetar med att rusta upp, bygga ut och modernisera järnvägen.
– För att komma åt problemet med spårspring behöver alla förstå att det är förbjudet och livsfarligt att vistas i spåren. Att ta genvägen över spåret är en riktigt dålig idé. Tänk på din egen och andras säkerhet och välj alltid den säkra vägen över spåret, slutar Mathias Bonnevier.
Just nu kraftsamlar järnvägsbranschen med en gemensam kampanj för att minska spårspring – obehöriga i spårområdet: Startsida - Järnvägsbranschens Samverkansforum
Nyckelord
Kontakter
För mer information
Mathias Bonnevier
Regionchef Trafik
Sydöstra regionen
Verksamhetsområde Trafik
Direkt: 010-124 17 06
mathias.bonnevier@trafikverket.se
OBS: tillgänglig från den 15/6
Trafikverkets presstjänst, 0771-31 15 00, öppettider vardagar klockan 08.00-16.30
Trafikverket ansvarar för långsiktig planering av det samlade transportsystemet samt byggande, drift och underhåll av statliga vägar och järnvägar. Vår vision är att alla kommer fram smidigt, grönt och tryggt. På Trafikverket jobbar cirka 10 000 engagerade medarbetare som tillsammans bidrar till samhällsutvecklingen genom sina olika roller och kunskaper.
Följ Trafikverket
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Trafikverket
Nu sommarjobbas det i järnvägsspåren11.6.2026 06:00:00 CEST | Pressmeddelande
Järnvägen fortsätter att rustas i sommar när Trafikverket fortsätter jobbet med att skapa en mer tillförlitlig och punktlig järnväg. Alla arbeten är planerade sedan lång tid tillbaka och finns redan i tidtabellerna - men en del av dem kommer ändå påverka trafiken på järnvägen på olika sätt.
Trafikverket uppmanar trafikanter att vara ute i god, när plankorsning på väg 35, Åtvidabergsvägen är avstängd10.6.2026 15:34:59 CEST | Pressmeddelande
Den 11-15 juni utför Trafikverket ett plankorsningsarbete på väg 35, Åtvidabergsvägen, vilket innebär att överfarten är avstängd för fordonstrafik under arbetsperioden.
Vätternrundan kräver hänsyn mellan cyklister och bilister10.6.2026 10:11:00 CEST | Pressmeddelande
När Vätternrundan genomförs väntas många cyklister på vägarna runt Vättern. Trafikverket och Polisen uppmanar både bilister och cyklister att visa hänsyn och vara extra uppmärksamma för att skapa en trygg och säker trafikmiljö för alla.
Nya vattenvagnar stärker järnvägens beredskap i sommar10.6.2026 07:00:00 CEST | Pressmeddelande
Trafikverket förstärker järnvägens beredskap inför sommaren med tre nya vattenvagnar som kompletterar de två befintliga. Vagnarna används för att förebygga och släcka bränder längs järnvägen och för att vattenbegjuta arbetsområden vid heta arbeten under torra perioder.
Snart är det dags för 14 dagars totalavstängningen på E22 vid Lund – broar rivs och nya lyfts på plats9.6.2026 10:11:00 CEST | Pressmeddelande
Vi stänger av E22 mellan trafikplatserna Lund Södra och Lund Norra. Avstängningen startar fredag 14 augusti klockan 19.00 och öppnar igen fredag 28 augusti klockan 06.00.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum