Skräpboten fyller femton år – används bara i var fjärde kommun
7.7.2026 07:40:00 CEST | Håll Sverige Rent | Pressmeddelande
Den 10 juli fyller den svenska skräpboten 15 år. Trots att nedskräpning är olagligt i hela Sverige har tre av fyra kommuner inte delat ut en enda skräpbot under 2026. Under årets första halvår utfärdades totalt 194 böter, där Malmö, Halmstad och Uppsala toppar statistiken.

Det är olagligt att skräpa ner i Sverige. Sedan juli 2011 kan man få 800 kronor i böter för “mindre nedskräpning”, som att slänga snabbmatsförpackningar, flaskor eller andra engångsartiklar. Sedan år 2022 omfattar boten även småskräp som cigarettfimpar, snusprillor och tuggummin.
– Boten är ett viktigt verktyg för att minska nedskräpningen och en tydlig signal om att nedskräpning inte är okej. Samtidigt måste vi arbeta förebyggande med lagstiftning, informationsspridning och beteendeförändring. Det är så vi stoppar skräpet, säger Josefin Carlring, vd på Håll Sverige Rent.
Sedan fimpar och prillor inkluderades i boten år 2022 har antalet böter för nedskräpning ökat över tid. Enligt Polismyndigheten har 194 böter utfärdats mellan januari och juni i år. Under samma period förra året bötfälldes 230 personer för nedskräpning. Under första halvåret 2026 har det endast delats ut skräpböter i 72 av landets kommuner, vilket innebär att det i tre av fyra kommuner inte utfärdats någon nedskräpningsbot alls.
– Risken att få en skräpbot är nära noll i större delen av Sverige, trots att det är olagligt att skräpa ner. Vi ser gärna att fler böter delas ut så det får samma förebyggande effekt som exempelvis en fortkörningsbot, säger Josefin Carlring.
Här delas flest skräpböter ut
Kommunerna med flest utdelade skräpböter januari till juni 2026
-
Malmö stad, 36 utdelade böter
-
Halmstads kommun, 15 utdelade böter
-
Uppsala kommun, 13 utdelade böter
-
Västerås stad, 8 utdelade böter
-
Huddinge kommun, 7 utdelade böter
Se listan över utdelade böter januari till juni 2026 – KLICKA HÄR
Antal utdelade skräpböter 2020–2026 (t.o.m juni)
|
ÅR |
2020 |
2021 |
2022 |
2023 |
2024 |
2025 |
2026 t.o.m juni |
|
UTDELADE BÖTER |
87 |
70 |
289 |
339 |
438 |
416 |
194 |
Se alla utdelade skräpböter per kommun och län 2023–2025 – KLICKA HÄR
Källa: Polismyndigheten
Nästan alla svenskar vet att det är olagligt att skräpa ner
Enligt en Novusundersökning från 2025 som Håll Sverige Rent låtit göra svarar nio av tio svenskar att de vet eller tror att nedskräpning är olagligt och kan leda till böter. Däremot känner bara sex av tio till att det även kan ge böter att slänga en cigarettfimp, och endast fem av tio vet att detsamma gäller för en snusprilla. Samtidigt är det bara en av tio som uppger att de har skräpat ner under det senaste året.
Tre sätt att slippa skräpböter
-
Skräpa inte ner – använd i stället närmsta papperskorg, en skräppåse, din ryggsäck eller ficka om du behöver göra dig av med skräp.
-
Byt ut vanliga produkter som ofta blir till skräp – exempelvis be om flergångsmugg till takeaway-kaffet i stället för engångsmugg eller ta med egen flergångspåse i stället för att köpa en plastpåse. Då är risken för nedskräpning mindre.
-
Om du röker, fimpa på rätt sätt – släck cigaretten ordentligt och släng den i en papperskorg. Eller använd en fickaskkopp. Även snusprillor ska slängas i papperskorg, inte på marken.
Nyckelord
Kontakter
Josefin CarlringvdHåll Sverige Rent
Tel:070-305 14 30josefin.carlring@hsr.seBilder

Om oss
Skräpet finns överallt – i staden, i naturen och i havet. Håll Sverige Rent arbetar för att förebygga och motverka nedskräpningen. Vi samlar kunskap, driver opinion och tar fram konkreta verktyg och lösningar för att stoppa skräpet.
Håll Sverige Rent är en ideell obunden stiftelse. Vi har 90-konto och är därmed en del av Svensk insamlingskontroll.
Organisationens namn skrivs Håll Sverige Rent, med stor begynnelsebokstav, i enlighet med svenska skrivregler för egennamn.
Följ Håll Sverige Rent
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Håll Sverige Rent
Två år med fastsatta korkar – så har det gått29.6.2026 07:50:00 CEST | Pressmeddelande
Det har nu gått två år sedan kravet om att plastkorkar ska sitta fast på dryckesförpackningar infördes i Sverige. Kravet är en del av EU:s engångsplastdirektiv och syftar till att minska nedskräpning av plast i natur och hav. Redan nu syns tecken på att lagen gett effekt i stadsmiljö: antalet skräpiga korkar har minskat med 62 % i svenska städer. Men på stränder längs Västerhavet är korkarna ett fortsatt vanligt skräp.
Pressinbjudan: Stor skärgårdssatsning uppmärksammas på Sandhamn under Gotland Runt 26 juni23.6.2026 08:30:00 CEST | Pressmeddelande
I samband med invigningen av Gotland Runt den 26 juni samlas aktörerna bakom initiativet ”I skärgården hjälps vi åt” på Sandhamn för att uppmärksamma sommarens stora satsning för en renare och mer hållbar skärgård.
Gå på hundpromenad i Almedalen – Håll Sverige Rent och Gotlands Kennelklubb uppmärksammar skräpets påverkan på djur22.6.2026 09:10:00 CEST | Pressmeddelande
Håll Sverige Rent bjuder tillsammans med Gotlands Kennelklubb in till en gemensam hundpromenad i Almedalen den 24 juni kl. 17.00. Syftet är att uppmärksamma hur skräp i vår miljö kan skada både husdjur och vilda djur – och hur enkla beteendeförändringar kan göra stor skillnad.
Mindre bajspapper i fjällen18.6.2026 10:00:00 CEST | Pressmeddelande
När Svenska Turistföreningens (STF) fjällstationerna nu öppnar för sommaren väntas tiotusentals människor ge sig ut på vandringslederna. En ny skräpmätning från Håll Sverige Rent och STF visar en tydlig förändring: bajspapper har nästan försvunnit som skräp i fjällen.
Tusentals serveringsställen bryter mot lagen15.6.2026 08:15:00 CEST | Pressmeddelande
Kaffe på språng är en självklar del av vardagen för många svenskar. Men trots att restauranger och kaféer sedan 1 januari 2024 måste erbjuda flergångmugg är det få som faktiskt gör det. Nu visar en ny Novusundersökning att tusentals serveringsställen inte följer lagen – och Sverige riskerar att missa det nationella minskningsmålet kring engångsmuggar och engångsmatlådor som ska uppnås redan i år.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum