Teknikföretagen

Positiva signaler i teknikindustrin

10.9.2026 10:04:23 CEST | Teknikföretagen | Pressmeddelande

Dela

Affärsläget i teknikindustrin stärktes under det tredje kvartalet 2026 och uppvisar nu ett indextal något över normalvärdet. Samtidigt gick nettotalet över orderingången tillbaka marginellt jämfört med föregående kvartal, men är fortsatt på en positiv nivå. Det visar Teknikföretagens Konjunkturbarometer för det tredje kvartalet som publiceras idag.

Erik Spector, chefekonom
Erik Spector, chefekonom

Indexet för affärsläget för teknikindustrin i Sverige landade på 102 det tredje kvartalet 2026 vilket är något över normalvärdet på 100. Historiskt har affärsläget för teknikindustrin i Sverige och euroområdet följt varandra tätt, vilket kan förklaras av Sveriges omfattande handelsutbyte med euroområdet. Under 2026 så har dock affärsläget i Sverige återhämtat sig tydligt mer än i euroområdet.

Andelen företag med fullt kapacitetsutnyttjande fortsatte att öka och ligger nu på det långsiktiga genomsnittet kring 40 procent. Högst kapacitetsutnyttjande inom teknikindustrin rapporterade fordonsindustrin.

– Det här är viktiga och välkomna signaler, men inte ett tecken på att slå sig till ro. Tvärtom, nu måste politiken svara upp med reformer som stärker svensk konkurrenskraft långsiktigt. Inte minst i en volatil och orolig omvärld, Bara så kan vi se till att den här utvecklingen fortsätter också framåt, säger Erik Spector, Chefekonom Teknikföretagen.


Den rapporterade arbetskraftsbristen steg både för yrkesarbetare och ingenjörer/tekniker under kvartalet. Det är fortsatt något högre uppmätt brist på yrkesarbetare jämfört med ingenjörer/tekniker. Maskinindustrin uppgav högst brist både på yrkesarbetare och ingenjörer/tekniker under det tredje kvartalet 2026.

– När vi nu ser positiva ekonomiska signaler börjar även de strukturella problemen med kompetensbrist inom industrin komma upp till ytan. Det här är något som nästa regering måste ta på största allvar, annars riskerar vi att bli omsprungna av andra länder avslutar Erik Spector.

Här hittar ni barometern i sin helhet - https://www.teknikforetagen.se/nyhetscenter/ekonomisk-analys/konjunkturrapporter/

Nyckelord

Kontakter

VI ÄR TEKNIKSVERIGE

Den svenska teknikbranschen driver innovation, skapar arbetstillfällen och banar väg för framtidens hållbara lösningar. Tillsammans är vi en kraft att räkna med.

Följ Teknikföretagen

Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.

Senaste pressmeddelandena från Teknikföretagen

Astronauten Marcus Wandt söker nya klasser för "Sikta mot stjärnorna" 2026.10.8.2026 08:17:00 CEST | Pressmeddelande

Efter förra årets succé med nästan 100 bidrag från skolor runt om i landet är Sikta mot stjärnorna tillbaka. Idag väljer många unga bort teknik redan i grundskolan trots att det både finns vilja och förmåga. Tävlingen hyllar de lärare och klasser som fångar upp intresset och visar eleverna att teknik är nyfikenhet, kreativitet och problemlösning. Nu breddar Teknikföretagen satsningen till att även välkomna bidrag från årskurs 4–6. Vinnaren utses av Marcus Wandt och den klass som går segrande ur tävlingen träffar astronauten under en egen prisceremoni i Stockholm i november.

Teknikföretagen: Tänk på 1,5 miljoner indiska ingenjörer när du röstar22.6.2026 12:59:51 CEST | Pressmeddelande

Vad har drönarpiloterna i Charkiv, lights out-fabrikerna i Yamanashi, de norska sjuktalen och ett datacenter i Horndal gemensamt med 1,5 miljoner indiska ingenjörer? Alla dyker de upp i samma valkampanj. Med kontrasten mellan en omvärld i högt tempo och ett Sverige som rör sig för långsamt vill Teknikföretagen få både politiker och väljare att lyfta blicken, och fråga sig vad som egentligen gör Sverige till ett rikt land.

I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.

Besök vårt pressrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye