Arla och Bröd & Salt inleder strategiskt samarbete
6.7.2026 06:00:00 CEST | Arla | Pressmeddelande
Bondeägda Arla blir ny strategisk mejeripartner till Bröd & Salt. Samarbetet omfattar både leveranser av mejeriprodukter och gemensam produktutveckling med målet att stärka erbjudandet inom café- och bagerisegmentet. En viktig del är att möta den växande efterfrågan på smakrika och hälsosamma alternativ, inte minst bland unga konsumenter.

– Bröd & Salt har byggt ett starkt och modernt koncept som attraherar många unga vuxna. Det ligger nära Arlas ambition att göra hälsosamma val mer tillgängliga för nästa generations konsumenter. Tillsammans kan vi utveckla erbjudandet ytterligare, skapa nya möjligheter för innovation och bidra till fortsatt tillväxt på den svenska café- och bagerimarknaden, säger Roberto Ordenes, försäljningschef för Foodservice på Arla.
Som en del av samarbetet levererar Arla mejeriprodukter som smör, mjölk och grädde till Bröd & Salts produktionsbageri. Samtidigt breddas sortimentet i kedjans caféer med utvalda produkter från Arla. Utbudet varierar mellan olika caféer och kan till exempel omfatta välkända favoriter som KESO® cottage cheese och Arla mild kvarg samt den nya proteinrika mjölkdrycken Shake Up.
– På Bröd & Salt har kvalitet alltid varit grunden i allt vi gör – oavsett om det handlar om våra råvaror, recepten eller upplevelsen i våra butiker. I Arla har vi en partner som delar samma höga ambitioner. Vi ser mycket fram emot att ta nästa steg tillsammans och fortsätta bygga något vi verkligen är stolta över, säger Annelie Vest, PR- och marknadschef på Bröd & Salt.
Om Bröd & Salt
Bröd & Salt grundades 2011 och är en av Sveriges snabbast växande café- och bagerikedjor. I dag har kedjan 29 caféer i Stockholm samt etableringar i Uppsala, Norrköping och Göteborg. All mat tillagas från grunden och sortimentet omfattar allt från frukost och kaffe till bageriprodukter, varma smörgåsar och en egen salladsbar. Ett urval av kedjans produkter säljs även i dagligvaruhandeln i Stockholmsområdet.
Nyckelord
Kontakter
Arla Sveriges presstjänst
Tel:070-884 42 90SEpress@arlafoods.comOm oss
Arla – böndernas eget mejeri
Arla är ett internationellt mejeriföretag och en kooperativ förening som ägs av cirka 7 300 mjölkbönder i Sverige, Danmark, Tyskland, Storbritannien, Belgien, Luxemburg och Nederländerna. Arla Sverige är hem åt klassiska varumärken som Arla Ko, Bregott, KESO® och Pucko. Arla är världens största producent av ekologiska mejeriprodukter och en av de starkaste aktörerna i den internationella mejerivärlden med försäljning i 166 länder. Arlas elva mejerier i Sverige köper 100 procent förnybar el och alla egna tunga transporter är fossilfria.
Följ Arla
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Arla
Arla på Altinget Debatt: Regeringen måste säkra finansieringen av lantbruksforskningen2.7.2026 06:00:00 CEST | Pressmeddelande
Om målet är en växande svensk mjölkproduktion och en starkare livsmedelsberedskap behöver regeringen säkerställa att den produktionsnära lantbruksforskningen får långsiktiga förutsättningar. Det skriver Marita Wolf, mjölkbonde och styrelseledamot i Arla och Stiftelsen Lantbruksforskning (SLF), samt Helena Markstedt, samhällspolitisk chef på Arla Sverige, i en debattartikel på Altinget. Läs debattartikeln i sin helhet nedan.
Arla byter förpackning – sparar 300 ton ny fossil plast per år30.6.2026 06:00:00 CEST | Pressmeddelande
Bondeägda Arla byter förpackning för Arla Protein 200 gram. Den nya bägaren består av minst 95 procent återvunnen plast och kompletteras med en limfri kartonghylsa som gör förpackningen enklare att återvinna. Förändringen minskar användningen av ny fossil plast med omkring 300 ton per år.
Mjölkpriset till bönderna höjs i juli26.6.2026 13:00:00 CEST | Pressmeddelande
Efter att ha legat still i juni höjs nu mjölkpriset till Arlabönderna. Den 1 juli ökar ersättningen för både konventionell och ekologisk mjölk med 16,6 öre per kilo.
Arla förlänger satsningen på tillämpad lantbruksforskning23.6.2026 08:00:00 CEST | Pressmeddelande
Arla och Stiftelsen Lantbruksforskning, SLF, har förnyat sitt avtal om finansiering av tillämpad lantbruksforskning. Avtalet innebär att omkring 9,5 miljoner kronor per år fortsatt avsätts till forskning som stärker konkurrenskraft och hållbarhet i svensk mjölkproduktion.
Från ko till klassrum: Arla lanserar nytt skolmaterial och testar nytt koncept för gårdsbesök i högstadiet17.6.2026 06:00:00 CEST | Pressmeddelande
Hur mycket äter en ko? Varför har den fyra magar – och hur blir gräs till mjölk i glaset? Med nya filmer, klassrumsövningar och ett pilotprojekt för högstadiet vill Arla ge fler barn och unga en inblick i svenskt lantbruk och hur maten produceras.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum