PISA-resultat visar på svensk kunskapskollaps
8.9.2026 10:57:01 CEST | Teknikföretagen | Pressmeddelande
Pia Sandvik, VD Teknikföretagen kommenterar dagens PISA-resultat.

- Det här är en kunskapskollaps för Sverige, som riskerar att påverka vårt land i generationer. Det måste nu mötas med kraftfulla, omfattande reformer på utbildningsområdet och en politisk handlingskraft. Annars riskerar Sveriges ställning som innovativ stormakt att hotas på allvar, säger Pia Sandvik, VD Teknikföretagen.
- Vi behöver reformera gymnasieskolan i grunden. Omvandla STEM-strategin till konkreta, genomförbara reformer. Satsa mer pengar på matematik och naturvetenskap och göra det mer attraktivt att välja dessa ämnen, både som lärare och elever. Sverige behöver också, likt andra framgångsrika länder här, tydliga nationella mål att arbeta mot, fortsätter Pia Sandvik.
- Vi har sett en nedåtgående trend allt för länge, men det här går att förändra, andra har gjort det med framgång. Men då måste vi göra mer nu. Att inte agera på de här siffrorna är att svika dagens och morgondagens unga. Men det skulle också riskera Sveriges ställning som kunskapsnation och innovativ stormakt, eftersom det blir omöjligt för industrin att hitta rätt kompetens om den här utvecklingen fortsätter, avslutar Pia Sandvik.
Nyckelord
Kontakter
Jonas NyströmPresschef
Tel:+46 8 782 0826jonas.nystrom@teknikforetagen.seVI ÄR TEKNIKSVERIGE
Den svenska teknikbranschen driver innovation, skapar arbetstillfällen och banar väg för framtidens hållbara lösningar. Tillsammans är vi en kraft att räkna med.
Följ Teknikföretagen
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Teknikföretagen
Teknikföretagen välkomnar Skolverkets förslag om färre platser på högskoleförberedande program21.10.2026 09:50:05 CEST | Pressmeddelande
Igår kom nyheten att Skolverket föreslår att platserna på gymnasieskolans samhällsvetenskapliga, ekonomiska och estetiska program ska bli färre. Något som Teknikföretagen välkomnar.
Statsskulder förskräcker – satsa på tillväxt20.10.2026 10:03:37 CEST | Pressmeddelande
Teknikföretagens nya rapport, som släpps idag, varnar för stigande statsskulder i omvärlden som riskerar tvinga fram kraftiga åtstramningar. Sverige är bättre rustat, men läget kan snabbt försämras. Chefekonom Erik Spector manar nästa regering att prioritera långsiktig tillväxt och konkurrenskraft istället för kortsiktiga stöd, för att säkra svenska företags starka position.
Teknikföretagen: Ny techfond ett steg framåt20.10.2026 09:34:35 CEST | Pressmeddelande
Teknikföretagen välkomnar förslaget om en ny svensk Techfond, presenterat på Dagens Industris debattsida idag, som ska stödja onoterade techbolag i uppskalningsfas inom exempelvis deeptech, miljöteknik och kvantteknik. VD Pia Sandvik menar att mer riskvilligt kapital är avgörande för att svenska techföretag ska kunna växa i Sverige och stärka landets position som innovationsnation.
Dags att AI-säkra politiken på riktigt16.10.2026 08:14:00 CEST | Pressmeddelande
Igår kom beskedet från Ebba Busch om att hon och KD vill se en AI-general. Detta följer på utspel under valrörelsen från både S och M om AI-råd och Teknisk chef på Regeringskansliet. Teknikföretagen välkomnar Ebba Busch utspel, men kräver samtidigt mer.
75 000 fler sjukskrivningar i Skåne utan karens16.10.2026 08:03:00 CEST | Pressmeddelande
En ny Demoskopundersökning, som Teknikföretagen låtit göra, visar att slopat karensavdrag kan leda till kraftigt ökad sjukfrånvaro i Skåne. 17 procent skulle sjukskriva sig vid lindriga förkylningssymtom, om karensavdraget avskaffades, nästan tre gånger fler än i dag. Det motsvarar omkring 75 000 fler sjukskrivningar än idag och skulle få betydande konsekvenser för arbetsgivare och verksamheter.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum