Avvaktande modehandel i augusti
16.9.2026 06:00:00 CEST | Svensk Handel | Pressmeddelande
Efter en stark utveckling i juli blev augusti en något mer avvaktande månad för modehandeln. Svensk Handels Stilindex visar på att försäljningen av kläder var oförändrad jämfört med samma månad föregående år, medan skohandeln ökade med 1,2 procent.

– Modehandeln lyckades inte behålla den medvind som vi kunde notera i juli. Med det sagt så är det inga direkta tapp som sker, utan vi tror och hoppas fortsatt på starka månader framåt, i takt med att den svenska ekonomin fortsätter att gå åt rätt håll. Säsongsvariationer brukar ofta påverka handeln positivt, så vi tror att skiftet från sommar till höst kommer att märkas i framtida mätningar, säger Sofia Larsen, vd på Svensk Handel.
E-handeln stod för ökningen
Anledningen till att varken försäljningen av kläder eller skor minskade i augusti beror på e-handeln. Där försäljningen av kläder ökade med 1,7 procent jämfört med samma månad föregående år. Skohandeln online gick ännu starkare, och landade på 8,0 procent.
Likt i juli så stod premiumsegmentet för en stor ökning på 4,4 procent. Därefter följde lågprissegmentet på 2,2 procent. Mellansegmentet stod däremot för en minskning, och backade med 5,3 procent.
– Premiumsegmentet fortsätter att vara det segment som ökar mest. Det ska tas som ett kvitto på att hushållens ekonomiska situation fortsätter att förbättras. Men likt vi påtalat tidigare kan ingenting tas för givet i en osäker omvärld. Efter ett valresultat som skapat fler frågor än svar hoppas givetvis även vi på att kommande regering, oavsett konstellation, ser till Handelslandets, jobben och tillväxtens bästa, säger Sofia Larsen.
Nyckelord
Kontakter
Svensk Handels pressjour
Är du journalist och vill komma i kontakt med någon på Svensk Handel? Kontakta pressjouren.
Bilder

Dokument
Länkar
Om Svensk Handel
Svensk Handels uppdrag är att stärka handelns konkurrenskraft och synliggöra branschens innovationskraft och bidrag till samhällets utveckling. Svensk Handel förhandlar och sluter kollektivavtal, påverkar politiker och stöttar medlemmarna i en rad olika frågor.

Följ Svensk Handel
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Svensk Handel
Second hand-handeln ljusnar efter tuff start på året31.8.2026 06:00:00 CEST | Pressmeddelande
Den svenska second hand-marknaden omsatte knappt 6,8 miljarder kronor under första halvåret 2026, en minskning med 9 procent jämfört med förra året. Samtidigt syntes en tydlig ljusning mot sommaren. Det visar halvårsrapporten för Svensk Handels Pre Loved-indikator.
Handelns framtidstro fortsatt försiktig27.8.2026 06:00:00 CEST | Pressmeddelande
Svensk Handels Handelsbarometer för augusti visar på en fortsatt ojämn utveckling i handeln. Framtidstron stärks något inom sällanköpsvaruhandeln, medan dagligvaruhandeln och partihandeln backar. Samtidigt finns tecken på att konsumtionen sakta är på väg åt rätt håll.
Proppen ur för e-handeln25.8.2026 06:00:00 CEST | Pressmeddelande
Svensk Handels E-handelsindikator skattar e-handelns omsättning för juni månad till 14,7 miljarder kronor och för juli månad till 14,9 miljarder kronor.
Eda, Helsingborg och Burlöv på pallen i Sveriges bästa handelskommun 202620.8.2026 06:00:00 CEST | Pressmeddelande
Tre kommuner med helt olika förutsättningar, men med en gemensam förmåga att se handeln som en kraft i kommunens utveckling. Eda, Helsingborg och Burlöv är finalister i Sveriges bästa handelskommun 2026, som delas ut av Svensk Handel.
Terminsstarten ger handeln en skjuts19.8.2026 06:00:00 CEST | Pressmeddelande
När semestern är över och vardagen drar i gång väntar nya inköp för många svenskar. Drygt var fjärde planerar att köpa kläder eller skor inför terminsstarten. Även skolmaterial, sportutrustning och saker till hemmet står på inköpslistan.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum