Måns Rudfeldt vinner sitt fjärde SM-guld i tricking
26.6.2026 15:41:27 CEST | Gymnastikförbundet | Pressmeddelande
Stora Torget i Karlstad var fullt av nyfikna åskådare när SM i tricking drog igång vid lunchtid på fredagen som en del av SM-veckan. Efter flera spännande battles korades Måns Rudfeldt från Street Mentality Stockholm till ny svensk mästare.

SM i tricking var en del av SM-veckan även förra året. Då gick tävlingarna av stapeln i Norrköping och publikintresset var stort. Även detta år hade flera nyfikna åskådare tagit sig ut i värmen för att få se när årets svenska mästare i tricking skulle koras.
Tävlingen avgjordes genom dueller, eller ”battles”, där deltagarna gick vidare i ett slutspelsträd tills de fyra främsta gjorde upp om medaljerna. En av de stora förhandsfavoriterna var den trefaldiga SM-mästaren, och förra årets silvermedaljör, Måns Rudfelt från Street Mentality Stockholm. Han tog sig enkelt hela vägen till final där han fick möta Joar Nixon från Norrköpings GF i ett mycket jämnt och spännande battle. När domslutet kom var juryn dock överens, tre av tre domare utsåg Måns till vinnare. Det blir hans totalt fjärde SM-guld i tricking.
– Jag trodde inte att jag skulle vinna i år, men det fanns en chans och jag tog den och körde mitt hårdaste, gick all in på alla mina kombos och det slutade med att jag vann, säger Måns som nämner att värmen påverkade mycket under tävlingen.
Silver gick till Joar Nixon, Norrköpings GF och bronsmedaljen till Alexander Bendiksen Skommar, GF Gymnos, som försvarade sitt brons från förra året.
Nyckelord
Kontakter
Sara AttermalmKommunikatörGymnastikförbundet
Tel:073- 868 23 95sara.attermalm@gymnastik.seBilder

Svensk Gymnastik - Rörelse hela livet
Gymnastikförbundet är en av Sveriges största idrottsorganisationer med 255 000 aktiva medlemmar i 912 föreningar över hela landet. Gymnastikförbundets vision är Rörelse hela livet. Till vår hjälp har vi en verksamhetsidé som tydliggör vårt gemensamma uppdrag och uttrycker kärnan i verksamheten; Svensk Gymnastik möjliggör för alla att träna, tävla och uppleva rörelseglädje. Rörelse är vårt språk.
Följ Gymnastikförbundet
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Gymnastikförbundet
EM-finaler i hopprep13.8.2026 14:24:29 CEST | Nyheter
Just nu pågår EM i hopprep och vi har ett antal svenska finalplatser med gymnaster från Kämpinge GF.
Artistisk gymnastik: Uttagningsbesked för EM i Zagreb28.7.2026 15:52:44 CEST | Pressmeddelande
Den 13-16 augusti avgörs EM i kvinnlig artistisk gymnastik och veckan efter, den 19-23 augusti avgörs EM i manlig artistisk gymnastik. Båda mästerskapen går i Zagreb, Kroatien. Nu är det klart vilka gymnaster som kommer att representera Sverige och i listan finns flera rutinerade gymnaster.
Svenska medaljer på NM i artistisk gymnastik25.7.2026 15:48:07 CEST | Pressmeddelande
NM i artistisk gymnastik avslutades med grenfinaler och det blev en bra dag på Åland för de svenska gymnasterna.
Sverige bäst i Norden i kvinnlig artistisk gymnastik23.7.2026 22:23:18 CEST | Pressmeddelande
Idag har den individuella mångkampen och lagtävlingen på NM i kvinnlig artistisk gymnastik genomförts på Åland och det blev en riktigt bra tävlingsdag för de svenska damerna som dominerade i Mariehamn.
Vincent Froiants tillbaka högst upp på pallen i parkour-SM27.6.2026 16:04:29 CEST | Pressmeddelande
Under lördagsförmiddagen avgjordes SM i parkour vid Sandgrundsudden i Karlstad som en del av SM-veckan. Vincent Froiants från Velox Freerun tog hem titeln efter en spännande finalomgång.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum