Tetra Paks svenska hållbarhetsrapport 2025 är nu publicerad
9.7.2026 13:00:00 CEST | Tetra Pak | Pressmeddelande
Tetra Paks rapport visar hur bolaget bidrar till framtidens mer ansvarsfulla livsmedelssystem genom innovation, samarbete och minskad klimatpåverkan.

Några exempel på aktiviteter från året som gått:
- Stärkt livsmedelsberedskap genom bidrag till utvecklingen av den nya svenska beredskapsstandarden: Organisationers förmåga vid krigsfara och krig tillsammans med Svenska institutet för standarder (SiS).
- Främjad innovation inom framtidens livsmedel genom Biotech Heights, forsknings- och innovationshubben som drivs tillsammans med Lunds universitet och som fått flera nya partners under året.
- Ökat samarbete för hållbara livsmedelssystem, bland annat genom besök från en delegation med 25 EU-ambassadörer och uppdragschefer för samtal om framtidens livsmedel och förpackningar.
Marie Sandin, vd för Tetra Pak Sverige säger:
”I en tid präglad av geopolitisk oro, klimatförändringar och ökade krav på robusta livsmedelssystem är vårt uppdrag viktigare än någonsin. Vår ambition är inte bara att utveckla lösningar för säkra och tillgängliga livsmedel, utan också att vara en aktiv samhällsaktör som bidrar till långsiktig hållbarhet och konkurrenskraft. Genom att samla kompetens från akademi, näringsliv och offentlig sektor kan vi tillsammans påskynda utvecklingen och hitta nya lösningar på några av de mest komplexa utmaningarna som livsmedelssystemet står inför.”
Rapporten beskriver bland annat de framsteg Tetra Pak gjort på vägen mot nettonollutsläpp i den egna verksamheten till 2030. Detta genom fortsatt arbete med energieffektivisering, förnybar energi och minskade utsläpp. Den täcker även hur bolaget fortsätter att investera i medarbetares hälsa, utveckling och välbefinnande genom en rad hälsofrämjande aktiviteter med fokus på gemenskap och hållbara arbetsvanor.
Läs och ta del av fler svenska initiativ och resultat från året i den fullständiga rapporten:
Kontakter
Eva SchillerPR manager, Tetra Pak Norra Europa
Tel:+46 733 36 11 75eva.schiller@tetrapak.comFölj Tetra Pak
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Tetra Pak
Tetra Pak tilldelas EcoVadis Platinum för andra året i rad13.10.2026 10:30:00 CEST | Pressmeddelande
Företaget förbättrade sitt totala resultat till 87 av 100, jämfört med 85 av 100 året innan, och är därmed bland de 1 procent bästa, av de över 150 000 företag som bedömts globalt av EcoVadis.
Tetra Pak introducerar ny pappersbaserad förpackning för glass6.10.2026 09:00:00 CEST | Pressmeddelande
Förpackningslösningen innehåller upp till 85 procent papper och förnybart material. Utvecklad för att stötta kunders omställning till mer ansvarsfulla förpackningslösningar. Testas tillsammans med kunder i Europa, med planerad marknads introduktion fjärde kvartalet 2026.
Innovation och konkurrenskraft börjar på atomnivå9.9.2026 09:00:00 CEST | Nyheter
För Tetra Pak är förståelsen av material och deras egenskaper en viktig del av att utveckla framtidens livsmedels- och förpackningslösningar. I Lund finns MAX IV, en nationell forskningsanläggning där några av industrins mest konkreta utvecklingsfrågor kan undersökas på atomnivå.
Tetra Pak får prestigefyllt branschpris för femte året i rad2.9.2026 09:00:00 CEST | Pressmeddelande
Tetra Pak har tilldelats Kepner-Tregoe Excellence Award för Service Operations. Utmärkelsen uppmärksammar företagets arbete med att hjälpa livsmedels- och dryckesproducenter att förbättra produktivitet, driftsäkerhet och motståndskraft genom strukturerad problemlösning och kontinuerliga förbättringar.
Tetra Pak lanserar digital övervakning för glassproduktion15.7.2026 09:00:00 CEST | Pressmeddelande
Tetra Pak har, i samarbete med Axis Communications, utvecklat en ny digital lösning som ger glasstillverkare insyn i realtid i varje steg av produktionslinjen.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum