Schibsted stärker sin nordiska position – levererar starkare resultat
30.6.2026 11:00:00 CEST | Schibsted | Pressmeddelande
Schibsted genomförde 2025 sitt första hela verksamhetsår som självständigt mediebolag. Förvärven av TV4 i Sverige och MTV i Finland stärkte samtidigt koncernens position som Nordens ledande mediekoncern. Båda divisionerna, News Media och TV Media, levererade stark tillväxt i digitala intäkter och en betydande förbättring av lönsamheten under året.

Koncernens årsrapport offentliggjordes på tisdagen och visar att Schibsted har stärkt sin position på den nordiska mediemarknaden.
– 2025 var året då vi började se tydliga resultat av de förändringar vi genomgått sedan vi blev en självständig och renodlad mediekoncern sommaren 2024. Vi stärkte våra digitala intäkter, förbättrade lönsamheten och tog viktiga steg i utvecklingen av Schibsted som ett ledande nordiskt mediebolag, säger Schibsteds koncernchef Siv Juvik Tveitnes.
– Med TV4 och MTV som en del av Schibsted har vi tagit ett avgörande steg mot att bygga Nordens ledande mediekoncern – med fokus på nyheter, sport och underhållning, i text, ljud och video. Samtidigt fortsätter våra mediehus att stärka relationen till användarna genom kvalitetsjournalistik, starka berättelser och innovativa digitala produkter, säger Tveitnes.
Schibsteds rörelseintäkter ökade från 7 544 MNOK 2024 till 12 523 MNOK 2025, samtidigt som rörelseresultatet förbättrades från -40 MNOK till 586 MNOK. Siffrorna är dock inte direkt jämförbara med föregående år, eftersom TV4 och MTV konsoliderades in i koncernredovisningen från och med den 1 juli 2025.
Båda divisionerna befinner sig fortsatt i en omfattande omställning från traditionella affärsmodeller baserade på print och linjär-tv till digitala produkter och intäktsströmmar. Under 2025 levererade både News Media och TV Media stark tillväxt i digitala intäkter, medan den samlade intäktstillväxten var mer måttlig.
Både News Media-divisionen och TV Media-divisionen förbättrade lönsamheten avsevärt under året. Resultatförbättringen drevs i hög grad av effektiviseringsåtgärder, god kostnadskontroll och en högre andel digitala intäkter.
– Vi är nöjda med utvecklingen under 2025, men samtidigt medvetna om de utmaningar som ligger framför oss. Behovet av oberoende journalistik och trovärdiga medier har aldrig varit större. Samtidigt förändras mediebranschen snabbt, och både ny teknik, förändrade medievanor och ökad global konkurrens gör det viktigare än någonsin att fortsätta omställningen och innovationsarbetet i koncernen. För att lyckas är vi beroende av ramvillkor som gör det möjligt för nordiska mediehus att investera i journalistik, teknik och nya digitala produkter. Det är avgörande för att upprätthålla konkurrenskraften och säkerställa hållbara medieverksamheter även under de kommande åren, säger Tveitnes.
Nyckelord
Kontakter
Petter OvanderCommunications ManagerSchibsted, Sverige
Tel:+46 70 268 26 64petter.ovander@schibsted.comBilder

Länkar
Oberoende journalistik – det är vårt uppdrag
Schibsted är ägare av redaktionella medier och den största nyhetsförmedlaren i Norden. Med varumärken som VG, Aftonbladet, TV4, MTV, Aftenposten, Svenska Dagbladet och Podme informerar, engagerar och underhåller vi varje dag miljoner människor i Sverige, Norge och Finland.
Tillit har varit en grundsten sedan 1839, när Christian Schibsted startade ett litet tryckeri i Oslo. I nästan tvåhundra år har vår journalistik gett människor insikt och inflytande, byggt gemenskaper, avslöjat maktmissbruk och stärkt demokratier.
Från allra första början har vi omfamnat innovation och utmanat givna normer. Vi tror att kreativitet och nyfikenhet, och att utforska nya lösningar och teknologier, är avgörande för vår mission:
Our democracies depend on independent journalism. That’s our business.
Följ Schibsted
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Schibsted
Sju dagar kvar – här är de senaste rösterna i Radio Aftonbladet10.8.2026 07:01:00 CEST | Pressmeddelande
Sju dagar före premiären presenterar Radio Aftonbladet de senaste profilerna inför starten. Henrik Johnsson leder helgerna, Jenny Ågren ansluter till radioredaktionen och Martina Thun bildar par med Robert Aschberg under hösten. Samtidigt är de tre nyhetsprofiler som ska hålla lyssnarna uppdaterade genom hela sändningsdagen på plats.
Historisk förändring i FM-nätet - i natt tar Radio Aftonbladet över efter NRJ31.7.2026 07:01:00 CEST | Pressmeddelande
Radio Aftonbladet tar i natt över det nationella FM-nät som tidigare använts av NRJ – första steget mot lanseringen av Sveriges första kommersiella nyhetsradio. Fram till premiären den 17 augusti sänds trailers, och riktigt bra musik, i väntan på att ordinarie sändningar drar igång med hela redaktionen på plats.
Schibsted utökar erbjudandet för politisk annonsering med video2.7.2026 07:01:00 CEST | Pressmeddelande
Schibsted erbjuder nu politisk annonsering i video, display och native enligt EU:s nya transparensförordning TTPA. Lanseringen innebär att politiska aktörer kan använda samtliga digitala annonsformat inom Schibsteds plattformar med den transparens som krävs enligt det nya regelverket.
Sanna Samuelsson blir ny biträdande kulturchef på Aftonbladet1.7.2026 07:01:00 CEST | Pressmeddelande
Aftonbladet Kultur rekryterar Sanna Samuelsson som ny biträdande kulturchef. I hennes uppdrag ingår att hjälpa till med att leda arbetet på kulturredaktionen, vässa kulturdebatten och utveckla nya format för kritiken.
Schibsteds svenska mediehus utvecklades starkt under ett år av förändring30.6.2026 11:00:00 CEST | Pressmeddelande
Aftonbladet, Svenska Dagbladet, TV4 och Podme fortsatte att utveckla sina digitala affärer under 2025. Investeringar i journalistik, teknologi och nya innehållsformat präglade året, samtidigt som verksamheterna fortsatte sin omställning mot mer digitala intäktsströmmar.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum