Naturskyddsföreningen

Historisk klimatdemonstration i Stockholm

24.8.2026 15:33:33 CEST | Naturskyddsföreningen | Pressmeddelande

Dela

Runt 50 000 människor gick i den stora klimatdemonstrationen i centrala Stockholm i söndags, samlade under devisen Enade för klimatet. Demonstrationen är en tydlig signal till politiker att många, många människor från olika delar av samhället vill ha en starkare klimatpolitik. Hela 280 organisationer deltog.

Foto: Maria Adelsköld

– Det var otroligt mäktigt och känslosamt att gå med i demonstrationen, som med mängder av deltagare och organisationer är historisk. Vi har vetat länge att det finns många som faktiskt vill ha en mer kraftfull klimatpolitik. Med demonstrationen blev det tydligt, säger Beatrice Rindevall, ordförande Naturskyddsföreningen.

Runt 50 000 demonstranter fyllde delar av centrala Stockholm under söndagen. Sång och dans blandades med känslosamma tal med allvarliga undertoner. En artist som drog ner massiva applåder var Siw Malmkvist som tillsammans med sitt barnbarn sjung låten ”Vår jord”.

Tåget gick från längs Dalagatan förbi Vasaparken, längs med Odengatan ner till Sveavägen och upp mot Sergels torg, för att ta svängen förbi Kungsträdgårdsgatan och avslutas på Gustav Adolfs torg. När de första deltagarna i demonstrationen nådde slutdestinationen hade inte de sista sektionerna i tåget börjat gå från Dalagatans början.

– I söndags fick vi verkligen se hopp skapas. För det händer något med människor när man går med i en stor demonstration och får känna kollektivets kraft och glädjen och lusten som föds när man agerar tillsammans. Det här är bara början, säger Sara Nilsson Lööv, Rebellmamma och Klimatpsykolog.

Demonstrationen är ett initiativ av Naturskyddsföreningen, Rebellmammor- och pappor samt Researchers Desk. Hela 280 organisationer var med.

Kontakter

Bilder

Siw Malmkvist med barnbarn
Siw Malmkvist med barnbarn
Foto: Maria Adelsköld
Ladda ned bild
Första ledet i demonstrationen
Första ledet i demonstrationen
Foto: Maria Adelsköld
Ladda ned bild
Orkester i demonstrationen
Orkester i demonstrationen
Foto: Maria Adelsköld
Ladda ned bild
Skylthav i demonstrationen
Skylthav i demonstrationen
Foto: Maria Adelsköld
Ladda ned bild
Skylthav i demonstrationen
Skylthav i demonstrationen
Foto: Maria Adelsköld
Ladda ned bild
Jättedocka i demonstrationen
Jättedocka i demonstrationen
Foto: Maria Adelsköld
Ladda ned bild
Foto: Naturskyddsföreningen
Ladda ned bild


Naturskyddsföreningen är Sveriges största miljöorganisation och en folkrörelse som sedan 1909 står upp för naturen.

Vi sprider kunskap, bildar opinion och påverkar beslutsfattare – lokalt, nationellt och globalt. 

Klimat, skog, jordbruk, miljögifter, vatten, hav och hållbar konsumtion är våra viktigaste arbetsområden. Bra Miljöval är vår miljömärkning och Sveriges Natur vår medlemstidning.

Följ Naturskyddsföreningen

Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.

Senaste pressmeddelandena från Naturskyddsföreningen

Miljontals kläder riskerar att bli engångsplagg19.10.2026 06:00:00 CEST | Pressmeddelande

Miljontals nyproducerade kläder används bara ett fåtal gånger, trots klädernas stora miljöpåverkan. Var femte person har under de tre senaste månaderna köpt kläder som de redan från början anar att de bara kommer att använda vid ett fåtal tillfällen. Och nästan fyra av tio köper nyproducerade plagg minst tredje månad eller oftare. Det visar en undersökning om drivkrafterna bakom klädkonsumtion som Naturskyddsföreningen tagit fram med hjälp av Beteendelabbet och Verian. Samtidigt visar nya siffror att textilkonsumtionen i Sverige ökar.

Naturtoppmöte: Globala mål nås inte13.10.2026 07:00:00 CEST | Pressmeddelande

Trots dagens allvarliga naturkris med stora förluster av biologisk mångfald verkar inte världens länder vara på väg att nå något av de globala mål som finns för att rädda naturen. Även Sverige har långt kvar. Det visar den globala översynen inför FN:s 17:e naturtoppmöte, som i år hålls i Jerevan, Armenien. På mötet kommer den mest centrala frågan vara hur målen för att rädda den biologiska mångfalden ska kunna nås. Mötet hålls 19–30 oktober, och Naturskyddsföreningen är på plats från den 25 oktober.

I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.

Besök vårt pressrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye