Motorhistoriska Riksförbundet

Kultur på väg 2026 går till Järnvägsmuseet

13.6.2026 09:00:00 CEST | Motorhistoriska Riksförbundet | Pressmeddelande

Dela

Motorhistoriska dagen firades traditionsenligt på nationaldagen den 6 juni över hela landet! Fem av evenemangen tävlade i arrangörstävlingen Kultur på väg, närmare bestämt de i Gävle, Mariefred, Surahammar, Trelleborg och Örebro. Årets firande stod Järnvägsmuseet för.

Foto: Henrik Reuterdahl, Järnvägsmuseet

På Motorhistoriska dagen den 6 juni kunde entusiaster av äldre transportmedel njuta ordentligt på Järnvägsmuseet i Gävle, som för första gången anordnade en motordag. Dagen bjöd på både bilar, tåg och flygmotorer, såväl historiska som moderna. Besökarna kunde bland annat åka pendel med diesellok och de yngsta fick chans att åka minitåg. Många utställare fanns på plats, bland andra MHRF-klubbar och museer. Ett vinnande koncept som resulterade i att Järnvägsmuseet vann årets Kultur på väg.

Så här lyder motiveringen från juryn för Motorhistoriska Riksförbundet och Nostalgia Magazine som ligger bakom arrangörstävlingen:

För en dag fylld av aktiviteter för såväl stora som små, där det rörliga kulturarvet levandegjordes tillsammans med en bredd av utställare.

Ytterligare fyra finalister prisas

Bland övriga finalister fördelas två specialpriser och två diplom.

Årets dragkrok, för ett särskilt publikdragande evenemang, går till förenings- och företagarföreningen imariefred.nu med arrangemanget Ångans dag som firade 40 år. I Mariefreds historiska miljö fick besökarna uppleva olika historiska transportmedel.

Årets backspegel, för ett evenemang med särskilt historiskt fokus, tilldelas MC-museet Gyllene hjulet i Surahammar som drivs av Motorcykelhistoriska klubben Mälardalen. Museet invigde denna dag Gustaf Eriksons rum med Sveriges första bil Vabis 1897.

Medlemsklubbarna Nerikes fordonshistoriker och Studebakerklubben Sweden får diplom för sina respektive träffar där de visade upp kulturarvet för allmänheten. I Örebro bland annat i form av en kortege genom staden och i Trelleborg i samband med Studebakerklubbens 25-årsfirande och internationella möte.

– Vi gratulerar alla fem pristagare till väl genomförda arrangemang, men vill också tacka alla andra arrangörer som lyfte vårt fordonshistoriska kulturarv under Motorhistoriska dagen, säger Malin Erlfeldt, sakkunnig kulturarv på MHRF:s kansli. Historiska fordon ses idag en självklar del av det svenska nationaldagsfirandet, vilket är glädjande!

Juryn för Kultur på väg 2026

Från Motorhistoriska Riksförbundet:

  • Hans Andersson, förbundsordförande
  • Lennart West, förbundsekonom
  • Karl Ask, verksamhetschef
  • Malin Erlfeldt, sakkunnig kulturarvsfrågor

Från Nostalgia Magazine/Fabas:

  • Linnea Lundell, marknadsförare
  • Göran Ambell, senior editor
  • Bo Porshed, redaktör

Kontakter

Länkar

För gårdagens fordon på morgondagen vägar

Motorhistoriska Riksförbundet företräder den fordonshistoriska rörelsen i Sverige och arbetar med bevakning av politiska frågor, kontakter med myndigheter och organisationer samt rådgivning och information. MHRF engagerar över 100 000 medlemmar i 200 klubbar för målet att vårt fordonshistoriska kulturarv kan användas, bevaras och utvecklas. Bland våra medlemsförmåner finns marknadens ledande försäkring för historiska fordon.

Följ Motorhistoriska Riksförbundet

Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.

Senaste pressmeddelandena från Motorhistoriska Riksförbundet

Verktygsbodens Maria och Lars Edwardsson får MHRF-pris för sina insatser för motorhobbyn10.4.2026 08:30:00 CEST | Pressmeddelande

”Maria och Lars Edwardsson tilldelas MHRF Cultural Heritage Award för sitt arbete för det rullande kulturarvet. Genom ett långvarigt och entusiasmerande stöttande av klubbar och individer, inte minst med Restoration Show som utvecklats på ett fantastiskt sätt, har de gjort det möjligt för fler att lära sig och utöva hantverket med att restaurera och underhålla historiska fordon. Extra roligt är det att Restoration Show även lockar många unga att delta.”

MHRF tilldelas FIVA Culture Award 202526.10.2025 08:00:00 CET | Pressmeddelande

Motorhistoriska Riksförbundet tilldelas FIVA Culture Award 2025 i kategorin forskning för Svenskt motorhistoriskt arkiv. Utmärkelsen kommer från världsorganiationen FIVA och är ett kvitto på att det arbete som läggs ned i arkivet är viktigt för dagens och framtidens fordonshistoriska forskning, enligt Malin Erlfeldt, sakkunnig kulturarv på MHRF.s kansli. FIVA, Fédération Internationale Véhicules Anciens, är det internationella organet för historiska fordon med medlemsförbund i över 80 länder. Med priset Culture Award vill FIVA öka medvetenheten om de kulturarvsvärden som historiska fordon representerar samt synliggöra framsteg inom arbete som syftar till att skydda det rullande kulturarvet. MHRF mottar priset för initiativet Svenskt motorhistoriskt arkiv som invigdes 2014. MHRF är huvudman för arkivet vars syfte är att bevara källmaterial om svensk motorhistoria som annars riskerar att gå förlorat. Genom att ta emot donationer av arkiv och samlingar, ordna och förteckna dessa samt göra

I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.

Besök vårt pressrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye