Alexandra - för Kvinnor & Hälsa

Nära 29.000 namn överlämnade: östrogenbristen har blivit en valfråga

28.8.2026 11:58:44 CEST | Alexandra - för Kvinnor & Hälsa | Pressmeddelande

Dela

Nära 29.000 personer står bakom Östrogenmarschens krav på en trygg och långsiktig tillgång till ordinerade hormonläkemedel. På onsdagen överlämnade Alexandra Charles och professor Helena Kopp Kallner namninsamlingen och kraven till socialminister Jakob Forssmed på Regeringskansliet. Samtidigt har klimakterievården och bristen på hormonläkemedel tagit plats i valrörelsen.

Alexandra Charles och professor Helena Kopp Kallner överlämnar Östrogenmarschens nära 29 000 namnunderskrifter till socialminister Jakob Forssmed.
Alexandra Charles och professor Helena Kopp Kallner överlämnar Östrogenmarschens nära 29 000 namnunderskrifter till socialminister Jakob Forssmed.

Från Östrogenmarschen till valrörelsen

Under våren och sommaren har Alexandra – för Kvinnor & Hälsa drivit frågan om de återkommande bristerna på östrogenläkemedel genom Östrogenmarschen, namninsamlingen och möten med beslutsfattare. Nu diskuteras både tillgången till hormonläkemedel och klimakterievården allt tydligare inför valet.

För föreningen är det betydelsefullt att en fråga som länge fått för lite politisk uppmärksamhet nu finns på valagendan. Men nästan 29.000 namn är också en påminnelse om att politiska besked måste leda till konkreta och långsiktiga förbättringar för de kvinnor som fortfarande inte kan känna sig trygga med att deras ordinerade behandling finns tillgänglig.

Onsdagens möte var en uppföljning av samtalet med socialministern under Almedalsveckan, då Östrogenmarschen genomfördes i Visby.

Alexandra Charles lyfte konsekvenserna för kvinnor som gång på gång tvingas söka efter den behandling de redan har fått ordinerad.

– Så många kvinnor lider i onödan och tvingas stanna hemma från jobbet. Det kostar både kvinnorna och samhället. Kvinnor vill kunna arbeta och fungera i vardagen. Då måste de ordinerade läkemedlen finnas tillgängliga. Ingen ska behöva jaga runt efter sin behandling, säger Alexandra Charles, ordförande för Alexandra – för Kvinnor & Hälsa.

Fyra krav överlämnades

Tillsammans med namninsamlingen överlämnades Östrogenmarschens fyra krav:

  • En trygg och långsiktig tillgång till ordinerade hormonläkemedel.
  • En läkemedelspolitik som förebygger brist och minskar risken för återkommande restnoteringar.
  • Större politiskt fokus på kvinnors hälsa och vårdbehov.
  • En jämlik tillgång till behandling som inte avgörs av ekonomi, kontakter eller möjligheten att söka vård utomlands.


Under mötet redogjorde Jakob Forssmed för det arbete som regeringen gett Läkemedelsverket och Tandvårds- och läkemedelsförmånsverket i uppdrag att genomföra för att förbättra tillgången till östrogenläkemedel. Han betonade att arbetet pågår och ska följas upp löpande.

Stora skillnader i vården måste minska

Samtalet handlade också om de stora skillnaderna i klimakterie- och kvinnohälsovården runt om i landet. Helena Kopp Kallner lyfte behovet av både ökad kompetens i primärvården och tillräckliga resurser inom specialistvården.

– Vi behöver en nationell satsning på kompetensen om kvinnohälsa i primärvården inklusive på barnmorskemottagningarna. Men de enheterna måste också ha fungerande stöd från gynekologer och kvinnoklinikerna. I dag är skillnaderna över landet stora. På vissa håll är resurserna så begränsade att kvinnor har svårt att få hjälp med endometrios, inkontinens och svår mensvärk. Detta är en situation vi måste ta oss ur, säger Helena Kopp Kallner, professor och överläkare i obstetrik och gynekologi.

För Alexandra – för Kvinnor & Hälsa är överlämningen av de överlämnade namnen inte slutpunkten. Föreningen kommer att fortsätta följa både tillgången till hormonläkemedel och de politiska besked som nu ges om kvinnors hälsa och klimakterievård.

Nyckelord

Kontakter

Bilder

Alexandra överlämnar de fyra kraven
Alexandra överlämnar de fyra kraven
Ladda ned bild
Alexandra framför kvinnornas röster och oro
Alexandra framför kvinnornas röster och oro
Ladda ned bild
Helena Kopp Kallner bidrog med sin expertis
Helena Kopp Kallner bidrog med sin expertis
Ladda ned bild
Jakob Forssmed lyssnade och besvarade frågor engagerat
Jakob Forssmed lyssnade och besvarade frågor engagerat
Ladda ned bild
Helena Kopp Kallner och Alexandra Charles nöjda efter mötet på Regeringskansliet - Socialdepartementet
Helena Kopp Kallner och Alexandra Charles nöjda efter mötet på Regeringskansliet - Socialdepartementet
Ladda ned bild
Ladda ned bild

Om oss

Alexandra – för Kvinnor & Hälsa är en av Sveriges största kvinnoorganisationer. Vi arbetar för att kvinnor, i alla åldrar, ska känna sig inkluderade och få bästa möjliga livskvalitet – hela livet. Vi skapar unika mötesplatser för att inspirera, informera och påverka. Dessutom stödjer vi forskning om kvinnors sjukdomar. Vi hette tidigare 1,6 miljonerklubben och grundades 1998. 

Följ Alexandra - för Kvinnor & Hälsa

Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.

Senaste pressmeddelandena från Alexandra - för Kvinnor & Hälsa

Östrogenmarschen, 100 000 frakturer och ojämlik vård: Alexandra för Kvinnor & Hälsa belyser kvinnors hälsa i Almedalen18.6.2026 12:02:30 CEST | Pressmeddelande

Hur kan vården bli mer jämlik? Varför dröjer diagnoser och behandlingar fortfarande för många kvinnor? Och vilka investeringar krävs för att förbättra folkhälsan och minska belastningen på vården? Det är några av de frågor som Alexandra – för Kvinnor & Hälsa lyfter under Almedalsveckan 2026 genom seminarier, möten och aktiviteter om bland annat diabetes, obesitas, osteoporos, klimakteriet och glaukom. På onsdagen genomförs också Östrogenmarschen – en manifestation för trygg tillgång till kvinnors ordinerade läkemedel.

I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.

Besök vårt pressrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye