Arla och Bröd & Salt inleder strategiskt samarbete
6.7.2026 06:00:00 CEST | Arla | Pressmeddelande
Bondeägda Arla blir ny strategisk mejeripartner till Bröd & Salt. Samarbetet omfattar både leveranser av mejeriprodukter och gemensam produktutveckling med målet att stärka erbjudandet inom café- och bagerisegmentet. En viktig del är att möta den växande efterfrågan på smakrika och hälsosamma alternativ, inte minst bland unga konsumenter.

– Bröd & Salt har byggt ett starkt och modernt koncept som attraherar många unga vuxna. Det ligger nära Arlas ambition att göra hälsosamma val mer tillgängliga för nästa generations konsumenter. Tillsammans kan vi utveckla erbjudandet ytterligare, skapa nya möjligheter för innovation och bidra till fortsatt tillväxt på den svenska café- och bagerimarknaden, säger Roberto Ordenes, försäljningschef för Foodservice på Arla.
Som en del av samarbetet levererar Arla mejeriprodukter som smör, mjölk och grädde till Bröd & Salts produktionsbageri. Samtidigt breddas sortimentet i kedjans caféer med utvalda produkter från Arla. Utbudet varierar mellan olika caféer och kan till exempel omfatta välkända favoriter som KESO® cottage cheese och Arla mild kvarg samt den nya proteinrika mjölkdrycken Shake Up.
– På Bröd & Salt har kvalitet alltid varit grunden i allt vi gör – oavsett om det handlar om våra råvaror, recepten eller upplevelsen i våra butiker. I Arla har vi en partner som delar samma höga ambitioner. Vi ser mycket fram emot att ta nästa steg tillsammans och fortsätta bygga något vi verkligen är stolta över, säger Annelie Vest, PR- och marknadschef på Bröd & Salt.
Om Bröd & Salt
Bröd & Salt grundades 2011 och är en av Sveriges snabbast växande café- och bagerikedjor. I dag har kedjan 29 caféer i Stockholm samt etableringar i Uppsala, Norrköping och Göteborg. All mat tillagas från grunden och sortimentet omfattar allt från frukost och kaffe till bageriprodukter, varma smörgåsar och en egen salladsbar. Ett urval av kedjans produkter säljs även i dagligvaruhandeln i Stockholmsområdet.
Nyckelord
Kontakter
Arla Sveriges presstjänst
Tel:070-884 42 90SEpress@arlafoods.comOm oss
Arla – böndernas eget mejeri
Arla är ett internationellt mejeriföretag och en kooperativ förening som ägs av cirka 7 300 mjölkbönder i Sverige, Danmark, Tyskland, Storbritannien, Belgien, Luxemburg och Nederländerna. Arla Sverige är hem åt klassiska varumärken som Arla Ko, Bregott, KESO® och Pucko. Arla är världens största producent av ekologiska mejeriprodukter och en av de starkaste aktörerna i den internationella mejerivärlden med försäljning i 166 länder. Arlas elva mejerier i Sverige köper 100 procent förnybar el och alla egna tunga transporter är fossilfria.
Följ Arla
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Arla
Arla höjer hållbarhetsersättningen och inför 27 nya poäng13.10.2026 06:00:00 CEST | Pressmeddelande
Arla utvecklar FarmAhead™ Ersättning för att ge bönderna fler möjligheter att minska gårdarnas klimatutsläpp. Från 2027 utökas modellen från 84 till 111 poäng och ersättningen per poäng höjs från 0,03 till 0,04 eurocent per kilo mjölk. Samtidigt införs sex nya områden som premierar klimatåtgärder på gårdsnivå.
Branschen har sagt sitt: Arla Proteinshake Choklad är Årets Dagligvara 20269.10.2026 11:13:49 CEST | Pressmeddelande
Arla Proteinshake Choklad utsågs i går till Årets Dagligvara 2026 vid DLF:s Höstmöte. Utmärkelsen delas ut av Svensk Dagligvaruhandel och vinnaren röstas fram av i dagligvarubranschen.
Arla fokuserar på ägarnas mjölk – avvecklar Falbygdens Ost5.10.2026 10:30:00 CEST | Pressmeddelande
Bondeägda Arla har beslutat att avveckla Falbygdens Ost i Falköping. Anläggningen har ingen egen ostproduktion och använder inte mjölk från Arlabönder. I stället bygger verksamheten huvudsakligen på import, lagring, förädling, delning och paketering av special- och dessertostar från olika delar av världen. Samtidigt fortsätter kooperativet att satsa på svensk mejeriproduktion.
Årets Kock 2026 är korad – Arla gratulerar Evelina Änggren2.10.2026 10:14:04 CEST | Pressmeddelande
I går avgjordes Årets Kock på Annexet i Stockholm. Efter en intensiv final korades Evelina Änggren till Årets Kock 2026 och svensk mästare i professionell matlagning. – Stort grattis till Evelina Änggren från hela Arla. Vi är stolta över att vara en del av en tävling som år efter år lyfter fram Sveriges främsta kocktalanger och bidrar till utvecklingen av svensk gastronomi, säger Cecilia Kocken, vd för Arla Sverige.
Proteinboomen fortsätter: Arla investerar ytterligare 310 miljoner kronor i Falkenberg1.10.2026 08:00:00 CEST | Pressmeddelande
Proteintrenden visar inga tecken på att avta. Nu investerar bondeägda Arla drygt 310 miljoner kronor i mejeriet i Falkenberg som producerar cottage cheese för både Sverige och stora delar av Europa. Satsningen ska öka kapaciteten, modernisera anläggningen och hjälpa till att stilla den växande aptiten på en av marknadens hetaste mejerikategorier.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum