Blodcancerförbundet har startat en ny insamling med 90-konto
1.9.2026 13:33:35 CEST | Blodcancerförbundet | Pressmeddelande
- Utvecklingen inom blodcancerområdet har gått fort och gjort framsteg. Den nya insamlingen med 90-konto i Blodcancerförbundet ger oss möjlighet att arbeta utifrån dagens förutsättningar och behov, säger Sofia Segergren, Blodcancerförbundets generalsekreterare.

- Blodcancerförbundet verkar för personer med blodcancer och allvarliga blodsjukdomar. Det finns flera andra och större aktörer inom cancerområdet, som gör mycket bra för insamlingar till cancerforskning. Vår insamling kompletterar dessa genom att vi är en medlemsorganisation som arbetar för flera ändamål. Vi finns för de som liksom vi, vill fokusera på utvecklingen inom blodcancer och de behov som finns, säger Sofia Segergren, generalsekreterare för Blodcancerförbundet och fortsätter:
- Vi vill se fortsatt god utveckling inom blodcancerforskningen och att deltagande i kliniska studier naturligt ska erbjudas patienterna om sådana finns tillgängliga. Vi vill också se att blodcancervården och rehabiliteringen blir jämlik i hela Sverige och att nya behandlingar ska komma patienterna till del så snart som möjligt. Det är viktiga frågor för oss.
Insamlingens ändamål
Blodcancerförbundets stadgar ger möjlighet att arbeta utifrån dagens förutsättningar och behov, för följande breda ändamål:
• forskning och utveckling inom området blodcancer och andra allvarliga blodsjukdomar
• opinionsbildning och informationsverksamhet
• stöd till blod- och blodcancersjuka samt deras närstående
Bakgrund
Förbundet har tidigare haft en insamling i Stiftelsen Blodcancerfonden. Stiftelsens stadgar från 1980-talet har gjort det svårt att arbeta effektivt och de matchade heller inte den snabba utvecklingen som skett inom blodcancerområdet.
I och med starten av förbundets nya insamling avslutas den aktiva insamlingen till stiftelsen Blodcancerfonden. Men fonden finns kvar en period och delar ut medel till forskning och utbildning inom hematologi, tills medlen är slut och fonden är tom.
Nya 90-kontot med swishnumret till Blodcancerförbundets insamling
· 90-kontonummer: 900-9986
· Swishnummer: 900-9986
Läs mer på vår hemsida om olika möjligheter för dig att bidra och stödja vår livsviktiga verksamhet:www.blodcancerforbundet.se/stod-oss/
Kontroll och granskning för tryggt givande
Ett 90-konto utfärdat av Svensk Insamlingskontroll innebär att minst 75 procent av de totala intäkterna går direkt till verksamhetens ändamål samt att årsredovisningen granskas av en utomstående revisor.
Läs mer på Svensk Insamlingskontrolls webbplats: https://www.insamlingskontroll.se/
Håkan Sjunnesson / kommunikatör Blodcancerförbundet
Nyckelord
Kontakter
Sofia SegergrenGeneralsekreterareBlodcancerförbundet
sofia@blodcancerforbundet.seHåkan SjunnessonKommunikatörBlodcancerförbundet
Tel:070 273 89 72hakan@blodcancerforbundet.seBilder




Länkar
Om oss
Blodcancerförbundet är Sveriges enda patient- och intresseorganisation som fokuserar på enbart blod- och blodcancersjukdomar. Vi har drygt 5000 medlemmar i lokalföreningar runt om i Sverige, som är patienter, anhöriga/närstående och stödmedlemmar.
Blodcancerförbundet finns till för de som drabbats av blodcancer eller annan allvarlig blodsjukdom, deras anhöriga/närstående och personal inom hematologin, blodcancervården.Vi är en demokratisk, ideell rikstäckande patient- och medlemsorganisation. För att driva våra frågor med mer styrka samarbetar vi med andra aktörer och är medlemmar i: Funktionsrätt Sverige , Nätverket mot cancer , EUPATI Sverige, Giva Sverige och ATMP Sweden.
Vi ser oss själva som ”blodcancerberördas röst utåt” och arbetar aktivt, engagerat och långsiktigt för att bidra till en bättre vardag, vård och rehabilitering för landets blod- och blodcancerdrabbade.
Genom vår insamlingsverksamhet till blodcancerforskning och medlems- och påverkansarbete, bidrar vi själva till att livsviktig forskning och utveckling genomförs.

Följ Blodcancerförbundet
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Blodcancerförbundet
Faktafyllda Blodcancerdagen 2026 om rehabilitering, historia och nya blodcancerbehandlingar15.10.2026 10:54:30 CEST | Nyheter
Blodcancerdagen 2026 gav mersmak! Över 100 personer var på plats i Stockholm och lika många deltog i direktsändningen på Blodcancerförbundets Youtubekanal. En dag med bredd. Om hematologihistorien, forskning, rehabilitering, nya behandlingar och starka positiva berättelser. "Att leva med någon av alla de över 100 blodcancerdiagnoserna är något som förbundet vill ska bli mer synligt i samhället", säger generalsekreteraren Sofia Segergren.
Globala blodcancermånaden är september för ökad kunskap7.9.2026 11:38:57 CEST | Nyheter
September är den internationella blodcancermånaden. Flera av blodcancerdiagnoserna har internationella Global Awareness Days, för att sätta forskning, behandling och livet med en blodcancerdiagnos i fokus. Blodcancerförbundet är Sveriges enda patient- och intresseorganisation som fokuserar på enbart blod- och blodcancersjukdomar.
Globala leukemi-dagen idag den 4 september - nya innovativa läkemedel gör stor positiv behandlingsskillnad4.9.2026 12:39:30 CEST | Pressmeddelande
Idag den 4 september uppmärksammar vi, liksom våra globala systerorganisationer, leukemidiagnoserna. Forskningen inom leukemiområdet har gjort stora framsteg och nya "science fiction-liknande" innovativa behandlingar har blivit verklighet. Men varför får inte behövande patienter tillgång till dessa?
Blodcancerförbundet gav patientperspektivet på IHE Forum4.9.2026 08:53:31 CEST | Pressmeddelande
Under IHE Forum i Lund 3-4 september med tema "Sveriges läkemedelssystem i förändring", medverkade Blodcancerförbundets generalsekreterare Sofia Segergren. Hon pekade på blodcancerpatienternas kritiska situation när det gäller oumbärliga, innovativa och kostsamma men revolutionerande nya läkemedel.
Patienten måste vara i centrum för sin egen vård10.6.2026 10:34:25 CEST | Pressmeddelande
Patientriksdagen 2026 lanserar idag ett manifest. Det innehåller tre krav till ansvariga inom vårdpolitiken med huvudbudskapet, att patienterna måste vara i centrum: Dagens "vårdlotteri" måste avskaffas för en jämlik och rättvis vård, tillgången till innovationer behöver snabbas på och en trygghet för patienter i kristider måste garanteras.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum