Fyra av fem transportföretag vet inte vad som förväntas av dem vid kris
26.6.2026 08:18:12 CEST | Transportföretagen | Pressmeddelande
Trots att transportsektorn pekats ut som en central del av Sveriges totalförsvar, uppger endast drygt ett av fem företag i branschen att de vet vilka förväntningar myndigheterna har på dem i händelse av kris eller krig. Det visar Transportföretagens Branschindex för andra kvartalet 2026.

Regeringen har på flera sätt slagit fast transportbranschen som en helt central del av Sveriges totalförsvar. Samtidigt visar Transportföretagens senaste Branschindex att endast 21,6 procent av företagen upplever att de har en klar bild av vad de förväntas göra i händelse av kris eller krig.
– Det här är ett oroande besked. Transportsektorn är en kugge i Sveriges beredskapsförmåga och regeringen har flertalet gånger betonat det. Men en överväldigande majoritet av företagen saknar fortfarande tydlighet från myndigheterna kring vad de rent konkret förväntas göra i krisläge. Om näringslivet ska kunna bidra fullt ut till Sveriges totalförsvar måste ansvariga myndigheter bli betydligt tydligare i sin kommunikation och dialog med företagen, säger Jonas Hagelqvist, vd för Transportföretagen.
Resultaten varierar mellan olika delar av transportnäringen, men bilden är genomgående att många företag saknar vägledning kring sitt ansvar och sin funktion i totalförsvaret.
– Alla företag kommer inte nödvändigtvis att få nya eller särskilda uppgifter vid en kris eller ett krig. För många kan den viktigaste insatsen vara att fortsätta bedriva sin verksamhet så långt det är möjligt. Men även då måste ansvariga myndigheter vara tydliga med det. Företagen behöver veta vad som förväntas av dem – även när svaret är att de ska fortsätta göra det de redan gör, säger Per Geijer, säkerhets- och beredskapschef på Transportföretagen.
Kontakter
Seth ÖrbrinkPressansvarig, Transportföretagen
Tel:072-3266020seth.orbrink@transportforetagen.seDokument
Transportföretagen är transportnäringens bransch- och arbetsgivarorganisation och samlar 9 200 medlemsföretag med cirka 200 000 anställda.
Följ Transportföretagen
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Transportföretagen
Ny YKB-reform riskerar att missa målet3.7.2026 10:10:12 CEST | Pressmeddelande
De nya reglerna för yrkeskompetensbevis (YKB) som Transportstyrelsen nyligen beslutade om är avsedda att bana väg för en mer flexibel och modern fortbildning, riktad till landets alla yrkesförare av tunga fordon. Transportstyrelsens nya föreskrifter riskerar dock att begränsa reformens genomslag genom att fortfarande ställa omfattande krav på fysisk närvaro, i stället för fjärrundervisning.
Fler svenskar missnöjda än nöjda med järnvägen1.7.2026 11:20:23 CEST | Pressmeddelande
Den svenska järnvägen får ett blandat betyg av allmänheten. En ny undersökning från Demoskop på uppdrag av Transportföretagen visar att 51 procent anser att järnvägen fungerar ganska eller mycket dåligt, medan 43 procent tycker att den fungerar ganska eller mycket bra.
Nya laddstöd för bussar, lastbilar och hamnar1.7.2026 07:00:00 CEST | Pressmeddelande
Energimyndighetens besked om två nya stöd för icke-publik laddning för bussar och lastbilar samt laddinfrastruktur i hamnar, kan bli avgörande steg för att påskynda transportsektorns klimatomställning.
EU:s nya passagerarregler riskerar försvåra återhämtningen för svenskt flyg16.6.2026 15:31:53 CEST | Pressmeddelande
Europaparlamentet och rådets överenskommelse för att stärka passagerarnas rättigheter, EU261, riskerar att öka kostnaderna för flygbolagen – dessutom utan att nå sitt syfte. Tvärtom ser de stora vinnarna istället ut att bli de mellanhänder som mot höga avgifter driver in ersättningar för försenade och inställda flyg.
Regeringssatsning på drönare kan undanröja hämmande regelverk12.6.2026 12:27:00 CEST | Pressmeddelande
Efter att ha satsat åtskilliga miljarder på drönarteknik tillsatte regeringen på fredagen en utredning om användning av drönare och skydd mot hot från drönare. Uppdraget innefattar förslag på nya regelverk för verksamheter inom det civila försvaret.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum