Är det ett vallöfte, S?
18.8.2026 06:00:00 CEST | Mag- och tarmförbundet | Pressmeddelande
Socialdemokraterna meddelade i måndags den 17 augusti att de vill "göra det billigare att hämta ut medicin" som en reaktion på regeringens tidigare höjning av egenavgiften i högkostnadsskyddet. Men systemet är fortfarande hårt mot patienterna och mjukt mot läkemedelsbolagen.

Mag- och tarmförbundet tog upp frågan i en debattartikel i Aftonbladet redan under Almedalsveckan. Förbundet pekade då även på den del av bilden som Socialdemokraterna nu utelämnar: att Tandvårds- och läkemedelsförmånsverket (TLV) samtidigt drog tillbaka sitt förslag om systematisk prispress på storsäljande läkemedel, efter kritik från läkemedelsindustrin.
- ”Det är bra att frågan lyfts under valspurten. Det är en symbolisk rättvisefråga. Men det är inte bara en enkel fråga om patienternas högkostnadsskydd. Det verkligt uppseendeväckande är att vi har ett system som så tydligt är hårt mot patienterna men mjukt mot läkemedelsbolagen”, säger Peter Eneroth, generalsekreterare på Mag- och tarmförbundet.
Kostnaderna för läkemedel har ökat med 36 procent de senaste tio åren. Att patienterna är med och drar sitt strå till stacken kan verka rimligt. Men då måste samma uppoffring kunna krävas av läkemedelsindustrin. TLV:s förslag byggde på den enkla principen att ett läkemedel som säljer mycket, och därmed kostar samhället mycket, ska prispressas regelbundet. När ett läkemedel säljer mycket kan läkemedelsbolagets intäkter fortsätta att vara stora även om priset pressas ned.
- "Det är fullt acceptabelt att framgångsrika och funktionella läkemedel får stor försäljning och kostar mer. Men när kostnaderna för det gemensamma blir mycket höga är det rimligt att staten regelbundet omprövar prissättningen. Ändå backade TLV från förslaget helt och hållet efter kritik från läkemedelsbranschen”, säger Peter Eneroth.
Mag- och tarmförbundet upprepar sina krav och riktar dem nu till samtliga riksdagspartier inför valet 2026:
- Återställ egenavgiften till nivåerna före den 1 juli 2025.
- Ge TLV i uppdrag att återinföra en modell för systematisk prispress på storsäljande läkemedel.
- "Varken Mikael Damberg eller Lena Hallengren ger något svar på om det här är ett vallöfte om en konkret återställning av egenavgiften till nivåerna före den 1 juli 2025, eller om det är en avsiktsförklaring utan åtagande”, avslutar Eneroth.
Nyckelord
Kontakter
Peter EnerothGeneralsekreterare
Tel:08-55 80 99 55peter.eneroth@magotarm.seLänkar
Om oss
Mag- och tarmförbundet är en partipolitiskt obunden organisation som arbetar för att de 1,5 miljoner svenskar som lever med mag- och tarmproblem ska kunna leva ett liv med god livskvalitet.

Följ Mag- och tarmförbundet
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Mag- och tarmförbundet
Nytt nummer av Allt om mage lyfter IBS och skam30.6.2026 11:10:24 CEST | Nyheter
IBS är en vanlig diagnos, men fortfarande något många har svårt att prata öppet om. I det nya numret av Mag- och tarmförbundets medlemsmagasin Allt om mage belyses hur IBS kan påverka vardag, livskvalitet och känslan av skam – liksom behovet av bättre stöd i vården.
Mag- och tarmförbundet i Aftonbladet: Staten är hårdare mot patienterna än mot läkemedelsbolagen25.6.2026 06:30:00 CEST | Pressmeddelande
I dag möts socialminister Jakob Forssmed (KD) och läkemedelsjättarnas branschorganisation Lif i Almedalen för att diskutera läkemedelspolitik. Men medan patienterna har fått höjda avgifter för läkemedel har staten mjuknat och backat från kraven på systematisk prispress mot läkemedelsbolagen.
IBS-sköterskor en lösning på läkarbristen24.6.2026 06:30:00 CEST | Pressmeddelande
Närmare en miljon svenskar kämpar med IBS i sin vardag. Trots att det är en av våra vanligaste mag-tarmsjukdomar är vägen till rätt diagnos och behandling ofta krokig. Det är vårdcentralen som ska ta hand om de allra flesta av dem. Men istället blir det ofta en karusell av korta punktinsatser och nya ansikten vid varje besök.
NU STARTAR TOALETTREVOLUTIONEN📣4.5.2026 08:00:00 CEST | Pressmeddelande
Unga Magars arvsfondsprojekt som jobbar för en magvänligare skola startar nu kampanjen Toalettrevolutionen! Nu kan du bidra med foto eller filmklipp från din eller ditt barns skoltoalett och bidra till förändring! I Sverige undviker många elever skoltoaletter som är ofräscha eller otrygga. Många barn och ungdomar lever med mag- och tarmsjukdomar. För dessa elever är tillgången till fungerande, trygga och tillgängliga toaletter inte en bekvämlighetsfråga utan en förutsättning för att kunna delta i skolan på lika villkor. Trots det ser verkligheten ofta annorlunda ut. Kunskapen om mag- och tarmsjukdomar behöver öka i skolmiljön. Elever nekas ibland att gå på toaletten när de behöver på grund av skolans regler. Många skoltoaletter håller dessutom en standard som gör att elever undviker dem helt, oavsett om man har magbesvär eller ej. Konsekvenserna kan bli oro, sämre koncentration och förvärrade magbesvär. Det här är inte värdigt en skola som ska vara till för alla. Varför fokus på skolto
Tarmcancer i fokus i årets första nummer av Allt om mage20.3.2026 08:00:00 CET | Pressmeddelande
Tarmcancer hos yngre ökar, samtidigt som vården tar viktiga kliv framåt. I nr 1 2026 av Allt om mage lyfts utvecklingen bland yngre, betydelsen av tidig upptäckt och framsteg inom diagnostik, behandling och uppföljning.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum