Politikerna tävlar om plånboken – men hushållen bråkar om vardagspusslet
7.9.2026 07:00:00 CEST | SBAB Bank | Pressmeddelande
En majoritet tror inte att människor med mycket pengar generellt är lyckligare än de som har mindre. Pengar är heller inte den vanligaste orsaken till konflikter i relationer. I stället är det vardagspusslet och fördelningen av hushållsarbetet som skapar flest konflikter. Det visar SBAB:s senaste undersökning, samtidigt som plånboksfrågorna tycks stå i centrum inför valet.

Pengar gör inte människor lyckligare
Enligt SBAB:s senaste undersökning tror en majoritet (52 procent) av svenskarna inte att de som har mycket pengar generellt sett är lyckligare än människor som har mindre pengar. 32 procent tror att de med mycket pengar är lyckligare, medan 13 procent är osäkra. Samtidigt visar undersökningen, i en annan fråga, att ungefär lika många tror att just de skulle bli lyckligare av mer pengar som inte tror att de skulle bli det (45 respektive 44 procent).
– Resultatet visar att många gör en tydlig skillnad mellan pengar och lycka. En majoritet tror inte att människor generellt blir lyckligare av att ha mycket pengar. Men när frågan handlar om den egna lyckan blir bilden splittrad och i princip helt jämnt fördelad. Det tyder på att sambandet mellan pengar och välbefinnande är betydligt mer komplext än att mer pengar automatiskt skulle innebära högre livskvalitet, säger SBAB:s privat- och boendeekonom Linda Hasselvik.
Fler bråkar om tiden än om pengarna
En tredjedel har bråkat om pengar med sin partner. Det sker dock för de flesta bara några gånger per år eller mer sällan än så (se diagram 1). När det bråkas om pengar är det oftast relaterat till vardaglig konsumtion och shopping (se diagram 2). Det är betydligt vanligare att bråka om hushållsarbetet och vardagspusslet än om pengar. Medan bara 8 procent uppger att pengar är den vanligaste konfliktorsaken anger 35 procent vardagspusslet och 28 procent hushållsarbetet.
– Pengar lyfts ofta fram som en vanlig källa till konflikter i relationer. Vår undersökning visar dock att betydligt fler bråkar om vardagspusslet och hushållsarbetet. Det tyder på att många av de konflikter som uppstår i vardagen handlar om hur tiden ska räcka till snarare än om ekonomin i sig, säger Linda Hasselvik.
Hushållens ekonomi står högt på den politiska dagordningen
Resultaten av SBAB:s undersökning kommer samtidigt som just hushållens ekonomi står högt på den politiska dagordningen inför valet. Flera partier har presenterat förslag om bland annat skattesänkningar, lägre bolåneräntor, höjda barnbidrag, slopade förskole- och fritidsavgifter och andra åtgärder som syftar till att stärka hushållens ekonomi.
– Hushållens ekonomi är givetvis viktig och därför är det naturligt att plånboksfrågorna får stort utrymme inför valet. Samtidigt visar vår undersökning att många av de saker som påverkar människors vardag, relationer och välbefinnande handlar om mer än pengar. För många hushåll verkar det vara minst lika viktigt att få tiden, ansvaret och familjelivet att gå ihop. Det är betydligt svårare att mäta än pengar i plånboken, men inte nödvändigtvis mindre viktigt, säger Linda Hasselvik.
Om undersökningen:
Enkätundersökningen genomfördes av Sifo på uppdrag av SBAB den 19–23 augusti. Drygt 1 000 individer mellan 18–79 år svarade.
Se diagram i bifogat pressmeddelande (pdf).
Nyckelord
Kontakter
Catharina HenrikssonPresschefSBAB
Tel:+46 76 118 79 14catharina.henriksson@sbab.seLinda HasselvikPrivat- och boendeekonomSBAB
Tel:070-561 21 47linda.hasselvik@sbab.seDokument
Om SBAB
SBAB:s affärsidé är att med nytänkande och omtanke erbjuda lån och sparande samt andra tjänster till privatpersoner, bostadsrättsföreningar och fastighetsbolag i Sverige. SBAB bildades 1985 och ägs av svenska staten. Bostadssajten Booli och Hittamäklare är en del av SBAB:s trygga och enkla tjänster för bolån och boendeekonomi utan krångel. SBAB prioriterar fyra av FN:s globala hållbarhetsmål (8, 11, 12 och 13) inom ramen för Agenda 2030. Målen utgör en integrerad del av SBAB:s hållbara styrmodell och dagliga arbete. Läs mer på sbab.se.
Följ SBAB Bank
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från SBAB Bank
Färre tror på stigande bostadspriser3.9.2026 07:00:00 CEST | Pressmeddelande
Färre bostadsägare tror på stigande bostadspriser det kommande året. I årets tredje kvartal tror 48 procent att priserna ska stiga på ett års sikt, jämfört med 52 procent föregående kvartal. I genomsnitt väntar sig bostadsägarna att priserna ska vara 1,9 procent högre om ett år och 4,7 procent högre om tre år. Det kan jämföras med 2,0 respektive 4,6 procent vid mätningen föregående kvartal.
Bostadspriserna studsade upp igen i augusti – i synnerhet lägenhetspriserna i Storstockholm och Norra Sverige2.9.2026 07:00:00 CEST | Pressmeddelande
Bostadspriserna steg med 1,9 procent i augusti för Sverige som helhet: lägenhets-priserna med hela 4,1 procent och huspriserna med mer måttliga 0,8 procent. Lägenheter i Storstockholm tog igen nästan hela det stora pristappet från i juli, och i Norra Sverige var prisuppgången ännu lite större. Lägenhetspriserna steg i fem av sex regioner medan huspriserna steg respektive sjönk i tre regioner vardera. Prisuppgången för lägenheter var klart större än vad som är normalt för en augustimånad och trenden var positiv för både lägenheter och hus. Detta visar SBAB Booli Housing Price Index (HPI).
Lättare att köpa bostad efter en separation – om du är man25.8.2026 07:00:00 CEST | Pressmeddelande
SBAB har undersökt möjligheten för en ensamstående förälder att köpa en genomsnittlig trea efter en separation i landets 25 största kommuner. Lägre amorteringskrav, högre disponibla inkomster och en relativt svag boprisutveckling har förbättrat förutsättningarna jämfört med tidigare. Samtidigt är skillnaderna mellan kvinnor och män fortsatt stora. Män har råd att köpa en genomsnittlig trea i sju kommuner, medan kvinnor inte har råd i någon av de 25 kommunerna.
Kraftigt ökad sannolikhet för två styrräntehöjningar redan i år18.8.2026 07:00:00 CEST | Pressmeddelande
Med en öppning av Hormuzsundet i september bör inflationstrycket inte bli så högt att det tvingar Riksbanken att höja styrräntan i närtid. Det har varit grunden för SBAB:s två senaste ränteprognoser. En öppning av sundet i närtid framstår dessvärre som alltmer osannolik. För att undvika att förhöjda olje- och drivmedelspriser och andra inflationsdrivande faktorer till följd av detta smittar av sig i ett bredare inflationstryck i svensk ekonomi, bör Riksbanken höja styrräntan både i november och december. Blir det så kommer den rörliga bolåneräntan att öka med en halv procentenhet fram till årsskiftet. Det är de huvudsakliga slutsatserna i Boräntenytt nr 4, 2026.
Stillastående temperatur på bostadsmarknaden i juli11.8.2026 07:00:00 CEST | Pressmeddelande
SBAB/Booli:s indikator Bomarknadstempen, som mäter hur lätt det är att sälja en bostad, visar att temperaturen på den svenska bostadsmarknaden som helhet stod stilla i juli. Tempen för hus steg medan den föll för lägenheter. Husmarknaden ligger närmast att uppnå normal temperatur.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum