Störst potential för byggande av nya villor
10.6.2026 07:00:00 CEST | SBAB Bank | Pressmeddelande
Under årets första kvartal var det balans mellan den potentiella efterfrågan och utbudet av nya hyresrätter i Sverige som helhet. För villor rådde däremot ett tydligt underskott medan bostadsrätter låg på gränsen mellan balans och underskott. Störst potential för byggande av villor är det i Stockholms och Skånes län. Antalet sålda nya bostäder har ökat något under våren jämfört med samma period förra året, men höga produktionskostnader i förhållande till priserna på andrahandsmarknaden dämpar efterfrågan på nya bostäder. Konflikten i Mellanöstern riskerar också att dämpa efterfrågan och förlänga kräftgången för bostadsbyggandet.

– Antalet sålda nya bostäder klättrar uppåt – men mycket sakta. En utdragen konflikt i Mellanöstern med stigande inflation och räntor riskerar att förta denna uppgång och förlänga kräftgången för pressade bostadsutvecklare och byggare, säger Robert Boije, chefsekonom på SBAB.
Fyra gånger om året sammanställer SBAB/Booli läget för bostadsbyggandet bedömt utifrån den beräknade potentiella efterfrågan i förhållande till utbudet med indexet HMI (se metodbeskrivning nedan) och det faktiska försäljningsläget. Den potentiella efterfrågan beaktar bland annat hushållens preferenser för olika boendeformer och den ekonomiska möjligheten att köpa en ny bostad och kan skilja sig från den faktiska efterfrågan.
Balans mellan den potentiella efterfrågan och utbudet på nya hyresrätter
Det var under det första kvartalet i år balans mellan den potentiella efterfrågan och utbudet av nya hyresrätter i Sverige som helhet (se diagram 1). Bostadsrätter låg på gränsen mellan balans och underskott. För villor rådde ett tydligt underskott. Förändringarna sedan förgående kvartal är små.
Störst potential för byggande av hyresrätter i Skånes och Västra Götalands län
För hyresrätter rådde balans i samtliga storstadslän. Potentialen för byggande av hyresrätter ser bäst ut i Västra Götalands län och Skåne län som nästan tangerade gränsen mot underskott (se diagram 1). De tidigare tydliga trenderna mot underskott i såväl Skåne län som Västra Götalands län har dock planat ut.
– Bland storstadslänen ser förutsättningarna för byggande av nya hyresrätter bäst ut i Skåne län nära följt av Västra Götalands län. Hyrorna i Stockholm är, jämfört med de båda andra storstadslänen, höga i förhållande till betalningsförmågan, säger Robert Boije.
Störst potential för byggande av bostadsrätter i Stockholms län
För bostadsrätter rådde under årets första kvartal balans i Västra Götalands län och Skåne län. Bland storstadslänen ser potentialen för byggande av bostadsrätter bäst ut i Stockholms län där det råder underskott sett till förhållande mellan utbud och potentiell efterfrågan (se diagram 1). Den tidigare trenden mot underskott i Skåne län och Västra Götalands län har planat ut.
Störst potential för byggande av villor i Stockholms län och Skåne län
Bland storstadslänen ser potentialen för byggande av villor bäst ut i Stockholms län och Skåne län (se diagram 1). I båda länen rådde tydliga underskott under årets första kvartal. Västra Götalands län passerade precis gränsen mot underskott och trenden pekar nedåt.
– Vår indikator pekar alltjämt tydligt mot att det är underskott på villor i Sverige som helhet och nu även i samtliga tre storstadslän. Det på senare tid ökade politiska intresset för det sedan lång tid låga småhusbyggandet i Sverige är mot denna bakgrund berättigat, säger Robert Boije.
– Vår indikator väger ihop preferenser för olika boendeformer och den löpande betalningsförmågan men inte andra faktorer som talar till småhusproduktionens nackdel, som höga stämpelskatter, högre krav på kontantinsats relativt bostadsrätter och höga kommunala anslutningsavgifter, säger Robert Boije.
Den faktiska efterfrågan på nya bostäder klättrar uppåt – men sakta
Under våren har det sålts fler nya bostäder i Sverige jämfört med motsvarande period förra året (se diagram 2). Det är dock ingen stor uppgång. Höga produktionskostnader i förhållande till priserna på andrahandsmarknaden håller fortvarande tillbaka den faktiska efterfrågan (se diagram 3). En liten ljusglimt är dock att bokningsläget har sett lite bättre ut under våren jämfört med samma period förra året (se tabell1).
– Sedan början av 2022 har byggkostnaderna ökat med mer än 15 procent samtidigt som priserna på andrahandsmarknaden fallit med omkring 7 procent. Sett i ljuset av det är det inte konstigt att efterfrågan på nya bostäder och bostadsbyggandet inte tar bättre fart. Bostäderna på andrahandsmarknaden konkurrerar ju med nyproducerade bostäder, säger Robert Boije.

Beskrivning av hur indexet HMI beräknas och vad det visar
Den beräknade potentiella efterfrågan på nya bostäder ställd i relation till utbudet beräknas med SBAB Booli Housing Market Index (HMI). HMI är en indikator för att bedöma potentialen för bostadsbyggandet framöver. Den beräknade potentiella efterfrågan utgår bland annat från hushållens preferenser för olika boendeformer och deras betalningsförmåga. Den potentiella efterfrågan ska ses som ett mått på det potentiella marknadsdjupet, inte vad som faktiskt efterfrågas just nu eller behovet sett till demografin. Utbudet är summan av osålt lager och antalet påbörjande nya bostäder.
Nyckelord
Kontakter
Catharina HenrikssonPresschefSBAB
Tel:+46 76 118 79 14catharina.henriksson@sbab.seRobert BoijeChefsekonomSBAB
Tel:070-269 45 91robert.boije@sbab.sewww.sbab.se/bloggen/Bilder
Dokument
Om SBAB
SBAB:s affärsidé är att med nytänkande och omtanke erbjuda lån och sparande samt andra tjänster till privatpersoner, bostadsrättsföreningar och fastighetsbolag i Sverige. SBAB bildades 1985 och ägs av svenska staten. Bostadssajten Booli och Hittamäklare är en del av SBAB:s trygga och enkla tjänster för bolån och boendeekonomi utan krångel. SBAB prioriterar fyra av FN:s globala hållbarhetsmål (8, 11, 12 och 13) inom ramen för Agenda 2030. Målen utgör en integrerad del av SBAB:s hållbara styrmodell och dagliga arbete. Läs mer på sbab.se.
Följ SBAB Bank
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från SBAB Bank
Temperaturen på lägenhetsmarknaden tog ett glädjeskutt i september12.10.2026 07:00:00 CEST | Pressmeddelande
SBAB/Booli:s indikator Bomarknadstempen, som mäter hur lätt det är att sälja en bostad, visar att temperaturen på den svenska bostadsmarknaden steg för både hus och lägenheter i september. Till skillnad från föregående månad tog temperaturen för lägenheter lite av ett glädjeskutt. Temperaturen på den svenska husmarknaden är nästan normal, medan den för lägenheter fortfarande ligger på efterkälken – med undantag för storstädernas centrala områden. Fyror och femmor är hetast samtidigt som den värsta kräftgången för ettor ser ut att vara över.
Andelen som binder bolåneräntan har tredubblats sedan juni9.10.2026 07:00:00 CEST | Pressmeddelande
Rörlig ränta för bolån är fortfarande det absolut vanligaste valet bland SBAB:s nya kunder. Samtidigt har andelen som valt att binda räntan tredubblats sedan i juni, om än från låga nivåer. Ökningen har skett trots att bundna räntor blivit relativt sett dyrare. En osäker världsekonomi och allt fler prognoser om stigande räntor framgent är sannolikt de främsta skälen till detta.
Styrelseproblem i bostadsrättsföreningar handlar om mer än pengar6.10.2026 07:00:00 CEST | Pressmeddelande
Tre av tio bostadsrättsägare uppger att deras förening har svårt att rekrytera styrelsemedlemmar, enligt en ny undersökning från SBAB. Samtidigt säger en tredjedel att de själva inte kan tänka sig att ta ett styrelseuppdrag. Tidsbrist är det största hindret, medan utbildning, tydligare information om uppdraget och högre arvoden är de faktorer som flest uppger skulle kunna få dem att överväga ett styrelseuppdrag.
Mäklarna tror på stigande bostadspriser5.10.2026 07:00:00 CEST | Pressmeddelande
En majoritet av mäklarna tror på stigande bostadspriser under årets sista kvartal. Fler väntar sig också tilltagande budgivningar och kortare försäljningstider. Samtidigt bromsas marknaden av ett fortsatt stort utbud och osäkerhet kring den ekonomiska utvecklingen. Höjningar av bolåneräntorna riskerar dessutom att påverka bostadspriserna negativt.
Bostadspriserna trotsar stigande bolåneräntor2.10.2026 07:00:00 CEST | Pressmeddelande
Bostadspriserna steg med 1,6 procent i september för Sverige som helhet: lägenhets-priserna med 1,3 procent och huspriserna med 1,8 procent. Huspriserna steg i samtliga sex regioner medan lägenhetspriserna steg respektive föll i tre regioner vardera. Prisuppgången för både lägenheter och hus var klart större än vad som är normalt för en septembermånad och den underliggande trenden var positiv för både lägenheter och hus. Sedan årsskiftet har huspriserna ökat tydligt mer än lägenhetspriserna. Detta visar SBAB Booli Housing Price Index (HPI).
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum
