Energimyndigheten

Låg risk för brist på flygbränsle i Sverige under semesterperioden

9.6.2026 17:06:35 CEST | Energimyndigheten | Pressmeddelande

Dela

Kriget i Mellanöstern fortsätter och ett stängt Hormuzsund pressar de globala energimarknaderna. För Sveriges del är bedömningen att det är låg risk för brist på flygbränsle under den svenska semesterperioden, om inte läget på de globala energimarknaderna förvärras. Samtidigt är tillgången på bensin och diesel fortsatt god i Sverige även på lång sikt.

Det stängda Hormuzsundet kommer att påverka de globala försörjningskedjorna i ett längre perspektiv, framför allt kring oljebaserade produkter som bensin och diesel, men också flytande naturgas, LNG. Sverige är dock inte lika beroende av leveranser från Mellanöstern, utan importerar olja och gas primärt från Nordsjön.

– I Sverige och Norden är vi mest påverkade av prisförändringar. Vi följer kontinuerligt hur marknaderna anpassar sig utifrån förändringar i global och lokal tillgång på olika drivmedel för att veta om vi skulle behöva sätta in olika åtgärder här i Sverige, säger Energimyndighetens generaldirektör Caroline Asserup.  

Global energikris 
 
Även om försörjningsläget för drivmedel i Sverige för närvarande är stabilt ser bilden annorlunda ut i olika delar av vår omvärld. Den största kontrasten är i dagsläget de kraftiga åtgärder som genomförts i Asien för att minska efterfrågan, medan det inom EU satsas mest på att kompensera för höga kostnader.  
 
Vid eventuella internationella resor är det därför alltid bra att ta reda på hur det ser ut för det aktuella resmålet och se över sina reseförsäkringar. Det kan hända att flygbolag ställer in flyg på grund av prisökningar eller lokal brist på flygbränsle. 
 
– Vår bedömning är att det fortfarande är relevant med krisnivå tidig varning för just flygbränsle eftersom situationen kan ändras snabbt. Vi kommer ha förstärkt beredskap även under sommaren, säger Caroline Asserup. 

Fakta – åtgärder i omvärlden 

Olika länder har vidtagit olika åtgärder för att hantera den globala energikrisen. Kraftigast åtgärder har införts i Asien. I EU och Norden är det framför allt fokus på att hjälpa företag och konsumenter att hantera kostnadsökningarna.  

Några nedslag i omvärlden: 

Globalt
  

  • Pakistan: förbud mot utrikesresor för offentliganställda, sänkt hastighetsbegränsning på motorvägar och gratis kollektivtrafik. 
  • Peru: uppmuntrar till distansarbete. 
  • Sydkorea: körförbud baserat på registreringsnummer (växlande  
    jämna/ojämna nummer) i offentlig sektor. 

EU  

  • Kroatien: tillfälliga subventioner till kollektivtrafik. 
  • Irland: informationskampanj om att spara energi. 
  • Tyskland: drivmedelsstationer får bara höja försäljningspriset en gång per dag.  
     

Åtgärder som de flesta EU-länder gör: 

  • Deltar med övriga IEA-länder i IEA:s kollektiva lageravtappning. 
  • Olika typer av tillfälliga stöd till konsumenter och näringsliv för att hantera kostnadsökningar i och med de högre energipriserna. 

Norden  

  • Finland: Ökad skatteåterbäring till lantbruk för att kompensera för höga bränslekostnader. 
  • Island: Accelererad utbyggnad av laddinfrastruktur.  

Källor   

Kontakter

Följ Energimyndigheten

Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.

Senaste pressmeddelandena från Energimyndigheten

I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.

Besök vårt pressrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye