Två pallplatser för A6 e-tron i Swedish Electric Car Championship
1.7.2026 16:44:53 CEST | Audi | Pressmeddelande
Efter 18 timmar och 9 minuters körning gick Team Audi i mål i Haparanda efter att ha startat i Ystad under gårdagen. Segermarginalen blev minsta möjliga när Audi-teamet körde in på en hedrande andra plats, endast 1 minut och 45 sekunder efter det vinnande teamet. Även tredjeplatsen intogs av en Audi A6 Sportback e-tron performance som visade upp sin styrka som långfärdsbil.

-Att köra SECC är både utmanande, lätt bisarrt och magiskt, speciellt under de ljusa nattimmarna. Precis som förra året lät vi bilen bestämma både rutt och laddstopp, vilket gjorde att vi körde hela vägen från Ystad till Stockholm på en enda laddning och gjorde första sträckans längsta stint, säger Pontus Lamberg från Audi Sverige.
Pontus Lamberg, som till vardags är ansvarig för digital marknadsföring på Audi Sverige, körde tävlingen för andra gången. I år tillsammans med Adam Nanne i en A6 Sportback e-tron performance med 77 mils räckvidd*, 100 kWh batteri (94,9 kWh netto) och möjlighet till snabbladdning med upp till 270 kW.
-Vår tanke med att ställa upp i tävlingen var att visa att det går att köra elbil även längre sträckor. Vi laddade bara i totalt 51 minuter vid 3 laddstopp för 742 kr. Det gick också väldigt snabbt och smidigt att starta laddningen tack vare att vi har Plug & Charge och laddkortet från Audi charging.
I år blev den totala körtiden något längre än under 2025 på grund av flera vägarbeten där de tävlande även fick lugna ned tempot bakom lotsbilar.
Segrare blev Jens och Victoria Lindqvist i en Mercedes CLA 250+ och tredjeplatsen intogs av ytterligare en A6 Sportback e-tron performance med Team Powtech (Anders Ekesbo & Lars Ekström).
*enligt WLTP
Nyckelord
Kontakter
Irene BernaldKommunikationschef
Tel:+46 (0)8-553 865 51Tel:+46 (0)705386551irene.bernald@audi.seBilder


Länkar
Om oss
Audi driver transformation och formar morgondagens mobilitet – med intelligenta, elektriska produkter.
Premiummärket finns tillgängligt på mer än 100 marknader med global produktion som omfattar 22 platser i 13 länder. Med ambitionen ”Vorsprung durch Technik” arbetar mer än 88 000 medarbetare inom Audi-koncernen med morgondagens mobilitet. Med mod, passion, ansvar och förtroende definieras över 100 år av biltillverkningstradition på nytt för framtiden. År 2026 kommer Audi att tävla i Formel 1 för första gången med sitt eget team och understryker dess motorsport-DNA. Audi-koncernen inkluderar även supersportbilstillverkaren Lamborghini, lyxmärket Bentley Motors och motorcykeltillverkaren Ducati. Audi Sverige ingår i Volkswagen Group Sverige AB. Läs mer om Audi-koncernen här.
Följ Audi
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Audi
Elbilsutmaningen Ystad-Haparanda. 160 mil på snabbast tid.29.6.2026 10:31:05 CEST | Pressmeddelande
Tisdag den 30 juni går startskottet för Swedish Electric Car Championship – en tävling där elbilar körs från Ystad till Haparanda på snabbast tid, i enlighet med rådande trafikregler. Efter premiären 2025 satsar Audi på nytt i år och ställer upp med en Audi A6 Sportback e-tron performance.
Audi A3 och RS 3 uppgraderas med ny interiör23.6.2026 11:20:03 CEST | Pressmeddelande
Audi A3 har varit en populär modell i generationer. Nu får modellserien en uppgradering med fokus på den nydesignade interiören med panoramadisplay och ett bredare utbud av förarassistanssystem, vilket gör serien ännu mer funktionell och digital.
Nya Audi A6 allroad – redo för alla underlag16.6.2026 11:06:07 CEST | Pressmeddelande
Nya Audi A6 allroad gör avtryck. I sin femte generation är den mer expressiv än någonsin. Karossen, som är 11 centimeter bredare, lättmetallfälgar upp till 21 tum och allroad-unika designelement ger den en imponerande närvaro. Utrustad med adaptiv luftfjädring och quattro-fyrhjulsdrift som standard behärskar nya A6 allroad alla underlag. Oavsett om det är med en treliters V6 TDI eller, för första gången, som laddhybrid, är båda drivlinorna elektrifierade för hög effektivitet och prestanda.
Premiär för tredje generationen av nya Audi Q79.6.2026 14:08:50 CEST | Pressmeddelande
Med nya Q7 bygger Audi vidare på ett framgångsrikt arv inom SUV-segmentet. Den tredje generationen är en flexibel följeslagare – såväl till vardags som på längre resor. Nya Audi Q7 bjuder på en unik kombination av rymdkänsla, kördynamik, komfort och teknik. Detsamma gäller exteriördesignen med sin kraftfulla siluett och digitala belysningsteknik. Med fem, sex eller sju säten ger Audi Q7 maximal flexibilitet där passagerarna även kan njuta av ett upplyst panoramasoltak med ställbar transparens. Kraften kommer initialt från en 3,0-liters V6 TDI-motor som levererar 299 hk (220 kW) med MHEV plus-teknik, där en generator stöttar drivlinan med upp till 24 hk (18 kW) extra effekt. En elektrisk kompressor bidrar även till kraften vid start. I Sverige börjar priset för Audi Q7 på 974.500 kr.
Audis VD Gernot Döllner: "Audi Nuvolari manifesterar våra teknologiska ambitioner"5.6.2026 14:01:05 CEST | Pressmeddelande
Strax före Monacos Grand Prix i helgen presenterades Audi Nuvolari– den snabbaste och mest kraftfulla supersportbilen i märkets historia. Förarna från Audi Revolut F1 Team, Nico Hülkenberg och Gabriel Bortoleto, var också närvarande vid presentationen av den nästan produktionsklara prototypen. Hülkenberg och Bortoleto har redan testat Audi Nuvolari själva och var imponerade. Nedan ger VD Gernot Döllner, CTO Rouven Mohr, Försäljningsdirektör Marco Schubert och Chief Creative Officer Massimo Frascella sina insikter om strategi, teknik och design för Audi Nuvolari.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum