Svenskt projekt ska rädda tusentals barn i Haiti från kriminella gäng
8.9.2026 08:00:00 CEST | Amnesty International Sverige | Pressmeddelande
I september 2026 startar UNICEF och Amnesty International ett nytt gemensamt projekt på Haiti för att förhindra att barn rekryteras till kriminella gäng. Projektet finansieras med 22 miljoner från Postkodlotteriet och ska utöver förebyggande insatser ge skydd och stöd till barn som redan utnyttjas i farliga roller som soldater, vakter, kurirer och vapenbärare, samt bidra till att de vuxna som är ansvariga för övergreppen ställs till svars.
Projektet Hopp för Haitis barn – en framtid fri från gängvåld är det första samarbetet i sitt slag mellan UNICEF och Amnesty International. Genom att kombinera UNICEFs långa erfarenhet av barnskydd och närvaro i Haiti med Amnestys expertis inom mänskliga rättigheter, dokumentation av övergrepp och ansvarsutkrävande ska tusentals barn kunna skyddas från våld och ges möjlighet att återta sin framtid, samt att de vuxna som utnyttjar barn ska ställas inför rätta.
– Barn ska få vara barn. De ska få leka, gå i skolan och drömma om framtiden. Ingen barndom ska präglas av våld och otrygghet. Därför är jag så glad för att vi, tillsammans med Amnesty och tack vare Postkodlotteriet, kan se till att fler barn på Haiti får den trygghet och framtid de har rätt till, säger Pernilla Baralt, generalsekreterare för UNICEF Sverige.
– När barn tvingas bära vapen, utsätts för våld eller berövas sin skolgång handlar det om allvarliga kränkningar av mänskliga rättigheter. Genom det här projektet ska vi både stärka skyddet för barn och verka för att de som begår övergrepp ställs till svars, säger Anna Johansson, generalsekreterare för Amnesty International, Sverige.
Gängvåldet sliter sönder Haiti
Haiti har i decennier varit det fattigaste landet i regionen, och de senaste åren har situationen, särskilt för barnen i landet, förvärrats ytterligare.
Väpnade kriminella gäng kontrollerar delar av landet och de terroriserar familjer, stadsdelar och byar i sin kamp om territorium och kontroll. Främst i huvudstaden Port-au-Prince, men även i andra regioner. De väpnade grupperna har skurit av viktiga transportleder från huvudstaden till resten av landet, vilket har förstört människors försörjningsmöjligheter, lamslagit livsviktig samhällsservice och hindrat humanitär nödhjälp.
Barn och familjer utsätts för brutalt våld från väpnade grupper. Barn dödas eller skadas på väg till skolan, samtidigt som kvinnor och flickor utsätts för extremt sexuellt våld. Närmare 1,5 miljoner människor har tvingats på flykt från sina hem, hälften av dem barn. Hundratals skolor och sjukhus har stängts.
Många barn tvingas ansluta sig till väpnade grupper, antingen för att kunna försörja sina familjer eller på grund av hot och våld. Det är också vanligt att barn ansluter sig till sådana grupper efter att ha skilts från sina familjer, som enda sätt att få skydd och överleva.
En väg ut
Genom projektet Hopp för Haitis barn - en framtid fri från gängvåld och kriminalitet kommer UNICEF och Amnesty tillsammans arbeta för att förhindra att barn används och utnyttjas av kriminella gäng. Projektet bygger på tre kompletterande delar:
-
Förebygga rekrytering av barn till väpnade grupper genom utbildningsinsatser, informationskampanjer och stöd till barn, familjer och lokalsamhällen.
-
Skydda, rehabilitera och återintegrera barn som rekryterats eller riskerar att rekryteras, genom bland annat psykosocialt stöd, utbildning och återförening med familjer där det är möjligt.
-
Stärka ansvarsutkrävandet för övergrepp mot barn genom dokumentation, påverkansarbete och stöd till utredningar av allvarliga människorättsbrott.
Projektet ska bland annat nå 5 000 barn i riskzonen och 10 000 personer i lokalsamhällen med förebyggande insatser. Därutöver ska 2 000 särskilt utsatta barn som bor i högriskområden eller på platser för internflyktingar få stödinsatser. Dessutom ska 600 barn med koppling till väpnade grupper få stöd för rehabilitering och återintegrering, samtidigt som 12 haitiska civilsamhällesorganisationer får stärkt kapacitet att skydda barns rättigheter.
Genom systematisk dokumentation, bevisinsamling och stöd till utredningar ska projektet också bidra till att allvarliga övergrepp mot barn kan utredas och lagföras, så att ansvariga ställs till svars. Projektet pågår under 30 månader och finansieras med 22 miljoner kronor från Postkodlotteriet.
Ett unikt partnerskap
UNICEF och Amnesty International har olika men kompletterande roller i projektet. UNICEF leder arbetet med barnskydd, förebyggande insatser, rehabilitering och återintegrering. Amnesty bidrar med utredningar, dokumentation av människorättskränkningar, internationellt påverkansarbete och insatser för att motverka straffrihet.
Tillsammans ska organisationerna också stärka lokala haitiska organisationer och människorättsförsvarare som arbetar i frontlinjen för att skydda barn från våld och rekrytering. Målet är att bidra till ett Haiti där fler barn får möjlighet att växa upp i trygghet, gå i skolan och forma sin egen framtid.
Nyckelord
Kontakter
Amnesty International SverigePRESSJOUR
Tel:0704330916press@amnesty.seOm oss
Amnesty International är en oberoende internationell organisation som arbetar för att mänskliga rättigheter ska gälla alla, nu och i framtiden. Genom att avslöja kränkningar och skapa uppmärksamhet och opinion sätter vi press på regeringar och makthavare runt om i världen.
Läs mer om vårt globala arbete på www.amnesty.org,där hittar du också alla de nyheter, blixtaktioner och rapporter vi publicerar.
Följ Amnesty International Sverige
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Amnesty International Sverige
Unga från över 20 länder möts i Sverige för att försvara mänskliga rättigheten i den digitala tidsåldern13.8.2026 10:38:42 CEST | Pressmeddelande
Sociala medier har blivit en av vår tids viktigaste arenor för organisering och opinionsbildning, men också för desinformation, övervakning och hat. Den 17–21 augusti samlas unga människorättsaktivister från över 20 länder i Stockholm för att hitta nya sätt att försvara mänskliga rättigheter. Amnesty International Sverige står värd för European Youth Meeting.
Sverige fälls för diskriminering av utsatta EU-medborgare26.6.2026 10:03:51 CEST | Pressmeddelande
Den svenska staten bryter mot sina internationella åtaganden att tillgodose alla människors rätt till vård utan diskriminering. Det fastslår Europeiska kommittén för sociala rättigheter som går på Amnesty Internationals och Läkare i Världens linje och fäller Sverige för att ha nekat *utsatta EU-medborgare tillgång till vård på lika villkor.
Omvärlden måste stoppa Israels etniska rensning av palestinier och annektering av Västbanken.10.6.2026 11:00:30 CEST | Pressmeddelande
Det internationella samfundets tystnad och brist på handling gentemot Israels brott, inklusive folkmord och apartheid, har möjliggjort för de israeliska myndigheterna att eskalera sin brutala kampanj för att tvångsförflytta palestinier och utvidga sin kontroll över mark på Västbanken med annektering som mål. Det konstaterar Amnesty International i sin nya rapport som publiceras idag.
Antalet avrättningar 2025 steg till det högsta antalet på 44 år18.5.2026 02:00:00 CEST | Pressmeddelande
Antalet avrättningar under 2025 steg till den högsta siffran som Amnesty International har registrerat sedan 1981, med 2 707 avrättade personer i 17 länder, enligt den senaste årsrapporten från organisationen om den globala användningen av dödsstraffet.
Amnesty: Sverige backar i grundläggande rättigheter21.4.2026 06:00:00 CEST | Pressmeddelande
Sverige beskrivs ofta som ett land där mänskliga rättigheter fortfarande står starka, men i Amnestys årsrapport, som publiceras idag, framträder en mer komplex bild av läget i Sverige. På flera områden sker förändringar som var för sig verkar begränsande, men som tillsammans riskerar att försvaga rättigheterna i praktiken.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum