Tjuvjakt gör årets "Allsångsscenen är din"
13.7.2026 09:00:00 CEST | Stiftelsen Skansen | Pressmeddelande
Den 28 juli får Skansens gäster uppleva en unik konsertkväll när Tjuvjakt tar över Sollidenscenen i årets upplaga av Allsångsscenen är din. Gruppen bjuder på en hel timme fylld av sina största hits direkt efter Allsång på Skansen.

– Stor ära att få en egen kväll på Allsången. Solliden är en scen som vuxit på oss och känns numera som hemmaplan, säger Tjuvjakt.
Hiphopkollektivet Tjuvjakt har under de senaste åren etablerat sig som ett av Sveriges mest uppskattade liveband, med en trogen publik och flera uppmärksammade låtar, däribland Tusen spänn, som nominerades till en Grammis 2026 i kategorin Årets låt.
Allsångsscenen är din är ett återkommande koncept där en utvald artist eller grupp får ta över Sollidenscenen för en egen konsert efter Allsång på Skansen. Konserten upplevs av Skansens gäster på plats och sänds även efter den ordinarie sändningen av Allsång på Skansen i SVT1 och SVT Play.
Allsång på Skansen ingår i ordinarie entré till Skansen och kan besökas med dagsbiljett eller årskort. För sittplats krävs en separat biljett, som köps via Ticketmaster.
För pressförfrågningar, pressbilder eller ackreditering vänligen kontakta SVT:s marknadsdesk på marknadsdesken@svt.se eller 08-784 86 01.
Nyckelord
Kontakter
Emelie StrömforsPressansvarig
Tel:0733031621emelie.stromfors@skansen.seBilder

Länkar
Om Skansen
Stiftelsen Skansen är ett friluftsmuseum, en djurpark och en levande mötesplats för firanden, evenemang och gemenskap – allt i en världsunik miljö mitt i hjärtat av Stockholm. Här möts kultur, natur och djur i miljöer som är skapade för att utforskas, om och om igen.
Skansen grundades 1891 och är en stiftelse med en rik historia och ett tydligt uppdrag: att bevara och levandegöra Sveriges natur och kultur. Verksamheten vilar på en folkbildande grund där historia, samtid och framtid ryms på en och samma plats. På Skansen får människor i alla åldrar möjlighet att uppleva Sveriges djur, natur och kulturarv på ett lustfyllt och lärorikt sätt.
Skansen är öppet för alla, varje dag hela året, och välkomnar årligen omkring 1,4 miljoner gäster från Sverige och världen.
Följ Stiftelsen Skansen
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Stiftelsen Skansen
Kall dusch, isglass och vila i skuggan – så svalkar sig djuren i sommarvärmen30.6.2026 10:45:00 CEST | Pressmeddelande
Isglass fylld med bär och nötter, svalkande duschar, skuggiga viloplatser och bad ute på Djurgården. Under värmeböljan får Skansens djur njuta av flera svalkande inslag under dagen.
Ängelholmsflorist skapar årets stora blomsterutställning på Skansen29.6.2026 13:35:00 CEST | Pressmeddelande
Ängelholmsbaserade floristen Sofie Danielsson-Söhr står bakom årets blomsterutställning på Skansen i Stockholm. Den 28 augusti öppnar utställningen "Det som slår rot – När naturen skriver vidare på människans berättelser" i den historiska miljön Skogaholms herrgård.
Sofie Danielsson-Söhr skapar årets blomsterutställning på Skansen29.6.2026 13:00:00 CEST | Pressmeddelande
Prisbelönta floristen Sofie Danielsson-Söhr står bakom årets blomsterutställning i Skogaholms herrgård på Skansen. Den 29 augusti öppnar Det som slår rot – När naturen skriver vidare på människans berättelser, där storskaliga blomsterinstallationer tar plats i herrgårdens historiska rum och låter naturen möta människans historia.
Från mjölkpaket till diskborste – fem enkla sätt att göra skillnad för Östersjön i sommar24.6.2026 13:00:00 CEST | Pressmeddelande
Sommaren är högsäsong för bad, båtliv och skärgårdsutflykter. Det är också en perfekt tid att ge Östersjön en hjälpande hand. Den goda nyheten är att det kan vara både enkelt, gratis och roligt. Kissa på land, stötta blåstången med din gamla diskborste eller bygg en vattenkikare och upptäck livet under ytan. Biologerna på Baltic Sea Science Center på Skansen delar fem enkla tips för sommaren.
Linda Pira, Dani M och Labyrint när Redline Recordings firar 30 år på Skansen24.6.2026 10:00:00 CEST | Pressmeddelande
När Redline Recordings firar 30 år samlas några av skivbolagets mest välkända artister på Skansen. Den 29 augusti bjuder Linda Pira, Dani M, Labyrint och Redline Sound System på en jubileumskonsert som uppmärksammar tre decennier av svensk hiphop.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum