Pilotprojekt för gemensamma nordiska förpackningar på engelska förlängs
2.9.2026 11:03:32 CEST | Läkemedelsverket | Pressmeddelande
Tillstånd för gemensamma nordiska engelskspråkiga förpackningar förlängs till den 1 januari 2035.

Alla tillstånd som beviljats för läkemedelsföretag att använda gemensamma nordiska engelskspråkiga förpackningar kommer nu att förlängas till 2035.
Sedan januari 2025 har de nordiska länderna drivit ett pilotprojekt med gemensamma nordiska förpackningar på engelska. Inom ramen för pilotprojektet kan läkemedelsföretag ansöka om tillstånd att använda engelskspråkig förpackning istället för förpackning på det nationella språket.
Syftar till att förbättra tillgången på viktiga läkemedel
Pilotprojektet startades som ett svar på brister av vissa viktiga läkemedel på de nordiska marknaderna, vilka är relativt små och därför mindre kommersiellt attraktiva. Att säkra tillräcklig leverans kan vara utmanande när tillverkare behöver producera separata förpackningar för flera olika språkmarknader.
– Vi hoppas att detta projekt kommer att bidra till att förbättra tillgången på viktiga läkemedel. Att ta bort nordiska språk från vissa förpackningar är möjligt eftersom bipacksedlar även på svenska finns tillgängliga elektroniskt. Dessa elektroniska bipacksedlar är alltid uppdaterade och alltid tillgängliga för både patienter och hälso- och sjukvårdspersonal, säger My Moberg som är direktör på Läkemedelsverket.
Förlängning av pilotprojektet för att ge industrin större förutsägbarhet
Huvudregeln är att läkemedelsförpackningar ska vara på det nationella språket. Samtidigt är gemensamma nordiska förpackningar som innehåller flera nordiska språk redan vanligt förekommande. Detta pilotprojekt tillåter utvalda läkemedel att använda engelska på både ytterförpackningen och i den tryckta bipacksedeln. Tillstånden som utfärdats inom ramen för pilotprojektet förlängs nu till 2035.
– Anledningen till att förlänga dessa tillstånd är att ge industrin större förutsägbarhet och en längre planeringshorisont, vilket uppmuntrar fler företag att delta i pilotprojektet. Ändringar av förpackningar tar tid att implementera och en längre tidshorisont är därför också viktig för att kunna göra en bra utvärdering av piloten", säger My Moberg.
Ändringen gäller även redan beviljade tillstånd
Förlängningen till 2035 gäller även tillstånd som redan har beviljats inom ramen för pilotprojektet. Företag som redan har fått tillstånd att använda gemensamma nordiska bipacksedlar kommer att få uppdaterade tillstånd från alla nordiska länder, med ett reviderat slutdatum, under den första hälften av september.
Nyckelord
Kontakter
Läkemedelsverkets presstjänst
Tel:018-18 36 25press@lakemedelsverket.seLänkar
Läkemedelsverket arbetar för att patienten, hälso- och sjukvården samt djursjukvården får tillgång till säkra och effektiva produkter och att de används ändamålsenligt och effektivt. Läkemedelsverkets vision är att vara en ledande kraft i samverkan för bättre hälsa.
Följ Läkemedelsverket
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Läkemedelsverket
Pressträff: Arbetet för ökad tillgång till östrogenläkemedel2.9.2026 09:27:00 CEST | Pressinbjudan
Läkemedelsverket och socialminister Jakob Forssmed bjuder in media till en pressträff för att informera om arbetet för att öka tillgången till östrogenläkemedel i Sverige. På pressträffen presenteras en nyhet.
Nationella läkemedelsstrategin samlar landets aktörer31.8.2026 08:55:00 CEST | Pressmeddelande
Sverige står inför stora möjligheter men också betydande utmaningar inom läkemedelsområdet. Nya behandlingar utvecklas samtidigt som ett förändrat omvärldsläge ställer högre krav på tillgång, beredskap och samverkan. Den 3 december samlas därför myndigheter, hälso- och sjukvård, patientorganisationer, akademi och industri till konferensen om Nationella läkemedelsstrategin.
Uppmaning till skolledningen: visa vår livsviktiga film31.8.2026 08:30:00 CEST | Pressmeddelande
De senaste fem åren har tonåringars självskador med läkemedel ökat med nästan 32 procent. En enkel åtgärd som försvårar en impulsiv självskadehandling är att låsa in hemmets mediciner. För att nå vårdnadshavare med det budskapet uppmanar nu Giftinformationscentralen landets skolor att visa en film på höstens föräldramöten.
Läkemedelsdomänen har övergått i Läkemedelsverkets ansvar27.8.2026 08:30:00 CEST | Pressmeddelande
Från och med den 24 augusti övergick ansvaret för kunskapsbanken Läkemedelsdomänen från Sveriges kommuner och regioner (SKR) till Läkemedelsverket, som numera har tjänsten tillgänglig på sin webbplats.
Stabil trend för luskamning – nästan fyra av tio föräldrar har kammat sina barn20.8.2026 09:30:16 CEST | Pressmeddelande
Nästan fyra av tio föräldrar har luskammat sina barn i åldrarna 2–12 år under det senaste året. Det visar en ny undersökning från Läkemedelsverket. Resultatet ligger på samma nivå som 2023. Samtidigt uppger nära en av tio föräldrar att de har upptäckt huvudlöss i sitt hushåll. Nu uppmanar Läkemedelsverket föräldrar att fortsätta vara uppmärksamma – särskilt när barnen träffas igen efter lov och ledigheter.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum