Halloween på Skansen blir tre gånger så stort – mer bus, fler karaktärer och lagom läskigt
9.9.2026 13:00:00 CEST | Stiftelsen Skansen | Pressmeddelande
Efter förra årets premiär är Halloween på Skansen tillbaka – nu tre gånger så stort. När mörkret faller fylls Skansen av spöken, dansande djävlar och andra knasiga karaktärer, med nya upplevelser och lagom läskigt för hela familjen. Det mesta är lekfullt och passar även de yngsta – men den som vill ha det lite kusligare kan våga sig fram till kyrkogården.

Förra årets favoriter som Bus eller godis bland de historiska husen och discot Pumpa med pumpa är tillbaka – men i år finns ännu mer att upptäcka. Halloween växer med ett helt nytt område där en gigantisk labyrint tar plats och Allsångsandebandet bjuder på en halvläskig och humoristisk föreställning för hela familjen. Under eftermiddagen varvas allsång och musik med dansande djävlar och spektakulära eldshower. Mot slutet samlas gäster och karaktärer i en halloweenparad och gemensam dansfinal.
– Det ska vara roligt att fira Halloween på Skansen, oavsett om man är liten eller stor. När höstmörkret faller får de historiska miljöerna en helt annan stämning, där det lekfulla möter det lite läskiga. I år gör vi halloween tre gånger så stort och skapar ännu mer för familjer att upptäcka tillsammans, säger My Gudmundsdotter, projektledare för Halloween på Skansen.
Vid Seglora kyrka väntar en av årets nya, lite kusligare upplevelser. Från utsidan av muren kan gäster kika in på kyrkogården, där vålnader rör sig bland rök, spöklikt ljus och mystiska ljud.
Samtidigt fortsätter Skansens höstlovsprogram dagtid, med bland annat Skelettskolan, djurprat och andra aktiviteter.
Praktisk information
Halloween på Skansen 2026: 24, 28, 29, 30 och 31 oktober, kl. 15.00–19.00 (Skräckzonen öppnar 17.00).
Ingår i ordinarie endagsbiljett och årskort. Barn upp till 15 år har alltid fri entré.
Nyckelord
Kontakter
Emelie StrömforsPressansvarig
Tel:0733031621emelie.stromfors@skansen.seBilder




Länkar
Om Skansen
Stiftelsen Skansen är ett friluftsmuseum, en djurpark och en levande mötesplats för firanden, evenemang och gemenskap – allt i en världsunik miljö mitt i hjärtat av Stockholm. Här möts kultur, natur och djur i miljöer som är skapade för att utforskas, om och om igen.
Skansen grundades 1891 och är en stiftelse med en rik historia och ett tydligt uppdrag: att bevara och levandegöra Sveriges natur och kultur. Verksamheten vilar på en folkbildande grund där historia, samtid och framtid ryms på en och samma plats. På Skansen får människor i alla åldrar möjlighet att uppleva Sveriges djur, natur och kulturarv på ett lustfyllt och lärorikt sätt.
Skansen är öppet för alla, varje dag hela året, och välkomnar årligen omkring 1,4 miljoner gäster från Sverige och världen.
Följ Stiftelsen Skansen
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Stiftelsen Skansen
Pippi är tillbaka på Skansen i helgen8.9.2026 15:20:00 CEST | Pressmeddelande
Den 12–13 september är Pippi Långstrump tillbaka på Skansen. Under två dagar fylls parken av lek, musik, torghandel och aktiviteter inspirerade av Pippi och andra välkända karaktärer ur Astrid Lindgrens berättelser. På Sollidenscenen spelas sångföreställningen ”Pippi håller kalas” för hela familjen.
Leif Mannerström återvänder till Solliden med årets julbord på Skansen7.9.2026 13:00:00 CEST | Pressmeddelande
Den 12 november återvänder julbordet till Solliden på Skansen. Bakom årets julbord står Leif Mannerström, som därmed återvänder till platsen där den egna kockkarriären började för 70 år sedan. Nu bjuder han in till ett överdådigt och klassiskt svenskt julbord i Sollidens restaurerade salar.
Ida Bauhn öppnar Verandan på Skansen med jakt, fiske och svenska råvaror i fokus31.8.2026 09:00:00 CEST | Pressmeddelande
Den anrika restaurangbyggnaden vid Sollidenscenen på Skansen har genomgått en omfattande renovering. Den 26 september öppnar Ida Bauhn Verandan, nästa restaurangetablering i utvecklingen av matupplevelser på Skansen. 2025 vann Ida Bauhn titeln Årets Kock och nu välkomnar hon gäster till restaurangen, där hennes stora kärlek till den svenska naturen och svenska råvaror får ta plats. Här samlas det bästa från det svenska skafferiet i en generös brunch, där jakt, fiske och säsongerna sätter tydlig prägel på menyn.
Robert Fux tog Skansens 17 kilo tunga kostym till Folkfest27.8.2026 13:45:00 CEST | Pressmeddelande
Den kostym av folkdräkter som Robert Fux bar under sitt valborgstal på Skansen fick på onsdagskvällen ett nytt sammanhang på Folkfest i Vitabergsparken. Under kvällen stod folkdräkt, folkmusik och folkdans i centrum, i mötet mellan tradition och nya konstnärliga uttryck.
Tusentals blommor skriver historia – nu öppnar "Det som slår rot" på Skansen26.8.2026 13:30:00 CEST | Pressmeddelande
En fest tycks fortsätta utan sina gäster, ett barns värld växer ur sina vanliga proportioner och spåren efter människor som en gång rört sig genom rummen får nya uttryck. I helgen öppnar "Det som slår rot", årets blomsterutställning på Skansen. Under några få dagar får gäster uppleva Skogaholm herrgårds historiska rum på ett nytt sätt, när floristen och kreatören Sofie Danielsson-Söhr låter sensommarens blommor och växter förändra, förstärka och leka med berättelserna i huset.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum